We wcześniejszych informacjach pisaliśmy o modernizacji stacji Orange przy ul. Mostowej 2 w Jeleniej Górze, polegającej m.in. na wymianie infrastruktury antenowej na pojedyncze anteny multiband. Dziś okazało się, że podobna modernizacja spotkała stację przy ul. Cervi 14 w dzielnicy Cieplice, na dachu budynku Sanatorium MSWiA „Agat”. Tutaj jednak oprócz zestawów anten multiband zainstalowano także zestawy anten dedykowane dla pasma C. Jest to jak dotąd pierwsza i jedyna stacja operatorów globalnych (tu: Orange) przygotowana pod start 5G z nowo pozyskanym pasmem.
(instalacje stacji Orange na pierwszym planie. To, co widzimy na drugim planie, to instalacje sieci Plus, u którego przez długie lata w tym miejscu był tylko GUL. Dziś stacja pracuje w schemacie LTE900/LTE1800+5G 2600TDD)
Przy okazji objazdu okazało się również, że w ostatnich tygodniach sporo stacji uzyskało komplet pasm LTE, w tym pracują one z 5G NSA band n1. Niestety, z powodu wymieszania pasm LTE między stacjami sąsiadującymi terminal mija stacje „gorzej” wyposażone jakby ich nie było, zaś stacja z kombinacją 4xCA przejmuje ruch w mieście na kilka kilometrów. Dla przykładu, pod stacją T-Mobile przy ul. Karola Miarki 42 (3xCA + 5G n1) terminal odbiera sygnał ze stacji Orange przy ul. Warszawskiej, w tym również w 5G NSA n1. Z kolei ze stacji Orange przy ul. Lubańskiej 23, mimo znacznej odległości – terminal odbiera sygnał w centrum zdroju Cieplice, ponieważ w stacji przy Placu Piastowskim 18 (wieża kościoła) nie ma 5G n1. Spore obciążenie niepotrzebnym ruchem notuje również stacja Orange przy ul. Marii Curie Skłodowskiej 12, która pracuje bez 5G, ale za to z 4xCA. Terminal mija więc po kolei wzdłuż ulicy Sobieskiego i dalej na południe stacje:
– przy ul. Sobieskiego 56 (budynek przemysłowy, 3xCA, bez 5G)
– przy ul. Sobieskiego 53 (ZREMB, bez 5G, 3xCA)
– przy ul. Okopowej 6 (komin, bez 5G, 3xCA)
– przy ul. Mickiewicza 19 a (blok 4-piętrowy, bez 5G, 3xCA) bez logowania się do nich.
Co ciekawe, najgorsza sytuacja jakościowa operatorów globalnych w Jeleniej Górze, pomijając oczywiście braki w ilości stacji – to sytuacja w centrum miasta. Główna stacja obsługująca serce miasta (ul. 1-go Maja 27) nie posiada 5G, ale ma 4xCA, stacja przy ul. Górnej (śródmieście) pracuje tylko z dwoma sektorami z LTE800/LTE900/LTE2100/LTE1800. Wcześniej zlikwidowano bardzo istotną dla pokrycia obrzeża ścisłego śródmieścia stację przy ul. Pocztowej. Z kolei stacji przy ul. 1-go Maja 76 brakuje czwartego sektora, ale za to… pracuje z 4xCA. Stacja przy ul. Sudeckiej 51 niestety nie okazała się suplementem dla zlikwidowanej stacji przy ul. Grota-Roweckiego 6 (dach bloku), co niesie konsekwencje w postaci utraty sygnału wewnątrz budynków w znacznej części przy ul. Nowowiejskiej, gdzie każdy z operatorów powinien mieć kolejne, dwie stacje: jedną dla przykładu na budynku Uniwersytetu Ekonomicznego, zaś drugą na dachu Komendy Miejskiej Policji. Swego czasu, za naszym pośrednictwem Komendant Miejski Policji interweniował w tej sprawie do Orange. Niestety, do dziś w przedmiotowej sprawie nic się nie zmieniło. Przy okazji niekoniecznie zachowanej jakości – również w przypadku operatorów globalnych – warto dodać, że stacja w sąsiedztwie obłożonej ruchem całą dobę drogi w kierunku Karpacza, przy ul. Sudeckiej 42 (lokalizacja bardzo dobra) pracuje ledwie z 2xCA (LTE1800/LTE2100), a dalej w kierunku Karpacza nie ma już w mieście żadnej stacji. Radiowcom polecamy również konfigurację/parametryzację stacji na których w ciągu ostatnich tygodni dołożono LTE2600 i 5G NSA n1. Większość z nich ma problemy albo z załączaniem agregacji albo z załączaniem agregacji z kompletem pasm.
Będąc w temacie pożądanych zmian jeszcze słów kilka o stacji poza Jelenią Górą, tj. w turystycznym Trzcińsku. Klienci operatorów globalnych oraz Play oczekiwali, że po wybudowaniu tej stacji znacząco poprawi się zasięg i jakość sieci w gminnych Janowicach Wielkich. Pomijając, że tam dawno powinna być dedykowana stacja bazowa – stacja w Trzcińsku dla Janowic Wielkich praktycznie nic nie daje, zaś na samym szlaku kolejowym: Jelenia Góra – Wrocław również jest widoczna śladowo. W ostatnich dniach otrzymaliśmy również monit w sprawie dostępu do sieci od mieszkańców miejscowości Płonina, w powiecie jaworskim. U każdego z operatorów klienci odbierają sygnał ze stacji bazowej na wieży Play w Pastewniku. Co ciekawe, operatorzy tak „zmałpowali” się wzajemnie, że dostępny jest wyłącznie śladowy zasięg LTE800, bo innego pasma u nikogo nie ma. Mieszkańcy po pierwsze proszą o wzmocnienie sygnału z Pastewnika, po drugie o poprawienie prędkości uzyskiwanych z tej stacji, co oznacza doposażenie interface radiowego o kolejne pasmo, sugerują również zainteresowanie się wybudowaniem stacji w Płoninie (protestów według zapowiedzi – nie będzie).
Ciekawostka:
żadna ze stacji w Jeleniej Górze, w której dokonano zmian nie widnieje w pozycjach Zgłoszeń instalacji SI2PEM.gov.pl, podobnie jak nie ma informacji o modernizacji stacji w SI2PEM.gov.pl dla stacji Play, w której od jakiegoś czasu pracuje band n78 (ul. Komedy-Trzcińskiego 10).
źródło: informacja własna
Nie chcę być złym prorokiem ale jeszcze kilka lat, a obsługą nadajników będą zajmować się ludzie z Azji i Afryki bo tylko oni podejmą taką pracę z tak niskimi wynagrodzeniami.
Chyba to też jedna z nielicznych stacji Orangowych 5G zasilanych radiolinią?
Nie jedyna, ale rzeczywiście rzadki okaz w mieście
Szok i niedowierzanie 🙂 To pokazuje skalę jak bardzo globalni są nieprzygotowani w dalszym ciągu. Jelenia Góra – potężne wojewódzkie miasto, a żadna stacja nie była wyposażona w zestawy do BandC. To jest nie tylko niewiarygodne, ale i żałosne. W takim tempie to my na pokrycie kraju w sensownym formacie będziemy jeszcze długie lata czekać. Temat 5G 700 nadal wisi w próżni. Dobrze, że coś się dzieje z modernizacjami stacji, ale to dosłownie kropla w morzu potrzeb. Globalni niestety chcą robić tanio i dobrze, a podwykonawcy chcą coraz więcej. Tak się po prostu nie da. Ludzie z uprawnieniami szczególnie technicy alpiniści jadą do Holandii Niemiec czy Austrii, gdzie zarabiają dosłownie dwa razy więcej niż u nas – na czysto!
Stąd też brak ludzi do pracy w Polsce i tak długo to wszystko trwa, ale jakby płacili więcej, to magicznym sposobem nagle znaleźliby się specjaliści. Wszyscy chcą po kosztach robić, ale pytanie kto tu kogo oszukuje?
Si2PEM miało być cudownym źródłem informacji z zawsze aktualnymi danymi. Tymczasem od ponad roku obserwuję, że bardzo bardzo dużo lokalizacji w ogóle nie jest wprowadzanych do bazy, mijają miesiące po tym jak stacja była modernizowana, a w portalu nadal pustka. Tak, że JG to nie jest odosobniony przypadek.
Ty sobie żartujesz? Orange wraz z T-Mobile mają uruchomionych ponad 1200 lokalizacji z 5G C-Band 4 miesiące po wydaniu pozwoleń, gdzie niektóre lokalizacje były gotowe nawet jak nie mieli pasma i nie wiedzieli co będzie, a ty narzekasz? Przypomnij ile ma uruchomionych lokalizacji Plus? Orange i T-Mobile i tak podeszły do uruchomienia najlepiej dlatego na dzień dzisiejszy mają tyle działających lokalizacji i szybko powstają kolejne.