Chiny24: Bój na prace naukowe: Chiny vs USA

Chińskie uniwersytety zajęły 8 z 10 pierwszych miejsc w światowym rankingu publikacji naukowych – takie wnioski płyną z raportu opracowanego przez holenderski Leiden University Center for Science and Technology Studies CWTS. Ranking opublikowano na początku bieżącego roku. Na potrzeby rankingu przeanalizowano publikacje naukowców z 1411 uniwersytetów i szkół wyższych z całego świata z okresu 2018-2021. Chodzi o publikacje na łamach renomowanych czasopism naukowych, jak i na otwartych platformach dedykowanych publikacji prac naukowych. Do niedawana na takich listach uniwersytetów o największym wpływie naukowym dominowały takie ośrodki jak Oxford, Cambridge, Standford, Harvard czy MIT. W tegorocznym rankingu 10 najlepszych uniwersytetów o dużym wpływie naukowym w skali globu, przygotowanym przez Leiden University znalazło się 8 uniwersytetów z Chin. Jedynie Harvard i Uniwersytet w Toronto utrzymały się w pierwszej dziesiątce.
Te rewolucyjne zmiany w rankingach spowodowane są dwoma przyczynami.
Pierwsza – to szybki postęp Chin w dziedzinie nauki i technologii, napędzany inwestycjami w badania w ciągu ostatnich dziesięciu lat.
Druga – ranking Leiden bierze pod uwagę bardzo dużą liczbę i rodzaj źródeł informacji. Takie renomowane i uznane rankingi jak np. Times Higher Education, czy Shanghai Ranking Consultancy zawężają się do publikacji naukowych cytowanych tylko z wysoce wyselekcjonowanych czasopismach naukowych, takich jak „Cell”, „The Lancet”, „Chemical Reviews”, czy „Nature”.
Czytaj źródło…

źródło: chiny24.com