Play uruchomił nową stację bazową na obrzeżach największego, jeleniogórskiego osiedla 10-cio piętrowców – Zabobrze. Lokalizacja, to dach bloku 4-piętrowego, ul. Różyckiego 5.
Pomiary zrealizowano w dniu 5. lipca 2024 r. (link do pliku zgłoszenia instalacji)
Kodowy numer stacji: JEL3024.
Stacja pracuje (obecnie po pomiarach oczekuje na uruchomienie komercyjne) w LTE w oparciu o trzy sektory w kombinacji 4xCA.
Po części dokrywa zasięgiem ulicę Ogińskiego, gdzie konkurenci mają problem. Stanowi również dopełnienie zasięgu pozostałych stacji operatora na osiedlu w swoim sąsiedztwie. Pomimo możliwości, w stacji zabrakło czwartego sektora, z azymutem na ulicę Różyckiego w kierunku dworca PKP Jelenia Góra, gdzie nie ma żadnej efektywnej alternatywy pokryciowej.
Problemy, Play z sygnałem wewnątrz budynków w obszarze cytowanego osiedla, które pozostają – ale zarazem stanowią również problemy wszystkich konkurentów, to:
a) sąsiedztwo adresu ul. Noskowskiego 3
b) sąsiedztwo ulic: Wiłkomirskiego / Małcużyńskiego
c) sąsiedztwo adresu ul. Elsnera 6
d) ul. Ogińskiego (sąsiedztwo Szpitala Wojewódzkiego i Urzędu Skarbowego)
e) styk Jeleniej Góry i gminnego Jeżowa Sudeckiego od strony ul. Małcużyńskiego (zabudowa jednorodzinna).
Jak wiele razy wspominaliśmy – najmłodszemu operatorowi infrastrukturalnemu pilnie brakuje pokrycia ścisłego śródmieścia, gdzie wewnątrz budynków posiłkuje się wyłącznie roamingiem krajowym. Planowana stacja śródmiejska przy ul. 1-go Maja 27 dotąd nie powstała, podobnie jak nie wybudowano innych planowanych:
a) przy ul. Wolności 299 (dzielnica Cieplice), gdzie pracuje stacja T-Mobile oraz
b) przy ul. Romera 7 (dzielnica Sobieszów, wieża Orange).
Najmłodszemu graczowi brakuje również stacji w centrum, mogącej pokryć sygnałem ulicę Kochanowskiego i sąsiadujące oraz ulicę Nowowiejską i sąsiedztwo, gdzie zlokalizowana jest Filia Uniwersytetu Ekonomicznego, zaś wyżej – poza zabudowaniami mieszkaniowymi (ciąg kamienic) znajduje się Komenda Miejska Policji i Pałac Paulinum. Spore braki wewnątrz budynków są widoczne wzdłuż ulic: Wolności i Powstańców Wielkopolskich, czego stacja przy ul. Wyczółkowskiego 2 – zrealizowana prawdopodobnie bez szczegółowych analiz – nie jest w stanie pokryć. W dzielnicy Cieplice brakuje stacji, która pokryje wyjazd z tej dzielnicy ulicą Krośnieńską w kierunku turystycznego Staniszowa. Tu braki posiadają wszyscy, a problemy z sygnałem występują nawet na zewnątrz budynków. Podobnie jest z wyjazdem z dzielnicy Sobieszów w kierunku turystycznego, gminnego Podgórzyna. Nie tylko Playowi, ale także pozostałym brakuje stacji bazowej, która zapewni stabilny sygnał na zewnątrz i wewnątrz budynków w zabudowie blokowej i domków jednorodzinnych przy ul. Gałczyńskiego, Broniewskiego, Gielniaka i Wieniawskiego. Ogromne problemy – również u wszystkich – występują przy ul. Widok i Spacerowej w dzielnicy Cieplice oraz w sąsiedztwie wspomnianych ulic. Play notuje ponadto problemy ze stabilnością sygnału w centrum dzielnicy Sobieszów. Jest plan dowieszenia się do masztu Orange przy ul. Romera 7, ale to na razie również tylko plany. Nadmieńmy, że dwie uruchomione w ostatnich dniach stacje Play, to spora niespodzianka, co nie zmienia faktu, że w Jeleniej Górze Play ma względem konkurentów bardzo dużo do nadrobienia, zaś najbardziej istotne jest zagwarantowanie zasięgu sieci macierzystej w śródmieściu, co mogłaby zrealizować stacja przy ul. 1-go Maja 27, której wciąż nie ma. Planowana jest jeszcze jedna stacja, bliżej głównego dworca kolejowego, przy ul. 1-go Maja 86, ale ze względu na spore problemy administracyjne i społeczne prawdopodobnie nie powstanie.
Zdjęcia stacji przy ul. Różyckiego 5 (blok 4-piętrowy) poniżej.
źródło: informacja własna (wk)
Materiał powiązany:
– Play zasięg: operator uruchomił nową nieszablonową stację bazową w Jeleniej Górze przy ul. Podwale