Ponieważ otrzymaliśmy zapytanie o zasięg na Górze Szybowcowej od miłośników szybownictwa, a wiele razy otrzymujemy takie zapytania od turystów, którzy odwiedzają ten jedyny w swoim rodzaju punkt w sąsiedztwie Jeleniej Góry, w tym – o zasięg pytają właściciele rosnącego osiedla domków jednorodzinnych w pobliżu – wracamy do tematu. Jeżów Sudecki, to spora gmina tuż przy Jeleniej Górze. Praktycznie ze wszystkich stron miejscowości rosną jak przysłowiowe grzyby po deszczu nowe osiedla domków jednorodzinnych. W samym Jeżowie Sudeckim, na terenie Zakładów Szybowcowych “Jeżów” swoją stację bazową posiada Play – brakuje w niej jednak przemyślanych azymutów, tilt oraz czwartego sektora. Posiada ją również Plus, ale zdecydowanie niżej. Plus oferuje w stacji również swoje 5G band n41. Żadnej stacji nie uruchomili dotąd operatorzy globalni, którzy – co ciekawe – mieli stację przed procesem integracji Networks!, ale podobnie jak wiele innych w istotnych miejscach – tak i tutaj ją zlikwidowali, a na to miejsce “wprowadził się” Plus. Obecność jednej stacji bazowej w rozległym Jeżowie Sudeckim, to niestety za mało, a już nade wszystko żadna wartość z punktu widzenia Góry Szybowcowej, która potrzebuje stacji dedykowanej. Swego – dawnego już – czasu rozmawialiśmy o projekcie stacji na szczycie Góry Szybowcowej z Plusem, który nawet realizował pomiary (wtedy jeszcze nawet o LTE nikt nie słyszał) i zapadła decyzja, że ze względu na interferencje z dołu, w tym możliwość zakłócania stacji “na dole” taka budowa nie ma uzasadnienia. Dziś zmieniły się realia technologiczne, zmieniło się również otoczenie Góry Szybowcowej, ilość odbywających się tu przez cały rok imprez, atrakcyjność turystyczna oraz powstające osiedle mieszkaniowe domków jednorodzinnych w sąsiedztwie. Reasumując, z projektem budowy stacji warto powrócić. O zasięg zapytywał nas również lokalny przedstawiciel krótkofalowców, ponieważ jest podejmowana próba instalacji stacji DMR dla młodych amatorów. Ta z kolei wymaga dostępu do stabilnego mobilnego internetu, którego w takiej wersji na Górze Szybowcowej po prostu nie ma. Do Góry Szybowcowej łatwo zestawić dosyłowe łącze transmisji radiowej z Łysej Góry w Dziwiszowie. Proponowane przez nas trzy sektory, to:
– azymut w kierunku drogi Jelenia Góra – Świerzawa – Złotoryja (dopełnienie tego, czego nie są w stanie pokryć stacje z miejscowości Komarno oraz Dziwiszów), zaś dostęp do sygnału każdej z sieci w miejscowościach przy wspomnianej drodze jest mówiąc oględnie tragiczny. To wszak Góry Kaczawskie.
– kolejny sektor proponujemy w kierunku budującego się osiedla mieszkaniowego przy drodze od obrzeża samej miejscowości w kierunku Góry Szybowcowej,
– trzeci sektor zaś jako typowa mikrokomórka dla placu na Górze Szybowcowej. Powstanie stacji z dużym prawdopodobieństwem wymagałoby konsultacji i opinii Urzędu Lotnictwa Cywilnego, ponieważ istnieje zagrożenie zakłóceń komunikacji radiowej samolotów oraz szybowców.
źródło: informacja własna (wk)
Materiały powiązane:
– Braki w zasięgu – region jeleniogórski. Propozycje lokalizacji stacji
– Play deficyty sygnału: propozycje stacji w Jeleniej Górze
– Zasięg w Jeleniej Górze. Wykaz stacji bazowych operatorów sieci w mieście