Kotlina Kłodzka zasięg: Orange uruchamia nową stację mobilną wyposażoną również w 5G band C

Jak informuje nasz Czytelnik – działa już stacja bazowa Orange, w wersji mobilnej i ze statusem tymczasowej w turystycznej miejscowości Radków w Kotlinie Kłodzkiej. Lokalizacja: stadion miejski, ul. Piastowska. Stacja świadczy usługi dla klientów obu podmiotów globalnych. To druga stacja T-Mobile i Orange w Radkowie. Pierwsza, spory czas temu – została uruchomiona na kościelnej wieży. Zarówno nowa stacja, jak i uruchomiona wcześniej, to komplet pasm LTE, z tym że stacja na wieży kościoła posiada również w T-Mobile uruchomione LTE900, lecz nie posiada 5G. Z kolei nowa, mobilna stacja posiada w 5G pracuje z band C, co jest ciekawostką jak na stację pozamiejską. Pomiary nowej stacji Orange zostały przeprowadzone w dniu 12. września br. Kodowa nazwa identyfikująca nową stację: 79648 Radków, Piastowska.
link do zgłoszenia instalacji
Dodajmy, że Radków, to bezpośrednie sąsiedztwo Gór Stołowych.
W tym miejscu trudno nie wrócić pamięcią zarówno do naszych historycznych wpisów, jak i wielokrotnych monitów w kierunku operatorów, aby zapewnili zasięg w tak wyjątkowym geograficznie obszarze. Po uruchomieniu stacji w Karłowie, dokryciowa stacja podmiotów globalnych to „coś”, na co turyści, mieszkańcy, przedsiębiorcy prowadzący tu turystyczną działalność i przemierzający drogi w sąsiedztwie – czekali od lat. Pozostaje tylko cieszyć się tym, co się wydarzyło.
Czekamy jeszcze na Radochów koło Lądka-Zdroju (Jaskinia Radochowska), Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie, historyczną Górę Borówkową oraz Orłowiec i miejscowości pasa granicznego w Kotlinie Kłodzkiej, gdzie można zorganizować stacje na wzór tego, co realizują operatorzy czescy, tj. z dedykowanym sektorem na pasie granicznym w kierunku macierzystego kraju.
Nasz Czytelnik o stacji pisze zaś tak:
Stacyjka została oddana do użytku po pomiarach w drugiej połowie września b.r.
Charakteryzuje się bardzo wysoką estetyką wykonania – również w kwestii adaptacji z krajobrazem (nawet wtapia się trochę w otoczenie i nie rzuca bardzo w oczy). Została postawiona na masztowej konstrukcji odciągowej, zlokalizowanej na terenie sąsiadującym z budynkiem technicznym stadionu miejskiego w Radkowie. Konstrukcja ma bardzo wysoką nośność. Dzięki temu urządzenia są na niej zainstalowane w sposób identyczny jak na stacjach stacjonarnych – łącznie z RRU u góry. Ponadto warto zauważyć, że tak „luksusowe” wyposażenie w technologie i pasma tego „tempa” nie jest podyktowane szczególnym zapotrzebowaniem na pojemność sieci w tym miejscu. Jak udało mi się dowiedzieć stacja jest jedną z kilku w Polsce takich lokalizacji NetWorkS, mających na celu testowanie pasma N78 w warunkach wiejskich, nisko zurbanizowanych i górskich. Została pod tym kątem odpowiednio skonfigurowana. Wzięto też pod uwagę ograniczenia przepustowości radia dosyłowego Huawei. Przepustowość w zakresie pasma N78 została ograniczona software’owo do ~850 Mbps per user na każdym z sektorów. W zakresie LTE ograniczenie ustawiono jedynie na azymucie 175° (południowy – wschód) do 250 Mbps. Na sektorze 55° było możliwe osiągnięcie wartości ponad 500 Mbps. Stacja doskonale doświetla również górską drogę „Stu Zakrętów” z Radkowa do Karłowa. Tam gdzie dotąd o LTE można było pomarzyć teraz można uzyskiwać miejscami ponad 100/150 Mbps. Inwestycja była bardzo potrzebna ponieważ w tamtą okolice Radkowa sygnał ze stacji na wieży kościoła dociera w zmiennych, znikomych wartościach. Tym samym operatorzy globalni w Radkowie i okolicy są pierwszymi, oferującymi 5G i to w dodatku w paśmie C!
Bardzo pozytywnie wizerunkowo.
Zdjęcia stacji oraz wyniki testu dla terminala T-Mobile w LTE oraz 5G band C poniżej.
1. zdjęcia stacji mobilnej przy ul. Piastowskiej
2. pomiar speedtest.net w sieci T-Mobile dla pasma LTE
3. pomiar speedtest.net w sieci T-Mobile dla 5G band C
4. stacja podmiotów globalnych (T-Mobile), pracująca na wieży kościoła w Radkowie
5. pomiar speedtest.net w sieci T-Mobile ze stacji na kościelnej wieży w paśmie LTE (5G tu nie ma)
źródło: informacja własna (Czyt)