Plus BT34555 Jelenia Góra bez zmian

Po modernizacji jeleniogórskich stacji do 5G i uruchomieniu cytowanego pasma – co jakiś czas wracamy do tematu jakości tego, co zastaje dziś klient mobilnego internetu w tych lokalizacjach, które rozszerzono do 5G. Najpierw wskazywaliśmy na prawdopodobieństwo uchybień w zakresie konfiguracji dosyłu do stacji bądź sieci szkieletowej. Później zwróciliśmy uwagę na jakość obecności pasma 5G w pobliżu stacji, aby w następnej kolejności spojrzeć na temat samej jakości stacji po uruchomieniu segmentu 5G. Dziś wracamy do tematu. Następny już raz, ponieważ w materii, o której mowa sprawy posuwają się w tempie żółwim, o ile w ogóle się posuwają. W bieżącym materiale prezentujemy jakość transmisji danych (o ile w ogóle można o niej mówić) w stacji BT34555, przy ul. Żeromskiego 2 w Jeleniej Górze. Terminal przebywa około 250 metrów od stacji, a wybór sieci odbywa się automatycznie. Uruchamiamy mobilną wersję aplikacji speedtest.net i co widzimy?

Wychodzimy z założenia, że to być może kwestia serwera testowego, choć strony w przeglądarce również się nie otwierają. Wybieramy więc kolejne serwery z listy. Wyniki pomiaru jak niżej:
Jakość sygnału, który otrzymujemy od stacji wygląda jak niżej:

Zwróćmy przy tym uwagę na następujące elementy dodatkowe:
1. jesteśmy praktycznie przy stacji i mamy jej optyczną widoczność
2. pomimo bliskiej odległości od stacji i załączonej transmisji danych terminal nie wybiera sieci 5G jako dedykowanej dla transmisji
3. planowane kolejne pasmo LTE do uruchomienia (LTE2100), które zostało zaimplementowane przy okazji rozszerzenia stacji do 5G wciąż nie działa.
Podobnie jest w stacjach: BT30668 oraz BT30582
4. terminal otrzyma od stacji obsługę z sieci 5G, ale w odległości kilometra i więcej. Z tym, że jest to sygnał niestabilny i po rozpoczęciu transmisji terminal i tak wraca do sieci LTE. Najbardziej dotkliwe problemy, które tu zaprezentowaliśmy występują na pierwszym sektorze stacji BT34555. Z podobną jakością, a nade wszystko ze sporym deficytem stabilności pracuje również stacja BT-30668 Al. Jana Pawła II 48 oraz BT-34562 Sudecka GOPR.
Stacja BT-34555 jest dziś najgorszą jakościowo pracującą stacją po jej rozszerzeniu do 5G. Przed modernizacją, z dwóch pasm LTE (900/1800) na tym samym sektorze, który dziś prezentujemy i z tego samego punktu terminal uzyskiwał nawet ponad 100Mbps w download

Dla kontrastu, ten sam terminal, ale na dwóch stacjach śródmiejskich, których do 5G nie rozszerzono, o nieco późniejszej godzinie uzyskuje w teście speedtest.net prędkości jak niżej. Wcześniej, podczas drogi od śródmieścia w kierunku stacji BT-34555 losowe testy w drodze, które realizowaliśmy dla stacji BT-33522, BT-34526, BT-33173 dawały wyniki adekwatne do wyposażenia radiowego. Żadna z wymienionych stacji „w drodze” nie została na szczęście zmodernizowana do 5G

a) BT-33522, śródmieście: Pl. Kościelny 1 (pożądany 4 sektor w stacji, planowane rozszerzenie o LTE2100 i LTE2600)

b) BT-34515, śródmieście: ul. 1-go Maja 27
Wracając do stacji BT-34555 oraz tych, które pracują po rozszerzeniu do 5G jakościowo podobnie raz jeszcze pytamy: kto ponosi odpowiedzialność za taki stan rzeczy? Radiowcy Polkomtel, którzy zbagatelizowali parametryzację, pion odpowiedzialny za inwestycje, czy podwykonawcy dostawcy infrastruktury?

źródło: informacja własna

Materiał powiązany:
Plus 5G: co się dzieje w trzeciej strefie radiowej? Nie kopie się leżącego, ale…
Plus: uruchomiliśmy wydajne 5G zgodnie z zapowiedzią. A rzeczywistość jaka jest? – każdy widzi!