Plus: uruchomiliśmy wydajne 5G zgodnie z zapowiedzią. A rzeczywistość jaka jest? – każdy widzi!

Plus, dzisiejszym komunikatem prasowym potwierdza uruchomienie komercyjne 5G na kolejnych obszarach kraju. Tymczasem, na kanwie naszych testów i zwiększającej się ilości terminali w tej technologii, w tym w większości zakupionych właśnie w sieci operatora – otrzymujemy informacje, że stan jakości segmentu 5G wygląda w wielu miejscach podobnie, jak na niechlubnych wydajnościowo stacjach w Jeleniej Górze, czy w Bielsku-Białej. Teoretycznie więc, na terminalu “zapala się” symbol 5G, marketingowo operator kolejny raz zaistniał, natomiast na realiach może polec. Może polec tym bardziej, że tuż przed nami Święta, a przy tej okazji zwiększony ruch zakupowy, w tym również w salonach operatora. Co będzie jednak, kiedy okaże się, że środki wydatkowane na nietanie smartfony i routery były środkami, zainwestowanymi nie na dziś, ale na bliżej nieokreśloną przyszłość? Nie zakładamy bowiem scenariusza, który pokaże, że stan sieci 5G zacznie wyglądać podobnie, jak kończy rok 2020 stan sieci 4G, czyli z wymieszanymi technologiami na stacjach (skutek, to spadek jakości transmisji w 4G i 5G), bez stabilnego 256QAM (choć Polkomtel nieoficjalnie twierdzi, że to przypadłość infrastruktury Ericssona), bez 64QAM w upload, bez MIMO 4×4 polepszającego jakość transmisji, ze sporym procentem mizernego upload, z ucieczką w instalacje anten wielowiązkowych, których skutkiem wydaje się być pogorszenie obszaru propagacji w promieniu anteny. Kiedy globalni konkurenci budują masowo stacje, głównie dzięki efektywnemu porozumieniu z P4, a wielkości download i upload w Plusie znacząco różnią się in minus, choć Plus – z nieskrywanym zdziwieniem twierdzi, że nie ma pojęcia, skąd ta różnica, skoro wszystkie podmioty używają tej samej (sic!) technologii, choć jasno widać, że owa różnica bierze się właśnie z elementów, które wymieniliśmy wyżej oraz nierzadko występującego na stacjach radiowego modelu GUL (choć Polkomtel twierdzi, że to przecież już tylko 10% stacji). Dodajmy, że wbrew promocji i marketingowi – z dostępem do sieci 5G mają problem klienci prepaid. Grupa Cyfrowego Polsatu, mimo wykorzystania dedykowanych dla 5G częstotliwości wybrała do uruchomienia mniej efektywny typ sieci 5G – NonStandalone, który do startu usług potrzebuje wsparcia sieci 4G. W Europie tryb Standalone jest wykorzystywany m.in. we Francji i w Hiszpanii
Komunikat prasowy operatora o powiększeniu zasięgu 5G poniżej (ile w nim marketingu, a ile realiów – pozostawiamy do analizy naszych Czytelników):
“Ponad 5,2 miliona mieszkańców Polski w zasięgu 5G Plusa na koniec listopada. Plus – zgodnie z zapowiedziami – uruchomił w listopadzie w całym kraju kolejne stacje 5G. Tym samym obecnie już ponad 5,2 mln ludzi może korzystać z prawdziwego 5G w Plusie. Łącznie w zasięgu sieci 5G Plusa 2600 MHz TDD w 2021 roku znajdzie się ponad 150 miejscowości i ponad 11 mln mieszkańców Polski. W maju tego roku, wraz ze startem pierwszej komercyjnej sieci 5G w Polsce, Plus udostępnił 5G w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Katowicach, Szczecinie, Poznaniu i Wrocławiu. Pod koniec listopada we wszystkich tych miastach oraz kilkudziesięciu nowych miejscowościach zostały uruchomione kolejne nadajniki, dzięki czemu już ponad 5,2 mln osób może korzystać z najnowocześniejszej w Polsce sieci 5G od Plusa.
Aktualna lista miejscowości w zasięgu 5G w Plusie:
województwo dolnośląskie: Wrocław, Wałbrzych, Jelenia Góra, Legnica, Boguszów Gorce, Kobierzyce,
województwo kujawsko-pomorskie: Bydgoszcz, Toruń, Włocławek,
województwo lubelskie: Biała Podlaska,
województwo lubuskie: Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski,
województwo łódzkie: Łódź, Piotrków Trybunalski, Skierniewice,
województwo małopolskie: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Szczyglice,
województwo mazowieckie: Warszawa, Radom, Pruszków, Legionowo, Piaseczno, Otwock, Wołomin, Ząbki, Grodzisk Mazowiecki, Marki, Piastów, Kobyłka, Józefów, Sulejówek, Zielonka, Konstancin-Jeziorna, Łomianki, Milanówek, Brwinów, Ożarów Mazowiecki, Karczew, Halinów, Wieliszew, Jabłonna, Zalesie Górne, Kanie, Rembelszczyzna, Komornica, Janki, Izabelin, Sękocin, Wolica, Kazuń, Urzut, Rzakta, Dawidy Bankowe,
województwo opolskie: Opole,
województwo podkarpackie: Rzeszów, Tarnobrzeg, Krosno,
województwo pomorskie: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk, Kowale,
województwo śląskie: Katowice, Dąbrowa Górnicza, Częstochowa, Gliwice, Bielsko-Biała, Sosnowiec, Tychy, Zabrze, Ruda Śląska, Bytom, Piekary Śląskie, Chorzów, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Mysłowice, Lędziny, Mikołów, Będzin, Wola Kiedrzyńska,
województwo warmińsko-mazurskie: Olsztyn, Elbląg,
województwo wielkopolskie: Poznań, Kalisz, Piła, Konin Stare Miasto, Baranowo,
województwo zachodniopomorskie: Szczecin, Koszalin, Przecław.
Aktualny zasięg 5G w Plusie można sprawdzić na:
https://www.plus.pl/mapa-zasiegu.
Jednocześnie operator prowadzi intensywne prace związane z poszerzaniem zasięgu najnowszej technologii. Zgodnie z planem w przyszłym roku sieć 5G będzie składać z ponad 1700 nadajników. Dzięki temu z sieci piątej generacji w Plusie będzie mogło korzystać ponad 11 milionów osób w ponad 150 miejscowościach, w tym we wszystkich obecnych i byłych miastach wojewódzkich. Aktualnie w Plusie trwa promocja, dzięki której każdy, kto do początku stycznia wybierze dowolny abonament otrzymuje dostęp do sieci piątej generacji na cały okres umowy. W ofercie operatora znajduje się aktualnie kilkanaście urządzeń z obsługą 5G z różnych półek – zarówno flagowce, jak też modele przystępniejsze cenowo. Dostęp do prawdziwej sieci piątej generacji pozwala cieszyć się jej możliwościami, takimi jak znacznie zwiększona szybkość pobierania danych, płynny streaming bardzo wysokiej jakości obrazu, czy komfortowe korzystanie z usług opartych o technologie VR i AR.
Kolejne technologie i częstotliwości
Plus pracuje obecnie również nad rozwojem sieci 5G przy wykorzystaniu kolejnych częstotliwości i technologii. Pozwoli to w przyszłości wzmocnić pozycję lidera 5G w Polsce i oferować go jeszcze większej liczbie klientów w jeszcze większej liczbie lokalizacji. O decyzjach i działaniach w tym zakresie będziemy informować na bieżąco.
O technologii 5G 2600 TDD
Plus jako jedyny operator na polskim rynku przeznaczył dla działania 5G osobne pasmo 2600 MHz w technologii TDD, zwiększając tym samym przepustowość sieci. Rozwiązanie zastosowane w budowie sieci 5G przez operatora sieci Plus to najnowocześniejsza technologia wprowadzana na świecie. TDD pozwala na realizację transmisji danych z wykorzystaniem jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink/uplink. W przyszłości wraz z rozwojem sieci 5G obecne wykorzystanie pasma 2600 MHz zapewni lepsze pokrycie zasięgowe niż w przypadku wykorzystania jedynie pasma 3400-3800 MHz i pozwoli zachować przewagę na kolejnych etapach budowy 5G związaną z możliwością łączenia pasm.”

źródło: informacja własna / Plus

Materiał powiązany:
Plus 5G: co z downloadem i uploadem w kolejnych lokalizacjach?

0 0 votes
Article Rating
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kalah2001

A jak nie działa w Plusie 5G na prepaidzie, tak nie działa…
I zacytuję tylko ich odpowiedź z działu reklamacji na ten fakt:

Szanowny Panie

Odpowiadając na zgłoszenie z 27.11.2020 r. informuję, że zapoznałam się z opisaną sprawą.

Przeprowadzona analiza wykazała, że wskazany aparat telefoniczny Samsung s20 Fan Edition 5G, może nie obsługiwać częstotliwości w technologii 5G występujących na danym terenie, mimo posiadania w nim karty SIM sieci Plus. Przypominam, że Polkomtel nie gwarantuje dostępności sieci 5G w urządzeniach zakupionych poza siecią sprzedaży Polkomtel.
a tymczasem na stronach Plusa:
https://www.plus.pl/galaxy-s20-fe
http://www.plus.pl/5g (Jaki smartfon/router potrzebuję, żeby skorzystać z 5G od Plusa? …. jest podany S20FE 5G jako telefon spełniający obsługujący 5G w Plusie)

Takie rzeczy tylko w Plusie, nawet fakt wgrania softu dedykowanego dla Plusa nic nie znaczy. Telefon widzi pasmo 5G NR-41 ale się do niego nie loguje…
Cuda, cuda… 🙂

telepol

czyli ja nie jeden mam ten problem, byłem w salonie PLUSa w Galerii Nowy Rynek, ale Pani “z Plusa” nie wiedziała o czym ja do niej mówię?!?!, więc zrezygnowałem. Infolinia też mydliła oczy, wymieniłem nawet kartę sim z “docinanej” na nanoSim orginał, więc w czym jest problem ??? Moj telefon to samsung galaxy s20+ ultra

piotrzet

Czyli jak zwykle. Marketing nic więcej. Szkoda, bo nawet uruchamiając 5G na szerokości pasma jakiej nikt nie ma są gorsi niż konkurencja. Ciekawe czy brak VoLTE też będą zwalać na Ericssona czy nie.

erde

Czyli jak zwykle – jak Plus dotrzymuje słowa to “piotrzet” płacze i nie wspomni nawet że jego T-Mobile ma 5G około 3x wolniejsze od 5G w Plusie.
Chyba sprawdzę czy T-Mobile nie pobiło rekordu na najwolniejsze 5G w UE 🙂

piotrzet

Jak na razie doskonale widać na przykładzie JG dzięki waszym testom dowiadujemy się, że Plusa ma dużo wolniejsze 5G niż LTE u konkurencji w niektórych lokalizacjach. Ale jak widać do niektórych to nie trafia. Co do zachwycania się 5G w Plusie jak ma to miejsce u niektórych to jeszcze długa droga co wyraźnie pokazuje ten portal. 30 Mb/s z 600 Mb/s maksymalnego przy uruchomieniu to lekka kpina. Ale już dyskusja była co i dlaczego 😉

erde

Poczekam aż pojawi się tu test 5G Twojego T-Mobile.
Wtedy razem pośmiejemy się 🙂

piotrzet

No też myślę, że będzie się z czego śmiać. Oczywiście mowa o 5G w Plusie. Pasma 4x więcej, a działa o wiele gorzej. Co już nie raz potwierdzili to tutaj na stronie. Co jak co ale żeby pusta sieć i działała gorzej niż sieć LTE z której korzysta obecnie znaczna większość. Śmiech na sali.