Orange uruchamia testową sieć 5G jednocześnie wskazując Ministrowi Cyfryzacji niefrasobliwość w podpisanej umowie o 5G z USA

Orange Polska i Ericsson uruchomili w Warszawie testową sieć 5G. Pozwala ściągać dane z szybkością blisko 900 Mb/s. To pierwsze tak duże testy 5G w Polsce, sprawdzające najnowszą technologię w warunkach miejskich. Orange i Ericsson uruchomili 9 stacji bazowych na warszawskiej Ochocie i Powiślu. Do udziału w testach zostaną zaproszeni klienci, którzy będą mogli sprawdzić smartfony Orange Neva Jet obsługujące sieć 5G. – Dostęp do szybkiej sieci jest dziś tym samym, czym kiedyś był dostęp do dróg i elektryczności – powiedział Marek Zagórski, minister cyfryzacji. – Dla Polski sieć piątej generacji to szansa na skokowy rozwój gospodarki. Chcemy zrobić wszystko, by zyskały na tym polskie firmy – dodał. – Dzisiaj jesteśmy o krok bliżej do uruchomienia polskiej sieci mobilnej piątej generacji. Technologicznie jesteśmy na to wyzwanie gotowi. Po przeszło dwóch latach testów w laboratoriach i terenie, uruchomiliśmy sieć działającą w stolicy. Do jej testowania zaprosimy naszych klientów, którym udostępnimy smartfony 5G, produkowane specjalnie dla Orange – powiedział Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska. – Ericsson jest pionierem wprowadzenia technologii 5G na całym świecie. Teraz to nowoczesne rozwiązanie wdrożymy w samym sercu Warszawy.

Współpraca z Orange Polska oraz nasze ciągłe inwestycje w Polsce przyczyniają się do wzrostu innowacji 5G, czyniąc Polskę jednym z wiodących krajów 5G w Europie. – powiedział Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce. Orange Polska i Ericsson wspólnie prowadzą testy, by znaleźć rozwiązania optymalne z punktu widzenia zarządzania siecią oraz odpowiadające na potrzeby klientów. Urządzenia tworzące testową sieć działają w oparciu o kanał 80 MHz w paśmie 3,4 – 3,6 GHz, udostępniony przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. To pasmo jest docelowo planowane do uruchomienia sieci 5G w Polsce. W testach będą wykorzystywane dostępne obecnie urządzenia obsługujące sieć 5G – smartfony i routery.

Stacje bazowe zostały rozmieszczone w taki sposób, aby tworzyły spójny zasięg i umożliwiały poruszanie się między nimi bez zrywania połączenia z 5G. Zastosowane rozwiązania pozwalają na przesyłanie danych przez technologię 5G zintegrowaną ze światłowodową siecią szkieletową Orange. Wszystkie testowane stacje bazowe są do niej podłączone łączem optycznym o przepustowości 10 Gb/s, czyli dziesięciokrotnie szybszym niż standardowo stosowane w sieci 4G Orange Polska. Umożliwia to pobieranie danych z prędkością nawet 1 Gb/s.

Ericsson, największy na świecie dostawca technologii i usług dla operatorów telekomunikacyjnych, oferuje społeczeństwu sieciowemu efektywne rozwiązania działające w czasie rzeczywistym, które pozwalają nam wszystkim swobodniej studiować, pracować i żyć w zrównoważonych społecznościach na całym świecie. Działamy w ponad 180 krajach i zatrudniamy przeszło 110 000 pracowników. Ericsson założony w 1876 roku, ma centralę w Sztokholmie. Firma Ericsson jest notowana na giełdzie NASDAQ OMX w Sztokholmie i NASDAQ w Nowym Jorku.

Orange jako pierwszy operator w Polsce przeprowadził testy 5G poza laboratorium. Jako jedyny wykorzystał w tym celu zarówno pasmo 3,4 – 3,8 GHz, jak i 26 – 28 GHz. Testy prowadzone ze wszystkimi czołowymi dostawcami pozwoliły zdobyć doświadczenie potrzebne przy wdrażaniu sieci 5G. Były realizowane w ramach ogłoszonej wiosną 2018 roku Strategii 5G Orange Polska. Zakłada ona, że pierwsze komercyjne wdrożenia odbędą się w latach 2020 – 2021, po pozyskaniu przez operatora niezbędnych do budowy sieci 5G częstotliwości.

źródło: Orange

( celem wykonania testów 5G w Warszawie Orange był zmuszony przeznaczyć 5 MHz pasma 2100 MHz, aby móc zrealizować system sygnalizacji w 4G, ponieważ sprzęt i oprogramowanie Huawei (z tej firmy Orange korzysta przy 4G) nie są kompatybilne z tymi samymi komponentami Ericssona. Oznacza to, że przy wykluczeniu z udziału w budowie 5G w Polsce firmy Huawei operatorzy, bazujący na 4G tego producenta mogą ponieść naprawdę spore koszty na wymianę komponentów 4G na komponenty nowego dostawcy. Reasumując, przekłada się to na sporo droższą budowę sieci 5G, droższe usługi i późniejszy start sieci 5G. Przy mglistych i tak naprawdę bardziej wynikających z amerykańskiej polityki – zarzutach o szpiegostwo Huawei – podpisanie “kierowanej” umowy o 5G między Polską a USA było wielką niefrasobliwością. Można wręcz rzec, że finalnie przekładającą się na realne szkody, wyrządzone gospodarce Państwa. Mając na względzie powyższe, podobnie jak operatorzy – żywimy nadzieję na rozsądne kroki, podejmowane zarówno przez rząd, jak i Ministerstwo Cyfryzacji oraz UKE, aby sieć 5G była wybudowana ekonomicznie, a w zakresie prowadzonej polityki roztropnie, mniej emocjonalnie i z rzeczywistą troską o rozwój gospodarki – dop. red. ]

Materiał powiązany:
5G: szpiegostwo, czy ogromne pieniądze, budowanie potęgi militarnej oraz potencjalna możliwość inwigilowania ?
MC: sieć piątej generacji coraz bliżej
conieco o 5G głosem amerykańskich inżynierów