Raport RFBenchmark – październik 2020: Orange w dalszym ciągu na czele

Orange w dalszym ciągu na czele – ranking RFBENCHMARK (październik 2020)
Portal RFBenchmark.pl opublikował październikowy ranking operatorów komórkowych dotyczący jakości i szybkości Internetu mobilnego w Polsce. To kolejny miesiąc, w którym widać umocnienie Orange w kluczowych kategoriach. Operator prowadzi zarówno w kategorii średniej szybkości pobierania danych oraz średniej szybkości wysyłania danych. T-Mobile z kolei jest liderem zestawienia dotyczącego najniższej wartości ping. W październiku ranking został przygotowany na bazie 230092 pomiarów wykonanych przez użytkowników aplikacji mobilnej RFBENCHMARK. Wskazana liczba dotyczy tylko pomiarów Internetu mobilnego (pomiary Wi-Fi nie biorą udziału w rankingu).
Średnia szybkość pobierania danych: Orange
Osiągnięty przez Orange wynik 28,11 Mb/s w kategorii średniej szybkości pobierania danych pozwolił obronić pierwsze miejsce w tabeli. T-Mobile, z niewielką stratą (27,87 Mb/s), zajął drugą pozycję.
Średnia szybkość wysyłania danych: Orange
Biorąc pod uwagę średnią szybkość wysyłania danych w październiku, najlepszym operatorem komórkowym w Polsce okazało się Orange. Pomarańczowy operator zaszczytne miejsce uzyskał dzięki wynikowi 13,98 Mb/s. O drugie miejsce stoczona została zacięta walka. Play wyprzedził o ułamek Plusa. Różnica to zaledwie 0,03 Mb/s. Dla porządku – wicelider uzyskał w październiku 13,29 Mb/s, a brązowy medalista 13,26 Mb/s.
Najniższa wartość ping: T-Mobile
Najniższa wartość ping znowu przypadła w udziale T-Mobile. Wszystko za sprawą 34,86 ms. Za plecami zwycięzcy tej klasyfikacji czyhało Orange (37,36 ms), a na dalszych miejscach solidarnie Play (39,5 ms) i Plus (44,97 ms).
ranking RFBenchmark operatorów (październik 2020). Pełna treść

źródło: Notel

(jakkolwiek prezentowane przez RFBenchmark wyniki trudno uznać za miarodajne względem zainstalowanych dziś na stacjach każdego operatorów zasobów radiowych i wiele wskazuje na to, że pomiary były realizowane przez klientów sieci, używających aplikacji testowej w zdecydowanej większości bez użycia systemu agregacji pasm bądź przy agregowaniu tylko dwóch częstotliwości, to z drugiej strony Raport uwzględnia statystyczny stan terminali na rynku. To z kolei oznacza, że ruch na stacjach wzrósł, lecz terminale używane przez klientów sieci pozostały w starszych wydaniach. Co za tym idzie – nawet tam, gdzie wyniki mogłyby być znacząco wyższe – pozostają w standardowych przedziałach ze względu na używany przez klientów sprzęt. Z kolei ping można uznać za miarodajny. Takie przedziały wartości uzyskiwane są bowiem przez większość testów, realizowanych przez różne podmioty, w tym internetowe portale  – dop. red.]