12 milionów mieszkańców Polski w zasięgu sieci 5G Plusa

12 milionów mieszkańców Polski w zasięgu sieci 5G Plusa. Plus zasięgiem swojej najlepszej i najszybszej w Polsce sieci 5G objął już 12 milionów mieszkańców Polski. Sieć 5G 2600 TDD Plusa jest obecna w ponad 160 miejscowościach we wszystkich 16 województwach. Dynamiczna budowa i rozwój sieci w całej Polsce będą kontynuowane. Plus przyspieszył budowę sieci 5G w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie klientów, zarówno możliwościami tej najnowocześniejszej technologii, jak i smartfonami obsługującymi 5G. Pierwsza komercyjna sieć 5G w Polsce została uruchomiona niespełna rok temu. Pół roku po jej wdrożeniu, w listopadzie 2020 r. w zasięgu najnowocześniejszego internetu mobilnego Plusa znajdowało się już ponad 7 milionów osób. Dzisiaj w zasięgu 5G Plusa mieszka już ponad 12 milionów Polaków, a intensywny rozwój najlepszej i najszybciej rozbudowywanej sieci 5G w Polsce trwa dalej. „Widzimy rosnące zainteresowanie naszym 5G, z którego korzysta coraz więcej osób. Postanowiliśmy więc przyspieszyć budowę sieci i zapowiadany plan na ten rok zrealizowaliśmy z nawiązką już w kwietniu. Obecnie więc w zasięgu jest ponad 12 milionów mieszkańców Polski i będzie ich przybywać, gdyż mówiąc wprost – budujemy i rozwijamy dalej naszą sieć 5G” – powiedział Jacek Felczykowski, Członek Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu, operatora sieci Plus. Plus nie tylko przyśpieszył realizację dotychczasowego planu budowy sieci 5G, ale również intensywnie pracuje nad jej dalszym rozwojem. Zasięg 5G będzie sukcesywnie zwiększany w miejscowościach, w których 5G już działa, jak również pojawi się w nowych lokalizacjach. Wraz z rozwojem zasięgu sieci 5G, Plus poszerza także portfolio sprzętów. Aktualnie w ofercie znajduje się ponad 20 smartfonów i routerów z dostępem do 5G. Wkrótce pojawią się kolejne, atrakcyjne cenowo, nowe smartfony 5G czołowych światowych producentów.
Coraz więcej Polaków w zasięgu najszybszego 5G w Polsce
Plan operatora na ten rok zakładał objęcie zasięgiem ponad 11 milionów Polaków. Sprawna rozbudowa 5G pozwoliła na realizację dużej części założeń już w pierwszych miesiącach 2021 r. Tym samym łączna liczba stacji bazowych 5G Plusa przekroczyła 1500, a w zasięgu najszybszej sieci 5G w Polsce mieszka już 12 milionów osób w ponad 160 miejscowościach na terenie całego kraju.
Na liście nowych lokalizacji znalazły się: Jeżów Sudecki, Żołędowo, Grębocin, Elizówka, Rawa Mazowiecka, Ksawerów, Rasztów, Emów, Blizne Jasińskiego (Stare Babice), Feliksów, Mościska, Wola Ducka, Zamienie, Brzezie, Rowy, Przechlewo, Łubiana, Lębork, Lipusz, Czeladź, Działdowo, Ełk, Kętrzyn, Leszno, Dąbcze, Skórzewo, Biesiekierz, Goleniów, Kołobrzeg, Komorówko, Lipiany, Mirosławiec, Pyrzyce, Stargard, Trzebiatów, Wolin. Nowe stacje bazowe zostały uruchomione także w miastach, w których 5G było już obecne wcześniej.
Aktualna lista miejscowości w zasięgu 5G w Plusie (nowe miejscowości objęte zasięgiem 5G oznaczono pogrubioną czcionką):
– województwo dolnośląskie: Wrocław, Wałbrzych, Jelenia Góra, Legnica, Boguszów Gorce, Kobierzyce, Bielany Wrocławskie, Jeżów Sudecki,
– województwo kujawsko-pomorskie: Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Białe Błota, Żołędowo, Grębocin,
– województwo lubelskie: Biała Podlaska, Lublin, Zamość, Dominów, Elizówka,
– województwo lubuskie: Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski,
– województwo łódzkie: Łódź, Piotrków Trybunalski, Skierniewice, Konstantynów Łódzki, Sieradz, Rawa Mazowiecka, Ksawerów,
województwo małopolskie: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Szczyglice,
– województwo mazowieckie: Warszawa, Radom, Pruszków, Legionowo, Piaseczno, Otwock, Wołomin, Ząbki, Grodzisk Mazowiecki, Marki, Piastów, Kobyłka, Józefów, Sulejówek, Zielonka, Konstancin-Jeziorna, Łomianki, Milanówek, Brwinów, Ożarów Mazowiecki, Karczew, Halinów, Wieliszew, Jabłonna, Zalesie Górne, Kanie, Rembelszczyzna, Komornica, Janki, Izabelin, Sękocin, Wolica, Kazuń, Urzut, Rzakta, Dawidy Bankowe, Siedlce, Ostrołęka, Ciechanów, Białobrzegi, Chrzanów Duży, Czosnów, Janówek Pierwszy, Józefów k/Otwocka, Kolonia Lesznowola, Laski, Michałowice k/Raszyna, Mysiadło, Nadarzyn, Nowe Iganie, Otrębusy, Płock, Radzymin, Raszyn, Rajszew, Podkowa Leśna, Rasztów, Emów, Blizne Jasińskiego (Stare Babice), Feliksów, Mościska, Wola Ducka, Zamienie,
– województwo opolskie: Opole, Brzezie,
– województwo podkarpackie: Rzeszów, Tarnobrzeg, Krosno,
– województwo podlaskie: Białystok, Łomża, Suwałki,
– województwo pomorskie: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk, Kowale, Rowy, Przechlewo, Łubiana, Lębork, Lipusz,
– województwo śląskie: Katowice, Dąbrowa Górnicza, Częstochowa, Gliwice, Bielsko-Biała, Sosnowiec, Tychy, Zabrze, Ruda Śląska, Bytom, Piekary Śląskie, Chorzów, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Mysłowice, Lędziny, Mikołów, Będzin, Wola Kiedrzyńska, Czeladź,
– województwo świętokrzyskie: Kielce,
– województwo warmińsko-mazurskie: Olsztyn, Elbląg, Działdowo, Ełk, Kętrzyn,
– województwo wielkopolskie: Poznań, Kalisz, Piła, Konin, Konin Stare Miasto, Baranowo, Brzeźno, Leszno, Dąbcze, Skórzewo,
– województwo zachodniopomorskie: Szczecin, Koszalin, Przecław, Jamno, Biesiekierz, Goleniów, Kołobrzeg, Komorówko, Lipiany, Mirosławiec, Pyrzyce, Stargard, Trzebiatów, Wolin.
Aktualny zasięg 5G w Plusie można sprawdzić na: https://www.plus.pl/mapa-zasiegu.

źródło: Plus

Materiały powiązane:
Testy jakości transmisji danych operatorów sieci komórkowych w Jeleniej Górze od 4. maja br.

0 0 votes
Article Rating
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin

Próbują odbić w jakiś sposób za pomocą 5G swoją upadłą pozycję jakościową. Niestety na 5G jej nie odbudują, bo z tej technologii mogą korzystać nieliczni. Podstawa ruchu data czyli LTE w Polkomunie dalej leży i kwiczy i nic się nie zmieni do momentu jak polityka tam się nie zmieni. Swoją drogą tak ostatnio sobie przysiadłem do analizy dosyłów jakie stosuje Polkomtel Infrastruktura do stacji bazowych i nie znalazłem żadnej stacji z tych które oglądałem w modelu L1800+900 która byłaby podłączona szybszym radiem niż 180 Mb/s – niesamowite jak oni mają gdzieś jakość sieci. To wręcz idealny antyprzykład, taka esencja emulsji xD jak nie powinno się budować sieci. Łatwo policzyć jaki powinien być dosył na stację która daje na sektor 150 + 38 Mb/s plus do tego jeszcze dochodzi 3G i 2G więc załóżmy że dla jednego sektora powinno być minimum dosyłowe 220 Mb/s a sektorów mamy 3 więc 660 Mb/s a tymczasem… 180 ? Szkoda gadać.

piotrzet

Jeszcze żeby to 5G było faktycznie szybsze niż LTE, zobacz wyniki na tym portalu z wczoraj. Na 5G Plusa zawrotne prędkości 60 Mb/s, to nawet na tym pseudo DSS 2100 u konkurencji nie miałem tak mizernych prędkości jak były w Plusie.
Ta sieć to skansen za konkurencją kilka lat wstecz zarówno pod względem tego co wisi na stacjach jak i pod względem połączenia tych stacji.

Marcin

No dokładnie, o prędkościach na 5G Polkomuny o żałosnych wartościach nie wspominając. Najlepsze jest to, że oni projektując i stawiając nowe stacje nadal podłączają je tak mizernymi dosyłami, wniosek stąd że kontynuują swoją politykę w najlepsze. Co więcej zauważmy model w jakim Polkom ma swoją sieć. Na ogół jest to jeden węzeł światłowodowy w jakimś rejonie, z którego rozchodzi się pajęczyna radiolini na wszystkie możliwe nadajniki w okolicy, podczas gdy N! czy P4 w tym samym obszarze ma większość stacji podłączonych po FTTx bądź dosyłami radiowymi minimum 1024 Mbps … Co do mizernego dosyłu w Polkomie chyba jednym z największych kwiatków jest BTS w Jakuszycach gdzie dosył to UWAGA.. całe 31 Mbps … nie wiem jak to skomentować. W tych samych Jakuszycach gdzie mogłoby się wydawać że to przecież wioska, mocno turystyczna i w zasadzie tylko turystyczna zimowa w lesie, ale jednak wioska N! ma wypasioną stację z kompletem pasm podłączoną do magistrali światłowodowej. Chyba nie muszę nic więcej dodawać ?

Mapai

Jakuszyce ida do likwidacji. Wiadomo bylo o tym juz od kilku lat dlatego nie modernizowano. Powstanie nowa stacja wyposazona jak trzeba.