Orange: Dla klientów Orange pracuje już 10 000 stacji LTE 1800

Dla klientów Orange pracuje już 10 000 stacji LTE 1800. W okolicach Węgorzewa w województwie warmińsko-mazurskim, od wczoraj dla klientów Orange pracuje stacja numer 10 000, wykorzystująca pasmo LTE 1800. Będzie też obsługiwać starsze technologie: UMTS 900 i GSM. Dzięki niej zniknęło kolejne miejsce ze słabszym zasięgiem. Ze stacji – w ramach NetWorks! – będą korzystali również klienci naszego partnera.
Łącznie dla klientów Orange w całym kraju pracuje obecnie ok. 11 850 stacji.

Przypomnę, że 1800 to pierwsza częstotliwość LTE, którą wykorzystujemy od 2013 roku. Pierwotnie pasmo było używane w centrach miast. Później, w miarę upowszechniania się kolejnych częstotliwości LTE, 1800 dodawaliśmy tam gdzie mamy pasmo 800. Takie rozwiązanie świetnie się sprawdza zwłaszcza w miejscach bardziej obciążonych ruchem. Jest też świetnym kompromisem pomiędzy częstotliwościami o charakterze pokryciowym i zasięgowym.

Lokalizacja stacji nr 10000 w okolicach Węgorzewa na mapie:

źródło: Orange

[ dosłownie kilka dni temu, pod adres naszej redakcji dotarł mail klienta Orange z zapytaniem, co z likwidacją dziur zasięgowych oraz procesem rozszerzenia stacji, pracujących wyłącznie z  LTE800 na obszarze Gór Kaczawskich oraz Pogórza Kaczawskiego? Mowa była m.in. o stacjach Pielgrzymka, Zagrodno i Grodziec, w tym słabego sektorowego wyposażenia stacji Dziwiszów i Komarno (Baraniec), które wokół siebie mają mnóstwo terenów bez zasięgu sieci. Dodajmy do tego tereny o znaczeniu turystycznym: Rząśnik, Sokołowiec, Proboszczów, Bełczyna, Radomiłowice, Sobota, Nowy Kościół, Czaple, część miejscowości Raciborowice, które goszczą turystów widzących na swoich terminalach informację “no signal”. Wakacje tuż, tuż… może warto pomyśleć o stacjach bazowych oraz rozszerzeniach LTE800 również w obszarach, o których mowa? Ze swojej strony do listy pokaźnych braków w zasięgu dodajemy linię kolejową Jelenia Góra – Gryfów Śląski – Lubań – Zaręba – Zgorzelec oraz kilka niemałych odcinków linii kolejowej od Jeleniej Góry do Wrocławia, w tym ten który tworzy wizerunek operatora już na starcie czyli na trasie Jelenia Góra – Wojanów – Trzcińsko – Janowice Wielkie – Sędzisław. – dop. red. ]

Materiał powiązany:
Okolice Jeleniej Góry: weekend czerwcowy rozpoczął turystyczny boom. Co z zasięgiem?