Plus rozpędził sieć 5G do 1Gbps w Piotrkowie Trybunalskim, a standard LTE w download to wciąż 25MHz

Rekord Polski w szybkości komercyjnej sieci 5G w Polsce – 1 Gb/s w Piotrkowie Trybunalskim. Plus w centrum Piotrkowa Trybunalskiego, jako pierwszy operator w kraju przekroczył szybkość 1 Gb/s w sieci 5G w warunkach komercyjnych. Rekordowy wynik został osiągnięty dzięki agregacji 5G z LTE.
Najszybszy mobilny internet w Polsce przyspiesza
Plus rozwija możliwości najszybszego 5G w Polsce w oparciu o posiadane zasoby i technologie. W Piotrkowie Trybunalskim sieć 5G Plusa w technologii 2600 MHz TDD została dodatkowo poszerzona o częstotliwości 1800 MHz i 2100 MHz. Dzięki agregacji częstotliwości, w trakcie kilku pomiarów w optymalnych warunkach radiowych, została przekroczona szybkość 1 Gb/s w sieci komercyjnej. „Cały czas rozwijamy nasze 5G. Nie tylko w zakresie pokrycia kraju, ale również parametrów technicznych. Osiągane obecnie szybkości transferu sprawiają, że będzie ono jeszcze lepiej służyło mieszkańcom Polski, którzy mogą korzystać z najlepszego internetu, kiedy i gdzie chcą oraz na wybranym przez siebie urządzeniu” – powiedział Jacek Felczykowski, Członek Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu, operatora sieci Plus. Dzięki pomyślnemu wdrożeniu rozwiązań umożliwiających agregację nośnych mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego mogą już teraz cieszyć się najszybszym transferem danych w sieci 5G Plusa, który w tym mieście może znacznie przekraczać 600 Mb/s w przypadku pobierania danych. Obecnie zasięg 5G w Plusie obejmuje ok. 80% powierzchni Piotrkowa.

1 Gb/s już nie tylko w laboratorium
Zastosowane rozwiązanie wykorzystuje sieć 5G Plusa 2600 MHz TDD opartą o architekturę non-stand alone w agregacji z LTE na pasmach 1800 MHz i 2100 MHz, o łącznej szerokości w przypadku transmisji do abonenta (downlink) odpowiednio: 40 MHz dla 5G i 20 MHz + 10 MHz dla 4G. Nowa technologia przekłada się na realne wzrosty szybkości w komercyjnej sieci 5G w tym mieście. Wysokie wyniki uzyskiwane podczas pomiarów były powtarzalne. Prace związane ze zwiększeniem szybkości sieci 5G z wykorzystaniem opisanego rozwiązania będą kontynuowane w innych miejscowościach w Polsce. Na liście urządzeń dostępnych w portfolio operatora umożliwiających agregację 5G i LTE w sieci Plus znajdują się: router Huawei 5G CPE Pro 2 oraz smartfony: Samsung Galaxy S21 5G, Samsung Galaxy S21 Ultra 5G oraz Samsung Galaxy S21+ 5G. W sumie w Plusie dostępnych jest już kilkadziesiąt smartfonów i routerów obsługujących sieć 5G w technologii 2600 MHz TDD.

źródło: Plus

[ na kanwie bieżącego komunikatu prasowego warto zwrócić uwagę na rzeczy jak niżej:
1. użycie do agregacji pasm zakresów 1800MHz oraz 2100MHz, gdzie w Polsce, w tym w miastach zasięg LTE2100 jest mocno ograniczony i dla przykładu w Jeleniej Górze ogranicza się tylko do kilku stacji. Wdrożenie rozwiązania, o którym mowa wymagałoby zatem znacznego nakładu na rozbudowę tego segmentu w sieci
2. agregacja pasm, zarówno w download, jak i w upload, zarówno w segmencie LTE, jak i 5G wymaga sieci o odpowiedniej przepustowości. Przy powszechnym stosowaniu przez Plusa systemu łączności radioliniowej – powszechne wdrożenie usługi, o której mowa nawet w miastach powyżej 40 tysięcy mieszkańców, choć wypadałoby, aby dla prestiżu usługi były to wszystkie miasta o statusie powiatu – jest  dziś trudne do realizacji. Planując zaś wdrożenie na kilka lat trzeba mieć na względzie, że zarówno same rozwiązania sieciowe ewoluują, jak również konkurenci “nie śpią”
3. naszym zdaniem Plus powinien nade wszystko zadbać o solidną, stabilną sieć LTE, jednocześnie rozwijając sieć transmisyjną. Zaś tam, gdzie pracuje 5G, zważywszy na przybywanie terminali – starać się ją utrzymać na poziomie jakościowym, motywującym do zakupu usług. Ponieważ w samym segmencie LTE jest jeszcze wiele możliwości do wykorzystania (np. CA w uplinku) – wszystko wskazuje na to, że zasadnicze dla jakości usług, to:
a) zasoby na stacjach
b) wydajna transmisja  na sieci
c) terminale, które są w stanie wykorzystać kolejne innowacje
Jeśli operator zadba zarówno o rozwój infrastruktury, jak również o rozwój ofert promujących najnowsze terminale – marketingowo może rzeczywiście znacząco pójść do przodu. Choć wciąż nie jest o tym głośno – trzeba pamiętać, że nie ma usług bez zasięgu i nie ma dobrej sieci 5G (ale również LTE) bez zagęszczenia siatki stacji, a tu Plus od konkurencji odstaje.
Tak, czy inaczej innowacje cieszą. Pozostaje jeszcze powszechność ich wdrożenia, żeby na marketingu nie pozostało. Informacji o zakładanym terminie upowszechnienia 1Gbps w 5G NSA operator w komunikacie nie przekazał.
– dop. red.]

Materiały powiązane:
Lwówek Śląski: transmisja danych operatorów cz. 2
W weekend planujemy dotarcie do granicznych miejscowości Dolnego Śląska: Uniemyśl i Okrzeszyn
Orange internet: 2xCA LTE uplink
Plus internet: transmisja danych w nadmorskiej Łebie przy ul. Łąkowej
Okolice Jeleniej Góry: weekend czerwcowy rozpoczął turystyczny boom. Co z zasięgiem?

0 0 votes
Article Rating
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
mariusz9a

A czy redakcja ma jakieś wejścia w Polkomtelu, żeby się dowiedzieć w jakich miastach jeszcze działa ta agregacja? Bo wiem że na pewno działa już jakiś czas nie tylko w tytułowym Piotrkowie Trybunalskim, tylko nie ma od kogo się dowiedzieć oficjalnie gdzie jeszcze konkretnie 😉

piotrzet

Mam takie pytanie do prowadzących portal. Mój komentarz jak widać bez emocji, normalnie zadane pytanie zarzucacie mi, że w komentarzu wyraziłem emocje tym czasem każdy widzi, że ich tam nie ma. Tym czasem użytkownik “Dziku” w ogóle wyraża się nie na temat, wręcz odnosi się do mnie, a wy nic z tym nie robicie, ani żadnego komentarza, ani nic. Możecie to wyjaśnić? To jakieś podwójne standardy czy jak?

piotrzet

Gdzie w moim komentarzu, który napisałem jako pierwszy są jakiekolwiek emocje? Może to ta minka na końcu 😀

Dziku

Piotrzet nie rób na ty zacnym Forum Tik-Toka. Masz problem z emocjami to nie pisz. Takim jesteś EKSPERTEM i nadal czegoś nie rozumiesz? Daj sobie spokój…

piotrzet

A gdzie speedtest? Swoją drogą trochę dziwne samo 5G 2600 to niby 600 Mb/s max do tego 20 MHz na 1800 i 2100 na 10 MHz to 225 Mb/s suma 825 Mb/s do 1 Gb/s brakuje. Nawet dając 256QAM prawie 300 Mb/s dalej do 1 Gb/s brakuje, no chyba, że mamy MIMO 4×4 ale nie widzę informacji na ten temat. Może zapytacie Plusa skąd im się to wzięło? 😉

piotrzet

Ale gdzie w moim komentarzu są jakieś emocje? Ja spytałem normalnie skąd te prędkości, bo licząc max teoretyczną to niestety ale 1 Gb/s ni jak nie chce wyjść. No chyba, że tak jak piszę również MIMO 4×4 na pasmach tych dochodzi.
Terminale Samsunga działają, bo na chwilę obecną to chyba jedyne urządzenia, które mają domyślnie tą agregację bez aktualizacji softu. Każdy telefon, który obsługuje te pasma i agregację w 5G po odpowiedniej aktualizacji da radę obsłużyć taką konfigurację.