Plus 5G: Polkomtel zmodernizował stację BT24028 w Sosnowcu

Jak donoszą nasi Informatorzy, w dniu 6. maja 2022 (piątek) zmodernizowana została stacja BT24028 należąca do sieci Plus. Instalacja zlokalizowana jest na słupie energetycznym w Sosnowcu przy Al. Roździeńskiego (słup nr 15/8) przy drodze S86. Stacja dysponuje standardową dla Plusa, 25MHz-ową konfiguracją LTE (L900+L1800), UMTS900+2100, GSM900, a ostatnia modernizacja dodała 5G (nie działa jeszcze komercyjnie). BT24028 propaguje sygnał w oparciu o trzy sektory. Jeden sektor skierowany jest na południe i „oświetla” spore blokowiska znajdujące się na Osiedlu Piastów oraz stadion „Zagłębia Sosnowiec”. Azymut kolejnego sektora, to północny-wschód, wzdłuż drogi S86. Ostatni sektor skierowany jest na północny zachód i uzupełnia sygnał sieci dla kompleksu pobliskich magazynów, Parku Tysiąclecia oraz części dzielnicy Milowice. Podczas modernizacji w dniu 6. maja br. nie został rozszerzony zakres pasm oferowanych w LTE. W pozwoleniach publikowanych przez UKE dla stacji, o której mowa mamy jeszcze LTE 2100, które niestety nadal czeka na swoje „pięć minut”. Nie została również zwiększona ilość sektorów. Nadal brakuje przynajmniej czwartego sektora, z azymutem na południowo-zachodnią część Osiedla Piastów, gdzie zasięg wewnątrz budynków niezmiennie pozostawia wiele do życzenia. Na pochwałę zasługuje przyłącze stacji, którym jest dosył światłowodowy.
Poniżej zdjęcia poglądowe i dwa testy speedtest
źródło: informacja własna

3 komentarze

  1. Chciałoby się wykrzyczeć „wreszcie!” a jednocześnie zapłakać… Jak widać na speedtestach nic się nie zmieniło 🙁 W każdym razie w praktyce na osiedlu jak działało słabo, tak działa dalej 🙁 Najwyraźniej Plus już olał LTE… Ale nie ma się co dziwić, u tego operatora to normalne – tak samo było z EDGE, 3G i to samo robi się z 4G – zostanie na tym poziomie jaki mamy obecnie i tyle. Może sporadyczne gdzieś tam dodanie jakiegoś pasma, ale głównie będzie stawiane tylko i wyłącznie 5G.

  2. Moduły radiowe na dole słupa a nie za antenami świadczą o problemach z nośnością konstrukcji, w przeciwnym przypadku RRU byłyby za anteną, tak jak moduł od 5G.

    • Tak, był tam problem z nośnością konstrukcji. Miało być to poprawione przez właściciela obiektu, ale chyba nie zostało – a przynajmniej ja na pierwszy rzut oka nic tam zmienionego nie widzę. Moim skromnym zdaniem, najlepiej byłoby się pozbyć tego problemu i przenieść się np. na wieżowiec stojący obok, na którym mamy instalacje N! lub na któryś inny blok w okolicy. Ale pewnie jak zwykle problem jest w kosztach – słup jest zapewne tańszy 😉

Comments are closed.