Jelenia Góra: 50. Jarmark Staroci i Osobliwości. Testy jakości internetu mobilnego cz. 3 i podsumowanie

Przy okazji 50. Jarmarku Staroci i Osobliwości, który odbył się w Jeleniej Górze w dniach 24. i 25. września – zrealizowaliśmy testy transmisji danych w punktach, gdzie toczył się największy ruch. Łącznie zatrzymaliśmy się w 12 punktach centrum miasta. Tam, gdzie była możliwość weryfikacji jakości pracy segmentu 5G dla danego operatora – tam również testy w tym segmencie zostały zrealizowane. 29. września 2022 r. zaprezentowaliśmy pierwszą część materiału, zaś 30. września opublikowaliśmy następną. W bieżącej informacji prezentujemy dane z pomiarów, w kolejnych czterech, ostatnich punktach z dwunastu – w centrum Jeleniej Góry. Jak zaznaczyliśmy wcześniej – smartfon, który u każdego z operatorów służył jako narzędzie pomiarowe, to Xiaomi Mi 11 Lite 5G.
Podobnie jak w przypadku wcześniejszego wpisuzapraszamy do dyskusji pod materiałem.
Punkty pomiarowe:
1. ulica 1-go Maja, sąsiedztwo Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego oraz MDK
2. ulica Sobieskiego, kompleks “Aldi”, test indoor
3. ulica Plac Kościelny, sąsiedztwo Bazyliki pw. Św. Erazma i Pankracego. Na wieży tego kościoła swoje stacje posiadają: Plus oraz Play
4. ulica Plac Ratuszowy, test przy budynku ratusza miejskiego
Współrzędne punktów pomiarowych można odczytać z informacji zawartych w zrzutach ekranów aplikacji G-Mon Pro. Testy były realizowane dla każdego operatora w tym samym miejscu w trybie klienckim, czyli bez wymuszania stacji terminalowi najbliższej. Reasumując, terminal korzystał ze stacji domyślnej, którą sam „wybrał”. Z bieżącej “paczki” danych trzy testy realizowano na zewnątrz budynków, zaś jeden – z racji bliskości centrum i sporej ilości klientów w sklepie – zrealizowaliśmy wewnątrz kompleksu “Aldi” przy ul. Sobieskiego.

Zanim nastąpi prezentacja ostatnich danych – kilka słów komentarza redakcyjnego do wspomnianych wyników oraz sytuacji zasięgowej w badanym obszarze.
1. jak wspomniano na wstępie, testy były realizowane (z jednym wyjątkiem) na zewnątrz budynków, co oznacza że w przypadku niewielkich prędkości transmisji download bądź upload – wspomniane wartości mogą sugerować problemy wewnątrz budynków
2. poza segmentem 5G, którego konkurenci globalni Plusa praktycznie w mieście nie posiadają, zaś wartości transferów uzyskiwane w tym segmencie przez Play są jakościowo mocno wątpliwe – w LTE widać statystyczną przewagę jakościową transmisji danych u podmiotów globalnych. Jest jednak swoisty “znak zapytania”. Jest nim to, co możemy wywnioskować na bazie przeważającej obecności w testach dwóch stacji podmiotów globalnych, z dominującą przewagą jednej z nich. Mowa o stacjach, zlokalizowanych przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 12, na wieżyczce MDK oraz przy ul. 1-go Maja 27 na dachu domu towarowego “Galeria Karkonoska”. Stacje, o których mowa oczywiście “dają radę” i nie jest tak, że w przypadku testów widzimy drastycznie niskie wartości transmisji. U obu podmiotów globalnych widać jednak “w czasie” widoczny spadek wartości upload w obu stacjach. Oczywiście, można to zrzucić na rosnącą liczbę klientów, na rosnący ekwiwalent ruchu, etc. W tym jednak przypadku, dla obu stacji sytuacja nie byłaby tak wyraźna, gdyby nie to, że zasięg sieci, który serwują terminalom rozciąga się wiele razy na kilka kilometrów. I to na obszarze miasta. Spójrzmy na wyposażenie stacji sąsiadujących i to tylko skrótowo. Dwie wspomniane stacje posiadają komplet pasm (4xCA). Stacje w bezpośrednim sąsiedztwie i to nie pojedyncze – posiadają dwa lub trzy pasma. A są nimi lokalizacje:
a) przy ul. Górnej 10/11
b) przy ul. Mostowej
c) przy ul. Sobieskiego 56
d) przy ul. Sobieskiego 53
e) przy ul. Okopowa 6a
e) przy Alei Jana Pawła II 21
Na obszarze propagacji stacji, o których mowa najczęściej nie zobaczymy serwowanego sygnału ze stacji terminalowi najbliższych, ale właśnie z dwóch stacji w centrum, o których mowa wcześniej, czyli przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 12 oraz przy ul. 1-go Maja 27.
Zadajemy zatem pytanie radiowcom obu operatorów oraz Networks!: czy taki układ pasm w stacjach sąsiadujących ma sens ?
W tym o ile można byłoby poprawić upload, gdyby stacje jedna po drugiej były wyposażone w radiowy monolit, a terminal uzyskiwał usługi od stacji sobie najbliższej? Owszem, upload statystycznie zawsze jest “skazany” na wartości niższe choćby z powodu mniejszych możliwości agregowania pasm, czy prostej fizyki gdzie wiadomo, że nadanie paczki do stacji bazowej jest z racji mniejszych mocy smartfona – trudniejsze. Oczywiście, przykład układu stacji w centrum nie jest jedynym, który powoduje statystyczny spadek jakości stacji dobrze wyposażonych (4CA). Drugim, ale także nie ostatnim jest układ “stacja po stacji”, zlokalizowanych przy ul. W. Pola 31 (maszt Plusa) oraz przy ul. W. Pola 8 (komin). Obie stacje, to sąsiedztwo dworca kolejowego, strefy przemysłowej, wylotu z miasta w kierunku drogi krajowej nr 3 do Wrocławia i obwodnicy południowej Jeleniej Góry. W stacji przy ul. W. Pola 31 zobaczymy komplet pasm, zaś w stacji przy ul. W. Pola 8 – niestety nie, co powoduje, że tę stację możemy minąć i terminal jej nawet nie zauważy, zaś stacja przy ul. W. Pola 31 jest niepotrzebnie zasypywana ruchem degenerującym jakość transmisji danych
3. w tym punkcie odnieśmy się do technologii 5G
W przeprowadzonych testach technologia 5G była dostępna w przypadku każdego z punktów pomiarowych tylko w Plusie. U operatorów globalnych – 5G nie pojawiło się wcale, zaś według naszych losowych testów od czasu do czasu – z dużym prawdopodobieństwem pracuje ono tylko na trzech stacjach w całej Jeleniej Górze. To informacja marketingowo niedobra, ale z punktu jakości pracy sieci jako takiej – dobra. Jak wspominali w swoich komentarzach nasi Czytelnicy – operatorzy powinni przeć na rząd oraz UKE w temacie przeprowadzenia aukcji częstotliwości z zakresu 3.5GHz, bowiem to co się dzieje stanowi kuriozum i potwierdza, że rząd z rządzeniem – nie tylko zresztą na tym polu – po prostu sobie nie radzi. Nie chcemy uprawiać na naszych łamach polityki, bo nie taka nasza rola, ale warto podkreślić, że kolejnym przykładem na wspomnianą nieudolność w rządzeniu jest podnoszenie stóp procentowych i zapowiedź ich kolejnych podwyżek, kiedy wiadomo że to nie kredyty generują w Polsce inflację, ale bezrefleksyjne rozdawnictwo pieniędzy, ukrywanie wydatków budżetowych poprzez operacje realizowane przez BGK oraz równie bezrefleksyjne przekazywanie broni do Ukrainy, kiedy Polski tak naprawdę na odnowienie bazy zbrojeniowej nie stać. Owszem, sąsiadowi pomóc należy. Pozostaje jednak pytanie, co ze stabilnością finansów Państwa? Dodajmy, że prawdziwe problemy inflacyjne dopiero nadejdą, a wezmą się z sytuacji na rynku nośników energii i paliw. Póki co – tego nie widać, ale za moment możemy zobaczyć wiele ludzkich tragedii, a ceny niespotykane od kilkudziesięciu lat. Do tej pory całkowicie zatrzymany zostanie przemysł budowlany, zatrudnienie w tym przemyśle, a przy okazji transport, który można nieco podkręcić póki jeszcze ceny paliw nie szaleją. W rządzeniu należy zachować refleksję i analizę przyczyn i skutków. Wydaje się jednak, że owej analizy i refleksji po stronie rządzących Polacy nie widzą, zaś propaganda i populizm osiągają wręcz literackie rozmiary. Pytanie, co będzie za moment, kiedy literatura nie ogarnie sytuacji?
4. Plus, poza segmentem 5G który wiele razy można porównać w download do wartości uzyskiwanych w LTE u operatorów globalnych – coraz bardziej zbliża się w jakości sieci do Play, choć potencjał – choćby z racji posiadanych zasobów radiowych ma naprawdę spory. Wygląda jednak na to, że u tego operatora nastąpiło pomieszanie pojęć i posiadanie przez właściciela operatora komórkowego jest posiadaniem dla samego posiadania bez budowania jakiejkolwiek strategii poza tą, że kiedy pojawi się chętny – trzeba “to” sprzedać za jak najlepszą cenę. U operatora widać ewidentne problemy w węzłach transmisji. Jak powiadają radiowcy – wiele stacji można byłoby rozszerzyć choćby do LTE2100, choć w którymś momencie zaniechano obecności UMTS2100 w stacjach i nie ma infrastruktury antenowej, a w większości właśnie ta jest wykorzystywana. W stacjach, gdzie UMTS2100 był wciąż pozostały anteny, moduły radiowe są programowalne więc można byłoby uruchomić LTE2100. Problem w tym, że pojedyncza stacja mogłaby posiadać nawet 1Gb szerokości pasma, ale co z tego, skoro nie można tych danych przesłać dalej? Proces zatrzymuje się zatem na mozolnej modernizacji stacji, bo ta wymaga modernizacji dosyłu. Często logiczne rozszerzenie transmisji linii radiowej od stacji wymaga totalnej przebudowy całego węzła lub jego znacznej części, a na to nie ma zarówno pieniędzy, jak i równolegle – zrozumienia problemu oraz woli, ponieważ obecnie w grupie priorytety biznesowe są inne, zaś segment operatora komórkowego może poczekać.
Reasumując, gdyby grupa Cyfrowego Polsatu wykorzystała swój potencjał zasobów częstotliwości oraz potencjał światłowodowy Netii  – przy równoległej modernizacji stacji z niewielką ilością uruchomień nowych – mogłaby wciąż pokazać pazur konkurencji globalnej. Jak wspomnieliśmy wyżej – nie ma jednak ani zrozumienia tematu, ani woli zrozumienia, że można lepiej. Sporo lepiej!
5. na polu interpretacyjnym pozostał Play.
Ten operator mocno zaskakuje. Można powiedzieć, że bywa sinusoidalnie pozytywny, jak i negatywny. Ostatnio z ust przedstawiciela czeskiego T-Mobile usłyszeliśmy, że Play jest na dobrej drodze do wybudowania sieci na wzór tego, co stworzył operator czeski na starcie, zapewniając m.in. bardzo dobry zasięg w górach. Jak uzupełnia swoją wypowiedź nasz rozmówca – za sterami techniki w P4 powinien usiąść jednak ktoś realnie techniczny, otwarty, komunikatywny, potrafiący dobrze porozumieć się zarówno z resztą zarządu, jak i udziałowcami. Wreszcie powinien to być ktoś, kto usunie kadrę, która nie rozumie tego co robi, a była zatrudniana w oparciu o klucz ekonomiczny. Nie powinien bać się również powołania podmiotu audytującego jakość dotychczas wybudowanej sieci. To trudne do realizacji. Nie oznacza jednak, że niemożliwe. Na kanwie przyszłej sieci 5G SA siatka wciąż budowanej sieci Play może być optymalna do reanimowania wizerunku operatora, który mocno podupadł. Sieć 5G SA powinna być również istotnym powodem, dla którego wyżej wspomniane kroki powinny być podjęte.

Jak dziś działa sieć Play?
Jakościowo bardzo wątpliwie, zaś “wyspowo” czasami bardzo dobrze. Oznacza to, że tam gdzie klient znajdzie się w polu – w jakiejś mierze – stacji skonfigurowanej poprawnie i niezbyt obciążonej – tam jest bardzo zadowolony. W innym przypadku to już niestety spora loteria. W ostatnim czasie przeprowadziliśmy w regionie sporo testów. Niestety, potwierdzają one tezę o sieci pracującej radiowo losowo. Mało tego, w większości przypadków tam, gdzie przy samej stacji w LTE osiągane są prędkości rzędu nawet 400Mbps – okazuje się, że 300-400 metrów od stacji z zadziwieniem zobaczymy 3G. W tej sieci jest również tak, że terminal nierzadko uzyskuje sygnał sieci ze stacji zupełnie losowych. I nie wiąże się to z priorytetyzacją pasm. Ot, po prostu… coś wybudowano, czegoś nie dopatrzono i stacja pracuje jako radiowa sztuka. Jeśli pojawi się próba audytowania sieci – jaskrawy przykład lokalizacji z prędkościami nawet 400Mbps w LTE przy stacji spotkamy  choćby w przygranicznej, dolnośląskiej Bogatyni. Dosłownie 300 metrów od stacji w śródmieściu mamy na zmianę LTE z bylekąd, 3G ze stacji terminalowi najbliższej, kilkunastosekundowy brak sygnału i tak na zmianę.
Jak pracuje sieć Play w Jeleniej Górze?
Trochę podobnie, jak wskazano w akapicie wyżej, przy dołożeniu tego, że operator w ścisłym centrum posiada tylko jedną stację bazową. Stąd w teście LTE przy ul. 1-go Maja w sąsiedztwie Sanktuarium Krzyża Świętego problemy zaczynają się już na zewnątrz. Przypatrując się zaś wszystkim stacjom w Jeleniej Górze – pracują one bardzo losowo, bardzo niestabilnie, a dodatkowo – jest ich po prostu za mało. Stanowczo za mało!

6. Kilka zdań podsumowania całości
Rok 2022 pokazuje, że po bez mała 26 latach pracy sieci komórkowych w standardzie cyfrowym i pojawienia się dziś wielu możliwości poprawienia jakości transmisji danych – każdy z operatorów ma coś na sumieniu. Zarówno podmioty globalne, jak i Plus oraz Play, choć ten ostatni ma jakościowo do nadrobienia bardzo bardzo wiele. Przy pomiarach sieci zawsze należy mieć na względzie to, co operatorzy proponują w miastach: progresję ruchu transmisji danych oraz 5G SA, które pojawi się niebawem, choć w Polsce mamy w tej materii, – zresztą nie tylko w tej – decyzyjny paraliż i nierzadko trzeba mediów, żeby cokolwiek zaczęło być przez rząd realizowane bądź było realizowane z głową i z myślą o przyszłości.

Tak, czy inaczej należy zakładać, że:
– jakość sieci,
– jej zasoby,
– optymalizacja,
– wyposażenie stacji oraz
– jakość dosyłu od/do stacji, w tym
– ilość stacji (pokrycie sygnałem, a docelowo budowanie pojemności)
mają kluczowe znaczenie na następne lata.
Kto temat prześpi – poniesie straty również przez kolejnych kilka lat. Jak wspomnieliśmy wyżej – spory potencjał zasięgowy, ale także w dużej mierze radiowy (sporo stacji, to radiowy monolit i komplet pasm) posiada Play. Operator kuleje jednak jakościowo i warto, aby zarówno udziałowcy, jak i zarząd wyciągnęli w porę z tego wnioski. Na koniec dodajmy, że jeśli nie zaczną się dziać dynamiczne, a nie pozorne zmiany w sieci  grupy Cyfrowego Polsatu – właścicielowi nie pozostanie nic innego, jak ekspresowe znalezienie nabywcy, ponieważ za kolejną chwilę Plus może być na tyle nieatrakcyjny technologicznie, że nie będzie sensu w niego inwestować.

Operując w temacie zasięgu, będąc w temacie jakości sieci – jeszcze o wizerunku operatorów przy granicy Państwa. W ostatnim czasie odbyliśmy kilka podróży za najbliższą Jeleniej Górze granicę Państwa. O ile przejście graniczne Polska – Republika Czeska w Jakuszycach, to dostępność sieci wszystkich operatorów z kuriozalnym GUL w Plusie, o tyle inne miejsca nie wyglądają już tak różowo. Mało tego, z racji posiadania zasięgu w dwóch punktach granicznych wcześniej – można mówić o kompromitacji wizerunkowej operatorów globalnych. Mowa o przejściach granicznych:
a) Świeradów-Zdrój (Czerniawa) [PL] – Nove Mesto pod Smrkem [CZ].
Przy samym przejściu granicznym stację bazową, z sektorem od granicy Państwa w kierunku Świeradowa-Zdroju przed integracją Networks! miał Orange. Dziś wjeżdżamy do Polski z informacją no signal i problemami ze stabilną dostępnością sygnału sieci aż po rogatki Świeradowa-Zdroju.
Oczywiście, identyczne problemy ma Plus oraz Play. Niemniej Orange zniweczył to, co posiadał wcześniej, a co mogłoby przełożyć się na wizerunek obu globalnych operatorów
b) Miłoszów koło Leśnej [PL] – Srbska [CZ]
Tu z kolei stację przy samej granicy Państwa miał T-Mobile.
Po integracji w ramach Networks! stacja została zlikwidowana, a tym samym do Polski wjeżdżamy bez zasięgu sieci. Podobnie jest u pozostałych dwóch operatorów, niemniej jakaś szansa na załatanie tej dziury jest po stronie Play, który wybudował nową stację przy cmentarzu w mieście Leśna. Stacja jest jeszcze nie włączona do eksploatacji.
Pozostałe przejścia graniczne z problemami po stronie polskiej:
1. Niedamirów [PL] – Žacléř [CZ].
Skręcając z drogi wojewódzkiej nr 369 w kierunku granicy Państwa zasięg oferują operatorzy globalni oraz Play. Około 1,5 kilometra przed punktem granicznym zasięg się jednak definitywnie kończy. Plus nie ma tu nawet śladu sygnału
2. Okrzeszyn [PL] – Petrikovice [CZ]
Przy wjeździe do Polski żaden z operatorów nie udostępnia sygnału sieci zarówno gościom jak i swoim klientom. Zasięg sieci pojawia się dopiero przed wjazdem do miejscowości Chełmsko Śląskie, gdzie operatorzy uruchomili swoje stacje. W Okrzeszynie, tuż przy pasie granicznym jest opcja uruchomienia jednosektorowej stacji w kierunku Polski. Pozostaje pytanie, czy zrobi to Play, który próbuje działać z polotem, czy jednak przez kolejne lata tego zasięgu nie będzie?
3. Bogatynia [PL] – Frydlant [CZ]
Choć wydawałoby się, że z racji lokalizacji stacji bazowych operatorów sygnał sieci przy granicy Państwa powinien być – nic takiego niestety nie ma miejsca
4. Przełęcz Okraj [PL] – Horni Mala Upa [CZ]
Przy dojeździe do granicy Państwa żaden z polskich operatorów nie zapewnia dostępności sygnału. Najdłużej od Przełęczy Kowarskiej można odebrać sygnał sieci Play. Tu również wskazany byłby dedykowany sektor w kierunku Polski z lokalizacją przy pasie granicznym. Dosłownie sto metrów od pasa granicznego, na dachu restauracji swoje stacje z dedykowanym sektorem na kierunek Czech posiadają operatorzy czescy. Okazuje się, że jak się chce to można. Tyle, że nie w Polsce
5. Tłumaczów (Kotlina Kłodzka) [PL] – Otovice [CZ]
Wcześniej prawdopodobnie, również niemal na linii granicy swoją stację z sektorem, skierowanym do Polski posiadał T-Mobile. Dziś wszyscy operatorzy mają tu problem z dostępnością sygnału. Co ciekawe, wciąż stoi strunobetonowy maszt, z zawieszoną anteną sektorową, co oznacza że stację ponownie można wykorzystać. Widać to m.in. na mapach Google

Zrzuty ekranów z aplikacji testowych w ostatnich czterech punktach pomiarowych, w których przeanalizowaliśmy jakość transmisji danych operatorów przy okazji 50. Jeleniogórskiego Jarmarku Staroci i Osobliwości:
I. ulica 1-go Maja, sąsiedztwo Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego oraz MDK
1. Play:
W punkcie pomiarowym w terminalu testowym z kartą SIM Play można zobaczyć na przemian logowanie telefonu do segmentu 3G i LTE. Udało nam się zrealizować test w segmencie LTE.

2. T-Mobile:

3. Orange:

4a. Plus LTE:

4b. Plus 5G:

II. ulica Sobieskiego, kompleks “Aldi”, test indoor
1. Play LTE:

1b. Play 5G:

2. T-Mobile:

3. Orange:

4a. Plus LTE:

4b. Plus 5G:

III. ulica Plac Kościelny, sąsiedztwo Bazyliki pw. Św. Erazma i Pankracego. Na wieży tego kościoła swoje stacje posiadają: Plus oraz Play
1. Play:

2. T-Mobile:

3. Orange:

4a. Plus LTE:

4b. Plus 5G:

IV. ulica Plac Ratuszowy. Test tuż przy budynku ratusza miejskiego
(serce śródmieścia)
1. Play:

2. T-Mobile:

3. Orange:

4a. Plus LTE:

4b. Plus 5G:

źródło: informacja własna

0 0 votes
Article Rating
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Materiał powiązany: – Jelenia Góra: 50. Jarmark Staroci i Osobliwości. Testy jakości internetu mobilnego cz. 3 i podsum… […]

trackback

[…] również nie ma. Szerzej o pokryciu przejść granicznych w regionie jeleniogórskim pisaliśmy w informacji z dnia 3. października, która była jednocześnie analitycznym podsumowaniem zrealizowanej przez nas pierwszej części […]

trackback

[…] września, zaś analizę sytuacji w testowanym obszarze wraz z trzecią porcją danych pomiarowych zaprezentowaliśmy w dniu 3. października 2022 r. Aby ułatwić przedstawicielom operatorów oraz naszym Czytelnikom […]

piotrzet

To co niepokoi w Plusie to znowu zaniechanie lub wstrzymanie rozbudowy co widać po forum Plusa. O ile przed wakacjami i wcześniej plany, które miały być realizowane świadczyły o zmianie tak teraz znowu cofają się do tego co było przełożenie, opóźnienie nie wiadomo na kiedy. Wielka szkoda, bo to Plus obecnie mógłby faktycznie pokazać speedtesty na 1 Gb/s i więcej bez “aukcji 5G”

Marcin

Skończyły się “fundusze” w Polkomunie na inwestycje, u nich w skali roku postawią kilkanaście stacji nowych w całym kraju i tak wyglądają ich inwestycje, lepiej ciągnąć hajs z nieświadomego klienta ile da się wych**ać. Zaś biedny kowalsky myśli że tak ma być jak nie ma zasięgu to najwyraźniej nie da się inaczej… i frajerzą całe życie.