Plus zasięg: operator wybudował nową stację w Bieszczadach na Połoninie Wetlińskiej przy schronisku „Chatka Puchatka”

„Dawno dawno temu, za wieloma górami, za wieloma lasami…” – tak zwykle rozpoczynała się większość bajek dla dzieci. Tym razem dla naszych Czytelników mamy również swoistą „bajkę”. Raz ze względu na lokalizację stacji, którą zbudował Plus – najbardziej ospały inwestycyjnie operator sieci komórkowej, czyli Połoninę Wetlińską w Bieszczadach. Drugi raz ze względu na specyficzną konstrukcję budowlaną stacji, zaś po trzecie – ze względu na to, że jak na nowoczesną stację przystało – z bardzo dużym prawdopodobieństwem zasilana będzie za pomocą paneli fotowoltaicznych. Kodowy numer stacji, to: BT-26999. Specyficzna konstrukcja stacji zlokalizowana jest w sąsiedztwie nowego schroniska „Chatka Puchatka”. Podczas obecności naszego Korespondenta z Zagłębia, który odpowiada za bieżący materiał – stacja nie była włączona do eksploatacji komercyjnej.
Planowany termin jej uruchomienia, to 31. października 2022 r.
Jak dodaje nasz Informator – stacja jest bardzo potrzebna choćby z racji nagminnej obecności w tym miejscu sygnału sieci operatorów z Ukrainy.

Zdjęcia stacji poniżej. Zapraszamy do komentowania.
źródło: informacja własna

Materiały powiązane:
Plus zasięg: operator podaje na blogu sporo informacji o inwestycjach. Wcześniej jednak plany były wielokrotnie przesuwane (aktualizacja 28. września 2022 r.)
Jelenia Góra: 50. Jarmark Staroci i Osobliwości. Testy jakości internetu mobilnego cz. 3 i podsumowanie

10 komentarzy

 1. Zasilanie z fotowoltaiki? Po co? Do przebudowanego schroniska doprowadzono stałe zasilanie.

  Jak też wcześniej pisałem – stacja w tym miejscu jest bardzo potrzebna. Może przejąć większość ruchu turystycznego i zapewnić zasięg w miejscowościach, gdzie obecnie nie ma nic lub tylko EDGE (Brzegi Górne, Nasiczne). Także zasięg na drodze wojewódzkiej 897 powinien się znacznie poprawić. Dlatego GUL to nieporozumienie w tym miejscu!

  Zresztą, Plus jako operator wspierający GOPR powinien mocno popracować nad zasięgiem w górach. Nie jest źle, ale zbyt dobrze też nie (choćby te Tatry, gdzie już sporo odstaje z powodu ciągle przekładanego projektu „schroniska”). Na przykład współpraca z wszystkimi schroniskami. Plus uruchamia przy/na każdym BTS (choćby dach), a jednocześnie zapewnia szybki internet dla schroniska z tej samej radiolinii. Koszty utrzymania stacji można w ten sposób obniżyć.

  • Co do zasilania: w obecnych okolicznościach fotowoltaika w dłuższej perpektywie ma sens, bo zmniejszy koszty energii względem zasilania ze stałego źródła 😉 Co do pasm, to ciekawe co tam zadziała?

   • GUL900! Od sierpnia jest w rejestrze.

    GUL to za mało jak na tę lokalizację. Zdecydowanie za mało.

    • Tam na zdjęciu na dodatek widać antenę dookolną. Trzeba mieć nadzieję, że to nie docelowa Plusa 🙂

     • Nie, trzy sektory o azymutach 70, 150, 290. Widać te anteny na zdjęciach.

     • Antenę dookolną też widać 😉

     • Śmiem nieśmiało sądzić 😉 że owa dookólna antenka widoczna przy radiolinii nie jest kompletnie zwiazana z operatorem, a korzysta jedynie z tego masztu. Może to być łączność krótkofalowa BPN, bądź GOPR.
      Swoją drogą stacja ma dobry dosył jak na plusowy standard GUL – radio wg wykazu uke ma ponad 200 Mbps. Można się domyślać iż L900 będzie tu odpalone w wersji z Q256, co i tak wiele nie zmieni w jakości sieci, a stacja da jedynie pokrycie i w zasadzie jakości prędkości żadnej, no ale jesteśmy w górach tam się wypoczywa, nie trzeba nic więcej. Zaś co do opieszałości Polkomtela w zakresie inwestycj, to nic się nie zmieniło. Stacja powstała po rozmowach BPN z operatorem, a Plus sam z siebie o tej lokalizacji by niestety nie pomyślał. Dobrze, że jest współpraca jakakolwiek.

     • Dokładnie. Radiolinia 266 Mb/s jak na GUL to jakiś kosmos. Zapomniane wiejskie stacje z GUL+L1800 mają mniej! Dlatego przypuszczam, że również schronisko skorzysta z tego łącza radioliniowego i była główna motywacja budowy tej stacji.

      „Stacja powstała po rozmowach BPN z operatorem”. Jeśli to prawda, to chciałbym by również w innych miejscach miały miejsce takie rozmowy. Operator wspiera GOPR/TOPR? Tak! To niech w końcu wybuduje brakujące stacje w górach.

      Przy tym artykule była dyskusja o tej samej stacji:
      https://gsm.biz.pl/2022/08/16/uke-aktualizacja-danych-rejestr-urzadzen-data-11-sierpnia-2022-r/

     • Odebrał Pan mail od gsmbiz? 😉

     • Tak 😉

Comments are closed.