Plus 5G: najnowsza technologia z agregacją 2600MHz i 2100MHz w eterze?

W dniu 10. sierpnia 2021 r. Plus w komunikacie prasowym informował o “rozpędzeniu” swojej sieci do prędkości 1Gbps w Piotrkowie Trybunalskim. Jak dodał operator, odbyło się to w wyniku agregacji częstotliwości 2600 MHz TDD oraz częstotliwości 1800 MHz i 2100 MHz. Z racji przygotowanej infrastruktury dosyłowej, wstępnie do 2. listopada br., więc w momencie skumulowania największego ruchu – operator uruchamia w tym samym mieście test “w eterze” sieci 5G na bazie częstotliwości 2100MHz. Wkrótce powinniśmy otrzymać komunikat prasowy Polsat Plus w temacie. Celem jest wykorzystanie częstotliwości 2100MHz do poszerzenia możliwości segmentu 5G. W przypadku Plusa – jest jednak pewien problem. Swego czasu operator zaniechał rozbudowy stacji do pasma 2100MHz, więc w momencie zamiaru realnego wykorzystania tego zakresu globalnie – byłyby do poniesienia spore koszty. W okolicznościach kryzysowych i dodatkowo przy wzięciu pod uwagę, że właściciel operatora ma niewielkie skłonności do inwestowania, więc praktycznie robi tylko to, do czego jest niemal zmuszony przez rynek – mało prawdopodobnym jest globalne wdrożenie testowanego w Piotrkowie Trybunalskim rozwiązania poza rzeczywiście największymi skupiskami klientów, gdzie standardowe 5G 2600MHz już sobie nie radzi. Na kanwie bieżącej informacji przypomnijmy naszą podróż koleją z Jeleniej Góry do Bolesławca, gdzie dane Rejestru urządzeń dają powody do wielkiego optymizmu co do obecności 5G 2600TDD w powiatowych miastach – w drodze poza Jelenią Górą były nimi: Lubań i Bolesławiec. Na miejscu okazało się, że obecność 5G jest po prostu śladowa, więc optymizm co do możliwości korzystania z z tego segmentu w skali kraju może być mocno stłumiony, kiedy wybierzemy się w teren. Do tego dołóżmy deficyt stacji operatora z wyróżnikiem 260-01 względem konkurencji, co w finale poza marketingiem nie daje wielkich szans, że w najbliższym czasie jakość sieci i transmisji danych diametralnie się poprawi. Jakiś czas temu poruszaliśmy także temat braku przeprogramowania radiolinii po modernizacjach stacji w Plusie, czy marnych dosyłów do stacji, które obciążone są dużym ruchem, ale nie zapychają się przez brak zasobów, a właśnie za przyczyną deficytu w dosyle. Jak wynika z naszych rozmów z osobami powiązanymi z operatorem – “zapominanie” o przeprogramowaniu radiolinii, czy brak wymiany radiolinii tam, gdzie innego rozwiązania nie ma – to dziś wciąż wcale nie wyjątek. Jeden z naszych rozmówców poruszył też wątek budowy nowych stacji, zadając retoryczne pytanie: “jak to jest, że w lokalizacji, gdzie miała powstać stacja Plusa – operator po protestach, czy napotkaniu choćby najmniejszych przeszkód budowę stacji odpuścił, a po czasie o to samo miejsce starania rozpoczął Play, nie odpuścił i stacja powstała?”
Stacje w Piotrkowie Trybunalskim, objęte wstępnie testem 5G przy wykorzystaniu częstotliwości 2100MHz, z terminem zakończenia testów do 2. listopada 2022 r.:
1. ul. Dmowskiego, nr testowy stacji: T-30145
2. ul. Słowackiego 25, nr testowy stacji: T-30779
3. ul. Mireckiego 23, nr testowy stacji: T-30867
4. ul. Słowackiego, nr testowy stacji: T-30953
5. ul. Brzeźnicka 70, nr testowy: T-30954
6. ul. Wojska Polskiego 122e, nr testowy stacji: T-30955
7. ul. Gliniana 4, nr testowy stacji: T-30961
8. ul. Roosevelta 17, nr testowy stacji: T-30964
9. ul. Turystyczna 8, nr testowy stacji: T-30965
10. ul. Wolborska 147, nr testowy: T-31055
11. ul. Słowackiego, nr testowy: T-31056
12. ul. Jagiellońska 11, nr testowy: T-31225
13. ul. Sulejowska 45, nr testowy: T-31226
W nawiązaniu do technologicznych eksperymentów grupy Polsat Plus z segmentem 5G – zapraszamy do przypomnienia sobie tego, co prezentuje arkusz danych z pozwoleniami dla stacji linii radiowych. Z jednej strony możemy dojść do tego, skąd w danych lokalizacjach tak mizerna jakość internetu mobilnego, a z drugiej – informacje uzupełnić o to, że operatorzy bagatelizują swoje obowiązki względem regulatora i wcale nie zgłaszają bieżącego stanu stacji linii radiowych w należytych terminach, a czasami… nie robią tego wcale! Sam regulator zresztą niespecjalnie zajmuje się weryfikacją danych, otrzymanych przez operatorów na przykład wyrywkowo w terenie, więc “polskim modelem” – “koło kręci się dalej”.

źródło: informacja własna

0 0 votes
Article Rating
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
piotrzet

A gdzie ja kiedykolwiek napisałem, że T-Mobile to najlepsza sieć albo coś podobnego? 😀

mariusz9a

Ty tak poważnie pytasz?

piotrzet

Kolejna rzecz dostępna w jednym mieście. Tak jak uruchomili tylko tam agregację 5G z LTE tak teraz uruchamiają 5G w paśmie 2100. Nie wiadomo po co i na co. Chyba tylko dla marketingu

mariusz9a

Nawet dla marketingu nie warto – poleci komunikt, ludzie przeczytają (i to tylko ci co interesują się telekomunikacją, bo reszta i tak nie wie o co chodzi), a po tygodniu zapomną bo i tak tego nigdzie nie będzie – bez sensu i szkoda kasy. Tak jak do tej pory nie ma agregacji 5G z LTE – żałosne…

piotrzet

Też mam wrażenie, że ci co złapali się na 5G Plusa i ich rzekomo lidera zaczęli uciekać z tej sieci po zobaczeniu problemów jakie są. Widać to szczególnie na fb gdzie żadna inna sieć w komentarzach nie ma tylu narzekań na brak zasięgu, wolny internet itd. Plus zamiast dalej rozbudowywać sieć woli zatrudniać klakierów gdzie jak tylko pojawią się jakieś testy to zaraz “Plus ma jako jedyny superszybkie 5G”, “5G w T-Mobile czy innej sieci to ślimak” itd A tym czasem klienci mało na to patrzą.

mariusz9a

Nie zatrudniają “klakierów” jak to ich nazywasz. Ludzie tak sami z siebie piszą. Tak jak Ty tak samo się wypowiadasz o T-Mobile – a uważam, że T Ci nie płaci;-) jesteś ich fanatykiem z zamiłowania 😀

Marcin

No Piotruś jest fanatykiem T z zamiłowania to akurat niepodważalne. Natomiast ludzie którzy wychwalają Polkomtelowe twory najwyraźniej mają ku temu powody, o znajdują się w miejscach gdzie ich sieć rzeczywiście jako tako działa w miarę przyzwoicie, bądź po prostu są turbo mało wymagający technologicznie i nie mają zielonego pojęcia co piszą i jak powinna działać sieć.