Zasięg sieci komórkowych: operatorzy globalni posiadają ponad 12 tysięcy stacji LTE

Jak wskazują analizy danych przekazywanych przez operatorów – w grupie podmiotów globalnych pracuje już około 12.700 stacji bazowych. Około 12.600 pracuje z pasmem LTE, około 100 wciąż LTE nie posiada. W ogóle stacji przeważa kombinacja 3xCA, tj. band 20 + band 3 + band L1. Około 800 stacji bazowych pracuje wyłącznie z LTE800. Stacje te są na bieżąco dopełniane głównie pasmem LTE1800. Z kolei Play posiada około 10.200 stacji bazowych, z czego zdecydowana większość pracuje w formacie 4xCA. Ilość pracujących stacji z kwartału na kwartał wciąż rośnie. Dynamikę planów inwestycyjnych widać również w przypadku analizy wniosków budowlanych, publikowanych w serwisie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. W grupie Polsat Plus, według naszych szacunków pracuje dziś około 9000 stacji bazowych w przeróżnej kombinacji w zakresie wyposażenia w pasma radiowe. W zakresie dosyłu operator bazuje głównie na liniach radiowych, z czego – z nieoficjalnych informacji, które otrzymujemy z różnych źródeł wynika, że część wciąż „zapomniano przeprogramować” i w zasadzie nikt nad tym nie panuje, po części zaś pracują stare zestawy dosyłowe, ponieważ nie ma zgody na ich wymianę. Reasumując, infrastruktura w tej grupie jest wiekowo i jakościowo najbardziej zróżnicowana pośród czwórki, świadczącej usługi sieci komórkowej w standardzie cyfrowym. W ostatnim czasie pojawiają się także informacje o zamiarze sprzedaży operatora, jeśli tylko pojawi się oferent, który spełni oczekiwania finansowe bieżącego właściciela. Reasumując, w podmiot który chce się sprzedać, ponieważ przestał być biznesem wartym zainteresowania – nie warto inwestować. To z kolei wiele tłumaczy w zakresie jakości świadczonych usług, braków w zasięgu, itp. – o czym coraz częściej słyszy się nie tylko bezpośrednio od klientów, ale można wyczytać z forów internetowych, czy portalu plusforum.pl, gdzie na pytania klientów o zasięg i plany modernizacji sieci/stacji odpowiadają konsultanci Plusa. Skarżą się również na brak logiki w działaniu operatora/właściciela grupy przedstawiciele pionu radiowego. Sygnały z Polski otrzymujemy także od konsultantów salonów Polsat Plus, którzy mówią o rosnącej skali niezadowolenia klientów z jakości świadczonych usług, w tym coraz częściej w zakresie prędkości internetu mobilnego i braków w zasięgu. W ostatnim czasie, na naszych łamach pisaliśmy również o znacznej rozbieżności pomiędzy ilością lokalizacji stacji 5G, wymienianych w rejestrze urządzeń UKE, a tymi które realnie oferują zasięg tej technologii. Wspominaliśmy także o niekończącym się trybie przekładania planowanych wcześniej terminów budowy lub modernizacji stacji, co skutkuje tym, że sieć operatora z wyróżnikiem 260-01 w wielu miejscach nie zmieniła się w swojej strukturze nawet od 10 i więcej lat.

źródło: informacja własna

Materiały powiązane:
Jelenia Góra: testy sieci – zestawienie stacji operatorów globalnych
Jelenia Góra: kilka fotografii ze śródmieścia dla zainteresowanych

10 komentarzy

  1. Na podkarpaciu najwięcej stacji buduje również Play i to często w miejscach, gdzie innych operatorów do tej pory nie było. Przykładowo pod koniec wakacji została uruchomiona stacja RZE7013 Nowy Borek, gdzie kilka miejscowości zyskało zasięg, a także kierowcy podróżujący lokalnie i w stronę Bieszczad. Kilkanaście lat temu w czasach świetności stację próbował w tej miejscowości uruchomić Plus, jednak została oprotestowana. Raz na jakiś czas pytam przez BOK jednego z globalnych operatorów o plany poprawy zasięgu w takich miejscach jak to, ale zazwyczaj odpowiedzią jest „brak”, nawet jeśli w grę by wchodziło dołączenie się do konkurencji

  2. Mocno zawyżyliście N! i Polkomtela – sam Orange w raporcie poinformował latem, że działa 11933 stacji LTE wliczając tymczasowe na wakacje (28) a 2 pasma LTE lub więcej było na 10353 stacjach. Plus ma mniej niż 8100 aktywnych stacji.

    • W przypadku N! stacje są wymienione z adresu i potwierdzone u operatora. W przypadku Plusa może być drobna różnica

Comments are closed.