UKE: rozpoczęły się konsultacje częstotliwości z pasma 3.6GHz na potrzeby 5G. Operatorzy pozostaną bierni?

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią Prezesa UKE – w dniu dzisiejszym rozpoczęły się konsultacje częstotliwości z pasma 3.6GHz dla świadczenia usług 5G. Ponieważ w witrynie regulatora opublikowano stosowny komunikat ze szczegółami, zaś na blogu Urzędu głos zabrał Prezes Jacek Oko – nie będziemy dublować owych informacji. Przy okazji aukcji częstotliwości 5G i związanych z nią konsultacji – warto jednak zwrócić uwagę na to, jak od jakiegoś pracują operatorzy? A jest to uwaga na tyle istotna, że odnosi się do dynamiki reakcji podmiotów na wszelkie zdarzenia w biznesowym i organizacyjnym otoczeniu. Po okresie ściśle pandemicznym wszyscy operatorzy przeszli w zdecydowanej większości na pracę zdalną. Choć praca zdalna nie przekreśla współpracy i konsultacji, to rzeczywistość pokazuje, że jakość działania operatorów znacząco spadła. Wcześniej pisaliśmy o T-Mobile. Wczoraj zaś otrzymaliśmy monity od klientów Orange, zawiedzionych nie tylko bardzo losową aktywacją promocyjnego pakietu gigabajtów za gole, ale nawet witryną blogową operatora, gdzie wysłanie komentarza jest równie losowe, ponieważ bardzo niestabilnie działa dedykowana strona webowa. W tej samej witrynie – jak podkreślają nasi Czytelnicy – odpowiedź konsultanta operatora w temacie jest… zerowa. Reasumując, informacja na blogu Orange swoje, a praktyka – swoje. Warto dodać, że na kanwie znaczącego spadku jakości pracy operatorów – jakoś trzyma się Play. Z operatorem można się porozumieć płynnie kanałem biura prasowego, równie płynnie obsługiwany jest operatorski blog. Na drugim miejscu plasuje się Plus, choć tu również przeważająca część pracowników – poza pionem sprzedaży – funkcjonuje na pracy zdalnej. Biorąc pod uwagę powyższe oraz to, że konsultacje aukcji częstotliwości 5G rozpoczynają się niemal w okresie świątecznym i na przełomie roku – mało prawdopodobnym jest, aby nawet tak istotny fakt jak dystrybucja częstotliwości z pasma 3.6GHz operatorów będących w letargu przebudziła. Z dużym prawdopodobieństwem więc aukcja przebiegnie według zasad wstępnie zdefiniowanych przez UKE.
Przy okazji ogłoszenia aukcji, również w witrynie UKE opublikowano plik PDF, określający parametry weryfikacyjne do pomiarów sieci 4G/5G. Plik datowany jest na 20. grudnia 2022 r. Żywimy nadzieję, że publikacja, o której mowa to zapowiedź realnych testów jakości sieci przez regulatora w terenie, w tym także wymuszenie założeń, określających dystrybucję pasma z zakresu 3.6GHz. Jeśli tak by się stało – można byłoby powiedzieć: WRESZCIE!
Plik, o którym mowa dostępny tutaj.
Informacje o rozpoczętym postępowaniu aukcyjnym 5G w witrynach UKE:
informacja o rozpoczętych konsultacjach na cztery rezerwacje częstotliwości
szczegóły postępowania wraz z dokumentacją (załączone pliki)
blogowy wpis Jacka Oko, Prezesa UKE
Zapraszamy do żywej dyskusji pod materiałem.

źródło: UKE / informacja własna

4 komentarze

 1. Moja krótka opinia o aukcji: wysokie wymagania ilościowe i jakościowe zamiast wyższej ceny wywoławczej to bardzo dobry kierunek!

  3800 stacji w nowym paśmie w 3 lata to naprawdę idealna liczba. Z jednej strony nie za dużo, inwestycja całkowicie realna. Z drugiej strony nie za mało – nie będzie obijania się.

  Tak, Plusie – urząd właśnie niejako wymusił u ciebie uruchomienie agregacji 2600+3600 na wszystkich stacjach z 5G2600 i kolejną modernizację dosyłu. Bo w aukcji raczej weźmiesz udział, jak nie to konkurencja za rok zgarnie dodatkowe bloki 20MHz i będzie miała po 100MHz każdy. Twoje 40MHz na 5G2600 przy tym nie ma żadnych szans. Więc albo bierzesz blok w nowym paśmie, albo za 3 lata zwijasz się z rynku. 😉

  Bardzo również cieszą zobowiązania pokryciowe dróg i linii kolejowych. Co prawda wykaz linii kolejowych pokazuje, że nie są to wymagania sprawiedliwe. Wymagania dla dróg są znacznie wyższe (choćby 95% dróg wojewódzkich kontra tylko wybrane linie kolejowe, do tego brakuje tam kilku istotnych), ale choć Centralna Magistrala Kolejowa doczeka się lepszego zasięgu.

  • Plus już się zwija z rynku. Modernizacji brak, sieć sprzedaży co słychać obciążona dodatkowymi zadaniami, a zwiększenia pensji brak. Widać, że właściciel położył przysłowiowy krzyżyk na tej sieci i szuka kupca.

   • Skąd to wiesz? Właściciel raczej wchodzi w nowe sektory działności, czyli np. energetykę, na skutek czego mniej interesuje się biznesem telko – czyli na swój sposób uważa go już za mało rozwojowy.

    • Ale co wiem? O problemach w salonach sprzedaży? Tutaj pisali nawet o tym. Nowych lokalizacji jak na lekarstwo, rozwój 5G 2600 się zatrzymał, LTE leży, więc co niby wiem?

Comments are closed.