Zasięg: stacja bazowa w każdej siedzibie gminy. Czy któryś z operatorów spełni to zadanie?

Według rocznika statystycznego GUS mamy obecnie w Polsce podział administracyjny jak niżej:
– 16 województw,
– 314 powiatów i 66 miast na prawach powiatu,
– 2477 gmin (w tym 302 gminy miejskie, 662 gminy miejsko-wiejskie i 1513 gmin wiejskich
)
Był taki czas, że w dobrym tonie była obecność stacji bazowej w każdej gminie. Te bowiem, z racji braku dostępności internetu kablowego – często były zmuszone do szukania alternatywy w usługach transmisji danych, zaś usługi operatora sieci komórkowej taką alternatywą właśnie były. Ten czas powoli mija, choć są jeszcze gminy, z bardzo utrudnionym dostępem do usług telekomunikacyjnych. W dobrym jednak wizerunkowym tonie byłaby obecność stacji operatora sieci komórkowej w miejscowości-siedzibie każdej z gmin. Mimo sporych inwestycji w zasięg – taka dostępność wciąż jest problemem. Na naszym macierzystym, redakcyjnym „podwórku” wymienimy trzy przykładowe powiaty z wykazem gmin. Jak się okazuje – sygnał sieci każdego z operatorów nie tylko nie dotarł do każdej z miejscowości gminnych, ale są takie miejscowości, które są wręcz kluczowe choćby ze względu na położenie istotnych punktów, czy biegu linii kolejowych lub ważnych dróg, a stacji sieci komórkowych tam nie ma.
1. gminy powiatu jeleniogórskiego (poza Jelenią Górą):
– Karpacz: obecne stacje bazowe wszystkich operatorów sieci, przy czym do zapewnienia stabilnego pokrycia samego miasta pozostaje bardzo wiele. Główne problemy, to obszar Karpacza „Dolnego”, sąsiedztwo kompleksu Sandra SPA przy ul. Obrońców Pokoju, wyjście na szlak turystyczny w kierunku schroniska „Samotnia”, odcinek od Karpacza w kierunku schroniska turystycznego „Nad Łomniczką” oraz wyjazd z miasta Karpacz w kierunku turystycznych Borowic
– Szklarska Poręba: obecne stacje bazowe każdego z operatorów, przy czym podobnie jak w przypadku Karpacza, do pokrycia sygnałem sieci nawet samego miasta pozostaje bardzo wiele, w tym deficyt występuje na obszarze Szklarskiej Poręby Dolnej, w dzielnicy Biała Dolina, przy dojściu z centrum w kierunku wyciągu na górę Szrenica, problemy występują na szlaku od centrum w kierunku schroniska „Wysoki Kamień” oraz na odcinku drogi krajowej nr 3 od sąsiedztwa z dojściem do schroniska „Kamieńczyk” po bezpośrednie sąsiedztwo z przejściem granicznym Polana Jakuszycka, gdzie stacje bazowe przy schronisku „Kamieńczyk” i na Polanie Jakuszyckiej to za mało
– Kowary: miasto pokryte sygnałem sieci losowo. Stacji Play w Kowarach nie ma. Najlepiej procentowo miasto pokryte jest sygnałem sieci Plus, choć nie znaczy to że nie ma braków.
– Piechowice: turystyczne miasto, które jest rozciągnięte wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 366. W mieście nie ma stacji Plusa. Natomiast jest tylko jedna stacja sieci: Orange, T-Mobile oraz Play na dachu budynku przemysłowego „Ceramika Marconi”. Play planuje do wybudowania kolejną stację w Piechowicach-Górzyńcu, gdzie z sygnałem sieci jest problem nawet na zewnątrz. To i tak za mało, ponieważ kolejna stacja powinna zostać wybudowana w centrum Piechowic.
– Janowice Wielkie: brak stacji bazowej każdego z operatorów. Szczątkowy sygnał sieci na zewnątrz dociera ze stacji Miedzianka. Janowice Wielkie, to nie tylko siedziba gminy, ale lokalizacja istotnej stacji kolejowej na linii: Jelenia Góra – Wrocław oraz Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego i wyjście na wiele szlaków turystycznych Rudaw Janowickich
– Stara Kamienica: obecne stacje bazowe każdego z operatorów
– Podgórzyn: obecne stacje bazowe każdego z operatorów
– Mysłakowice: brak stacji Play, stacje pozostałych operatorów są obecne
– Jeżów Sudecki: brak stacji operatorów globalnych, choć jedna stacja Plusa na niskim obiekcie i jedna stacja Play na krańcu miejscowości rozciągniętej na kilka kilometrów, gdzie wciąż budują się nowe osiedla, to stanowczo za mało
2. gminy powiatu bolesławieckiego (poza miastem Bolesławiec):
– Warta Bolesławiecka: brak stacji bazowej każdego z operatorów
– miasto Nowogrodziec: obecne stacje bazowe każdego z operatorów
– Osiecznica: brak stacji bazowej każdego z operatorów. Warto dodać, że również sąsiedztwo miejscowości to bardzo trudny topograficznie teren. Ciekawostką w negatywnym tego słowa znaczeniu w odniesieniu do dostępności usług telekomunikacyjnych jest miejscowość Ławszowa, gdzie sygnału sieci żadnego z operatorów nie ma nawet na zewnątrz
– Gromadka: obecne stacje bazowe każdego z operatorów
3. gminy powiatu lubańskiego (poza miastem Lubań):
– Świeradów-Zdrój: choć pracują stacje bazowe każdego z operatorów, to dostępność sygnału sieci wewnątrz budynków jest mocno wątpliwa. Ogromny deficyt sygnału występuje nawet w śródmieściu. Problemem jest także pokrycie szlaku turystycznego w kierunku schroniska „Na Stogu Izerskim” oraz wyjazd z miasta w kierunku granicy Państwa z Republiką Czeską. Wcześniej, w sąsiedztwie pasa granicznego Czerniawa pracowała stacja bazowa Orange. Po tzw. integracji „Networks” stacja została zlikwidowana.
– Leśna: stacja bazowa każdego z operatorów pracuje poza miastem, stąd sygnał sieci w mieście wielokrotnie bywa losowy. Drugą stację bazową, dokrywającą miasto operatorzy globalni posiadają w miejscowości Smolnik, zaś Play powinien lada moment uruchomić stację w sąsiedztwie cmentarza. To jednak wciąż za mało. Podobnie jak w Świeradowie-Zdroju problemem jest pokrycie dojazdu od miasta Leśna w kierunku przejścia granicznego z Republiką Czeską – Miłoszów. Przed tzw. integracją „Networks” w sąsiedztwie pasa granicznego z Republiką Czeską pracowała tu stacja T-Mobile. Po procesie integracyjnym została jednak zlikwidowana. Bardzo trudno o sygnał sieci i stabilne usługi również w całym pasie drogowym od Świeradowa-Zdroju do Leśnej. Tu wskazana byłaby obecność stacji w miejscowości Świecie, gdzie można byłoby dowiesić instalacje stacji bazowej na maszcie Tauron. Ta jedna stacja, to jednak stanowczo za mało, zaś całemu biegowi tej przygranicznej drogi warto przyjrzeć się uważniej.
– Olszyna: obecne stacje bazowe każdego z operatorów, choć w biegu drogi krajowej nr 30, w miejscowości Biedrzychowice sygnał sieci zanika. I to właśnie tutaj warto uruchomić czterosektorową stację, która pokryje nie tylko dwa kierunki drogi krajowej nr 30, ale również choć część drogi dojazdowej Biedrzychowice-Leśna oraz w drugą stronę: Biedrzychowice-Nowa Świdnica-Ubocze. Będzie to także z korzyścią dla dokrycia linii kolejowej: Jelenia Góra – Gryfów Śląski – Lubań – Zaręba – Zgorzelec – granica Państwa – Gorlitz (DE).
– Platerówka: obecne stacje bazowe każdego z operatorów, choć z racji bliskości granicy Państwa i ruchu przygranicznego warto rozbudować stacje do czterech sektorów
– Siekierczyn: obszar z ogromnym deficytem dostępności do usług. Według danych UKE ma tu powstać stacja Play. Należałoby tylko życzyć jej realnej efektywności.

Tyle trzy powiaty z obszaru byłego województwa jeleniogórskiego.
Operatorom warto zadać pytanie: ile braków występuje na obszarach pozostałych siedzib gmin? W sposób szczególny bieżący materiał dedykujemy do przemyśleń operatorowi sieci Play, jako dziś najbardziej aktywnemu inwestycyjnie podmiotowi, świadczącemu mobilne usługi telekomunikacyjne.

źródło: informacja własna

Materiały powiązane:
– MSWiA: dane teleadresowe jednostek samorządu terytorialnego na 2.09.2022 r.
– UKE: wykazy wydanych pozwoleń radiowych dla operatorów sieci komórkowych. Stacje bazowe.
– UKE: rejestr urządzeń. Stacje bazowe Plus i Play.
– GUNB: wnioski budowlane. Obiekty telekomunikacyjne
– portal plusforum.pl: konsultanci Plusa odpowiadają na pytania o zasięg
Zasięg 2022: zamykamy rok, a ile przed nami?

2 komentarze

  1. Nie we wszystkich siedzibach gmin muszą być stacje bazowe bo to zależy od lokalizacji czy przebiegu granic miejscowości ale nadal są gminy wiejskie na terenie których w żadnej miejscowości nie ma ani jednej wieży – w takich zdecydowanie najwięcej powstało w ostatnich latach stacji sieci Play.

Comments are closed.