Zasięg 2022: zamykamy rok, a ile przed nami?

W dniu 2. listopada br. pisaliśmy o ilości stacji bazowych operatorów sieci komórkowych, pracujących na rzecz świadczenia usług telekomunikacyjnych. Od tamtego czasu mijają niemal dwa miesiące, w tym w grudniu zamyka się rok, gdzie z reguły zakres inwestycji telekomunikacyjnych nieco przyśpiesza.
Jak zmieniły się proporcje dostępności sieci operatorów od 2. listopada ?
Jak zamknie się 2022 rok?
Z informacji, które otrzymujemy, w skrócie wygląda to jak niżej:
– Play zamknie rok 2022 bilans lokalizacji, w których dostępne są instalacje radiowe stacji bazowych ilością około 10500 punktów. Spora ilość stacji zostanie uruchomiona jeszcze do końca miesiąca
– grupa operatorów globalnych rok 2022 zamknie z kolei ilością stacji około 12.740, z czego – co trzeba podkreślić – spora część jest wciąż doposażana o kolejne pasma. Sporo stacji w grupie, głównie tych w sąsiedztwie dróg – pracuje wciąż wyłącznie w LTE800, ale – jak nas zapewniono – wkrótce to się zmieni.
– grupa Polsat Plus zamyka bilans 2022 roku ilością lokalizacji, w których znajdują się instalacje radiowe stacji bazowych liczbą około 9000 punktów, co nie zmienia sytuacji od 2. listopada, kiedy to pisaliśmy o ilości stacji operatorów ostatni raz. W części punktów, gdzie pracują stacje operatora kończą się długoterminowe umowy, budowane są więc w większości „stacje substytuty”. Ilość nowych stacji, które powstały w przeciągu dwóch miesięcy, to proporcje liczone w pojedynczych sztukach.
Co przed nami?
Przed nami zagmatwany organizacyjnie i finansowo rok 2023. Jak sytuacja przełoży się na inwestycje telekomunikacyjne, jak na przyłącza energetyczne, jak wreszcie na tendencje operatorów, aby próbować sił w zasilaniu stacji energią odnawialną – dopiero się okaże. Wiele wskazuje na to, że mniej lub bardziej zmienią się cenniki za usługi telekomunikacyjne, co przełoży się z pewnością na zwiększone tendencje migracji klientów między operatorami. To z kolei da obraz, jak będzie wyglądała telekomunikacja w roku, który przed nami? Znaczący wpływ na strategie, w tym inwestycje odegra rozstrzygnięcie aukcji na pasmo z zakresu 3.6GHz. Wygląda na to, że – póki co – budowa sieci 5G w oparciu o tzw. operatora narodowego, na bazie zasobów z pasma 700MHz się opóźni. Po pierwsze dlatego, że za naszą wschodnią granicą trwa wojna, a pasmo 700MHz z racji właściwości propagacyjnych wymaga szczególnej troski w zakresie koordynacji międzynarodowej, po drugie dlatego, że z dużą pewnością pomysł operatora narodowego może zostać zweryfikowany i takiego „tworu” po prostu nie będzie. Czas pokazał, że popyt na transmisję danych powoduje, iż segment 5G jest zwykłym przedłużeniem możliwości usługowych segmentu LTE i choćby z racji realnej, a nie deklarowanej jakości pokrycia sygnałem obszarów kraju – do pełnego wachlarza zastosowań tej technologii pozostało bardzo wiele. Mimo sporych inwestycji wciąż mamy zapóźnienia w dostępie do łączy światłowodowych, wciąż również sporo odstajemy od czołówki światowej w zakresie prędkości transmisji danych oferowanych przez operatorów klientom końcowym. Wciąż daleko nam również do modelu 100% zasilenia dosyłu do stacji bazowych światłowodem, czyli łączem stabilnym. Biorąc pod uwagę przewidywany poziom nasycenia sieci ruchem – przy statystycznym obszarze Polski – ilość stacji, które musiałby – także statystycznie – każdy operator posiadać, to poziom około 20000. Dziś, jak spojrzymy na dane na wstępie – do takiego modelu bardzo daleko. Na dobrej drodze jest Play, dla którego z kolei należy założyć weryfikację jakościową tego, co do dziś powstało. Oczywiście, owa „dobra droga” Play, to nie ilość stacji, bo najwięcej z nich pracuje w grupie operatorów globalnych, ale nade wszystko poziom ich radiowego wyposażenia oraz wciąż trwających inwestycji, które statystycznie można oszacować na bazie lektury wniosków publikowanych w internetowym serwisie GUNB. Jak zaznaczono wyżej – same stacje, to nie wszystko. W przypadku najmłodszego operatora i realizowanych inwestycji – trzeba byłoby również przyjąć założenie, że poziom wydatków na budowanie zasięgu zostanie utrzymany, zaś stacje nie będą powstawać na zasadzie „gdzie popadnie”.
Reasumując, zamierzenia są wielkie lecz z ich realizacją łatwo nie będzie.
To może być bardzo ciekawy telekomunikacyjnie dla Polski rok.
Nawet wbrew potencjalnym przeciwnościom.

źródło: informacja własna

Materiały powiązane:
Zasięg: stacje T-Mobile oraz Orange w Polsce. W sam raz, czy jednak za mało?
stacje bazowe operatorów globalnych, pracujące w Jeleniej Górze
stacje bazowe sieci Plus, pracujące w Jeleniej Górze
stacje bazowe LTE Orange i T-Mobile pracujące w Polsce na dzień 1. listopada 2022 r.
– plusforum.pl: konsultanci Plusa odpowiadają na pytania klientów o rozwój sieci
– UKE: rejestr urządzeń
– UKE: wykazy wydanych pozwoleń radiowych. Stacje bazowe
Plus zasięg: operator podaje na blogu sporo informacji o inwestycjach. Wcześniej jednak plany były wielokrotnie przesuwane (aktualizacja 28. września 2022 r.)

10 komentarzy

 1. W jakim celu zawyżacie statystyki konkurentom sieci Play?

  Operatorzy globalni nie przekroczą w tym roku liczby 12000 działających stacji. Ta liczba zostanie przekroczona w 2023 roku i wtedy zapewne Orange i T-Mobile o tym fakcie poinformują. Kończą się umowy z czasów konsolidacji sieci i sporo stacji jest likwidowanych m.in. braku akceptacji warunków nowych umów jednej ze stron więc pomimo inwestycji dynamika wzrostu brutto spadła w 2022 roku.

  Plus nie ma więcej niż 8100 stacji. Tu jeszcze bardziej razi wasze zawyżanie statystyk podczas gdy 2022 był kolejnym rokiem stagnacji w rozbudowie tej sieci a większość nielicznych stacji które uruchomiono to były zamienniki za stacje zlikwidowane więc jakim cudem przybyło w rok prawie 900 rzekomych stacji?

  • Po co te emocje? Dane są potwierdzone

   • Nie toleruję wprowadzania w błąd. Chyba u wróżki potwierdzone… W takim razie po co T-Mobile/Orange zaniżają ilość swoich aktywnych w oficjalnych raportach? I gdzie są te stacje Plusa? W pozwoleniach UKE gdzie wiele to „chcielibyśmy mieć ale nie staraliśmy się je zrealizować”?

    • Stacje N! są np. wymienione w pozwoleniach na 5G 2100

     • Pozwolenia nie oznaczają aktywnej stacji / pasma. W przypadku N! wzięli hurtowo pozwolenia 5G nawet na… zlikwidowane stacje. Są również pozwolenia „fałszywe” np. na repeatery Emitel i własne które de facto są sektorami innej stacji czy też stacje II linii metra w Warszawie mimo iż instalacje są 3-sektorowe więc 3 stacje i tunel obsługują te same instalacje z jednym ID, tymczasem do UKE zgłosili ID dla każdej lokalizacji które nie istnieją w bazie stacji operatorów a więc i powiązane numery eNodeB… Dodatkowo wiele pozwoleń jest pozostałością po stacjach tymczasowych.

   • Niestety, ja również się nie zgodzę. Same pozwolenia to zdecydowanie NIE jest dobre źródło.

    W przypadku Plusa w pozwoleniach mamy jakieś „niedobitki” sprzed 10 lat, z czasów rozwoju Aero2. Łatwo je rozpoznać, mają na przykład tylko UMTS900 i GSM900, a w pobliżu stoi inna wieża Plusa. Chyba nie muszę dodawać, że taka stacja nigdy nie powstała i nie powstanie. Dobra wiadomość jest taka, że te pozwolenia wygasają właśnie w latach 2022-2023. Jeśli więc liczba unikalnych ID Plusa spada np. o 100 w ciągu jednego miesiąca, to nie znaczy, że masowo likwidują stacje. To tylko znaczy, że wygasają pozwolenia sprzed 10 lat, a liczba stacji zbliża się do realnej.

    W okolicy mam też stację, która 2 razy była przenoszona. W pozwoleniach nadal widnieją trzy różne ID (wygasną dopiero za kilka lat), a w rzeczywistości działa i zawsze działała tylko jedna stacja.

    Moim zdaniem najlepiej posiłkować się danymi BTSearch. Twórcy i poszukiwacze BTS-ów robią tam niesamowitą robotę. Liczby stacji Plusa i N! są zbliżone do realnych, natomiast Play zaniżona o kilkaset z wiadomych względów – dynamiczny rozwój sieci.

    • Informacje o danych z pozwoleń na 5G to tylko przykład. Dane weryfikowaliśmy u operatorów

Comments are closed.