Twórcy internetowi mówią #HEJTOUT w ramach kampanii Fundacji SEXEDPL i T-Mobile

Negatywne, czasem bardzo nieprzyjemne komentarze w internecie, zdarzają się coraz częściej i niełatwo sobie z nimi poradzić. Wyeliminowanie mowy nienawiści nie jest możliwe, ale zmniejszenie jej mocy już tak. To podstawowe założenie nowego projektu #HEJTOUT, którego celem jest wyposażenie młodych ludzi w narzędzia i strategie minimalizujące negatywne skutki psychologiczne doświadczania hejtu, ale także zwrócenie uwagi ich dorosłego otoczenia na ten problem. Kampania realizowana jest przez Fundację SEXEDPL i T-Mobile Polska. Rozwój nowych technologii, a zarazem możliwość komunikacji poprzez social media, dają wszystkim użytkownikom internetu wręcz nieograniczone możliwości. Ułatwiają m.in. nawiązywanie i utrzymywanie relacji czy edukację. Jednak według raportu „Global 2023 Gen Z & Millenial Survey” [1] przygotowanego przez firmę Deloitte aż 46% osób z pokolenia Z twierdzi, że social media sprawiają, że czują się oni samotni i niewystarczający, a 45% z nich odczuwa presję, aby być obecnym w przestrzeni internetowej. Czy potrafią oni poradzić sobie z tym cyfrowym światem, w którym coraz częściej można dostrzec przejawy przemocy słownej? Fundacja SEXEDPL i T-Mobile Polska połączyły siły, aby wesprzeć młodych użytkowników sieci i powiedzieć głośno „stop!” hejtowi poprzez kampanię #HEJTOUT. – W T-Mobile chcemy wspierać wszystkich, którzy korzystają z nowych technologii, aby ta cyfrowa podróż była dla nich pozytywnym doświadczeniem. Jednak w wirtualnym świecie, gdzie granice szacunku do drugiej osoby, nie zawsze są respektowane, musimy pokazać młodym ludziom, jak odpowiedzialnie i rozsądnie podchodzić do hejtu. Dlatego cieszymy się, że wraz z Fundacją SEXEDPL i zaangażowanymi TikTokerami możemy uświadamiać pokolenie Z jak zmniejszyć moc hejtu – mówi Małgorzata Rybak-Dowżyk, Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej  T-Mobile Polska. – Zajęliśmy się wspólnie z T-Mobile tematem hejtu, ponieważ młode osoby, które korzystają z naszego wsparcia, zgłaszają cyberprzemoc związaną z homofobią, transfobią, body shamingiem, zawstydzaniem procesu dojrzewania, szowinizmem. Młodzi ludzie nie maja wykształconego poczucia własnej wartości ani nie potrafią filtrować wiadomości, na które trafiają, dlatego tak ważne jest, aby pokazać im, jak poradzić sobie w tej trudnej dla nich sytuacji. A skoro możemy do nich dotrzeć przez social media, to warto z tego skorzystać – mówi Martyna Wyrzykowska, Dyrektorka Zarządzająca, Fundacja SEXEDPL.

Autentyczne doświadczenia i pomoc dla tych, którzy jej potrzebują
Założeniem projektu jest przede wszystkim poszerzenie świadomości na temat hejtu w celu szybszego rozpoznawania takich treści w internecie oraz wyposażenie młodych osób w narzędzia i strategie minimalizujące negatywne skutki psychologiczne doświadczania hejtu. Dodatkowo organizatorom kampanii zależy na popularyzacji sięgania po pomoc w trudnych sytuacjach, między innymi za pomocą Antyprzemocowej Linii Pomocy Fundacji SEXEDPL, które parterem technologicznym został T-Mobile Polska. Do współpracy w projekcie zaproszone zostały osoby, które aktywnie działają w mediach społecznościowych i wielokrotnie spotykały się z hejtem m.in. Aleksandra Cedro, Synmojegotaty, Stewunia czy  Karlisstas. Wsparciem projektu i współkoordynatorką cyklu jest edukatorka Aga Szuścik.
Dodatkowo, w ramach projektu zaplanowany jest cykl 6 dyżurów, podczas których osoby specjalizujące się w pomocy udzielą odpowiedzi na nurtujące pytania. Wszyscy eksperci biorący udział w akcji #HEJTOUT będą dostępni w aplikacji Tellonym, umożliwiającej zadawanie pytań anonimowo i gwarantującej poczucie bezpieczeństwa. Wśród ekspertów znajdą się m.in. psycholog, pedagożka, psychiatra, prawnik czy seksuolożka.

Ponadto w styczniu zrealizowane zostaną dwa warsztaty dla osób pracujących z młodymi ludźmi, mających bezpośredni wpływa na ich zdrowie psychiczne i seksualne. Zwieńczeniem projektu będzie publikacja trzech scenariuszy lekcji do wykorzystania w pracy z młodzieżą na temat hejtu. Na początek przyszłego roku zaplanowano warsztaty dla osób pracujących z dziećmi i młodzieżą, w ramach których poruszone zostaną zagadnienia przyczyn i skutków tworzenia i doświadczania hejtu. Ponadto przygotowane zostaną 3 scenariusz lekcji do wykorzystania w pracy z dziećmi i młodzieżą na temat hejtu.
Szczegółowe informacje o kampanii #HEJTOUT można znaleźć m.in. na profilach instagramowych SEXEDPL oraz T-Mobile Polska.

źródło: informacja prasowa T-Mobile