Plus 5G: stacje “w starym” standardzie 2600TDD jeszcze przyśpieszą

Zdecydowana większość stacji bazowych Plusa pracuje dziś w 5G w oparciu o wykorzystanie dedykowanych częstotliwości z pasma 2600MHz. Po części segment 5G oparty jest również o tzw. 5G Ultra z agregacją 1800MHz LTE oraz 2600TDD i 2100MHz. Jak się dowiadujemy – operator wciąż pracuje nad innowacjami i wkrótce, zanim jeszcze zobaczymy stacje bazowe z zaimplementowanym pasmem z zakresu band78 – doświadczymy korzyści zastosowanych innowacji w dotychczas działającym segmencie 5G. Szczegółów nie znamy. Informacje sugerują, że statystycznie klient może zobaczyć za niedługo w swoich testach prędkości wartości o około 15-20% większe, aniżeli te z których korzystał dotąd. Sieć 5G 2600TDD i 5G Ultra będzie utrzymywana i rozwijana – dodaje nasz rozmówca. Segment, o którym mowa, to dziś dostęp do szybkiego internetu nie tylko w dużych miastach, ale także w miastach o randze powiatu i w bardzo wielu siedzibach gmin. Można powiedzieć, że to taka “perełka zasięgowa” w odniesieniu do najnowszej technologii. I właśnie m.in. ta część sieci daje nam przewagę nad konkurentami. Ponadto  możemy zaoferować im telefon stacjonarny, telefon komórkowy, łącze światłowodowe oraz własną telewizję. To mocna telekomunikacyjno-medialna oferta, a na dodatek jest atrakcyjna cenowo – kończy nasz rozmówca.

źródło: informacja własna (wk)

1.7 6 votes
Article Rating
14 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dziku

Według mnie jeśli w Plusie nie przyjdzie otrzeźwienie, w szczególności inwestycyjne, a w drugiej nie stawianie na jednego konia spod znaku 2600 MHz, rok 2024 będzie kontynuacją masowych odejść klientów (głównie MNP) i dalszej degradacji jakościowej sieci.

Jan

Nawet zwiększenie obecnej średniej 5G Plusa 138 Mb/s o 20% da mniej niż średnia 5G konkurencji. To ślepa uliczka. Tylko agregacja z n78 ma sens. Zaraz TM zleci wykonanie testów i będzie kolejny certyfikat Best In Test, a marketing Plusa zbytnio nie pomoże.

Bo już nie ma wątpliwości, że Best In Test było robione na zlecenie. Robione co roku aż do 2020! A jak TM przestał być najlepszy, to panowie z Umlautu omijali Polskę w testach. To już 4 lata.

piotrzet

Oczywiście, testy były robione na zlecenie T-Mobile. Tylko, że inne testy, które nie były na zlecenie tej sieci też wygrywali. Praktycznie, gdyby nie 5G Plusa to dalej by wygrywali. Testy best in test nie mierzą tylko prędkości neta, ale również inne parametry, a tam plus zawsze był ostatni.

Dziku

Plus z tylko sobie znanych powodów uparcie idzie w schemat 1800 LTE + 5G 2600 +2100. Zgadza się ma najwięcej pasma ale przyszłością jest 5G 3,x GHz i wyższe pasma m.in. 26 GHz (i być może w niedalekiej przyszłości 5 GHz). Ten ekperyment nie do końca uda się. Przewaga w ilości stacji 5G szybko topnieje.

Marcin

Zacznijmy od tego, że ten schemat w który idzie plus niestety obsługuje garstka telefonów i wszyscy, którzy mają telefony obsługujące 2600 tdd jeśli chodzi o 5G dalej zostają w tym mówiąc kolokwialnie starym standardzie. Mało który terminal jest wspierany dla ich 5G 2600+2100

sebmag

Wymiana terminala nastąpiła. iPhone 15 Plus. 5G Ultra brak. Zasięgu w Radomiu, Kielcach, Krakowie (!) brak.

piotrzet

W żadnym modelu od Apple nie ma wsparcia 5G Ultra.

Jan

Naprawdę? Według cacombos wszystkie 4 modele obecne w bazie od 14 wyżej (14 (US), 14 Pro (Global), 14 Pro Max (Global), 15 Pro) obsługują agregacją 3_n41-n1. Czyżby znowu jakieś blokady softwarowe?

piotrzet

Plus oczywiście nie zadbał o certyfikację Apple i stąd ta agregacja nie działa.

Jan

Mam nadzieję, że robisz sobie żarty. Kolejna certyfikacja? To w Apple wszystko musi być certyfikowane? Szkoda, że certyfikatu przyzwoitości w samej firmie Apple brak.

piotrzet

Nie robię. To Plus i dlatego tak masz gdyby to był Orange, T-Mobile lub Play już dawno by to działało.