Plus modernizacje: testy, zdjęcia i kilka słów o zmodernizowanej stacji BT-33522 w Jeleniej Górze

Jak wspominaliśmy w materiale z dnia 16. lutego br. – Polkomtel rozszerzył o LTE2600 FDD stację BT-33522 w śródmieściu Jeleniej Góry, jednocześnie migrując zasoby 2100MHz do tzw. 5G Ultra. Albo operacja z tzw. 5G Ultra nie do końca się udała, albo występują błędy konfiguracyjne, ponieważ implementację technologii, o której mowa widać na sektorze pierwszym i trzecim, nie widać zaś na sektorze drugim. Ponadto, na sektorze drugim z dużym prawdopodobieństwem metodą “na sztywno” wymuszona jest w LTE kotwica 900MHz, ponieważ stosując przeróżne próby – terminal nie przełącza się do LTE1800. Mało tego, z tym samym sektorem jest również problem przy serwującej częstotliwości 2600MHz w LTE. Wtedy nie mamy dostępu do segmentu 5G. Z kolei na sektorze pierwszym w LTE występuje kombinacja agregacyjna z wiodącym pasmem LTE1800 i LTE2600, czego na przykład na drugim i na trzecim sektorze nie ma. Stacja BT-33522 po modernizacji, z racji tego że jest to jedyna stacja z pasmem LTE2600 w śródmieściu jest sparametryzowana od początku do końca ręcznie. Podobnie, jak kolejna obok niej – BT-34515, co zresztą przekłada się na próbę “siłowego zatrzymania” przez nią ruchu w LTE, głównie na pierwszym i czwartym sektorze, aby nie dopuścić – w miarę możliwości do za częstego wykorzystywania pasma 2600MHz w stacji BT-33522. Skutek jest taki, że posiadając w LTE tylko 25MHz pasma – stacja BT-34515 oferuje dziś mizerne prędkości, sporo gorsze jak dotąd – a wszystko po to, aby jakoś utrzymać stabilność stacji BT-33522 po modernizacji. Zaraz obok jest z kolei BT-33262 jako stacja dookólna z GUL, więc pomysł na to, żeby dołożyć LTE2600 tylko do jednej stacji w śródmieściu jest kompletnie nietrafiony. Przy manualnych ustawieniach operator pokaże co prawda, że BT-33522 pracuje lepiej, niemniej jednocześnie zdegradowano jakość BT-34515. Jeśli przy kolejnej reparametryzacji ktoś zrealizuje restart ustawień, to nawet trudno pomyśleć, co się będzie działo w eterze przy pozostawieniu sytuacji takiej, jaka jest. Reasumując, jeśli ktoś podjął decyzję o rozszerzeniu do LTE2600 stacji BT-33522, to dla wyrównania stabilności handover i balansu ruchu to samo należało zrobić przynajmniej ze stacjami w najbliższym, radiowym sąsiedztwie, tj.: BT-34515, BT-33473,  BT-34526 i BT-33741. Dziś, trudno zrozumieć operację, którą zrealizowano ponieważ gdziekolwiek się nie spojrzy, to stabilność eteru jest utrzymywana wyłącznie dzięki manualnym ustawieniom, przy jednoczesnej deregulacji stabilności i logiki serwowanego sygnału przez stacje sąsiadujące. W każdym razie jest, jak jest – a osobom decyzyjnym po stronie Polkomtel, ale i Cellnex sugerujemy przed zaproponowaniem nowych rozwiązań kierowanie się analizą korzyści i skutków planowanego wdrożenia owych rozwiązań, wszak marketing… to nie wszystko. Przypomnijmy, że w Plusie w całym mieście Jelenia Góra pracuje tylko pięć stacji z LTE2600.
Poniżej zdjęcia stacji oraz zrzuty ekranów testów, które zrealizowaliśmy. Na każdym z sektorów zrealizowaliśmy po dwa testy w każdej technologii, tj.: w LTE i w 5G 2600TDD. Antena sektorowa “małej wielkości”, dołożona powyżej tej, która pracowała wcześniej, to prawdopodobnie antena multiband 2600/3500MHz, więc z dużym prawdopodobieństwem będzie również służyła operatorowi do emisji za jej pomocą sygnału w tzw. paśmie C po jego uruchomieniu w Plusie.
I jeszcze kwestia korelacji 2600MHz FDD/2600MHz TDD – jeśli naszego terminala nie używamy przez 2-3 godziny, to aby ponownie uzyskać dostęp do segmentu 5G musimy przejść do trybu “samolotowego”, po czym nasz terminal na powrót przełączyć do trybu online. Jeśli tak nie zrobimy, to smartfony będą nam oferowały wyłącznie LTE. Zachowanie na linii sieć – terminal zweryfikowaliśmy z czterema smartfonami: Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G, Xiaomi Mi 10T Pro, Galaxy S22 Ultra oraz Galaxy S21 FE 5G.
1. zdjęcia stacji
a) sektor pierwszy
(antena sektorowa z prawej strony, to antena Play)

b) sektor drugi
(dwie skrajne anteny sektorowe na dwóch pierwszych zdjęciach, obrazujących sektor drugi, to anteny Play. Anteny Plusa, to zestawy centralne.)

c) sektor trzeci
(podobnie, jak na wcześniejszych fotografiach – antena, nosząca większe “ślady czasu”, to antena sektorowa Play. Z kolei na ostatniej fotografii antena linii radiowej, to antena Plusa.)

TESTY
A. sektor pierwszy
a) LTE
b) 5G
B. sektor drugi
a) LTE
b) 5G
C. sektor trzeci
a) LTE
b) 5G
źródło: informacja własna (wk)

Materiał powiązany:
Plus modernizacje: operator rozszerzył stację BT-33522 w śródmieściu Jeleniej Góry o LTE2600 i nie tylko

3.7 3 votes
Article Rating
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dziku

Właśnie plan roczny budowy sieci został należycie wykonany.

turbodymoman

“Przypomnijmy, że w Plusie w całym mieście Jelenia Góra pracują tylko trzy stacje z LTE2600.” Jak 3, skoro na btsearch są 4 potwierdzone, wiec BTS z tego artykułu będzie 5.