Zainteresowanym prezentujemy jakość pokrycia sygnałem sieci T-Mobile, na kolejowej trasie od Jeleniej Góry po Zgorzelec. Pomiary realizowaliśmy w składzie Kolei Dolnośląskich, którym niezmiennie dziękujemy za życzliwość oraz zainteresowanie tym, co robimy. Jak widzimy, w pliku logu odnajdziemy nie tylko rekordy, informujące o jakości dostępnego sygnału, ale również odcinki z przejazdem bez zasięgu sieci. Odcinki, o których mowa, to część trasy od stacji o nazwie Lubań Śląski w kierunku Zgorzelca, przez Zarębę, Batowice Lubańskie, Mikułową, Jerzmanki, gdzie najgorsza sytuacja z dostępnością sieci występuje na obszarze od sąsiedztwa ze stacją Mikułowa po niemal sam Zgorzelec. Dodajmy, że globalni operatorzy wciąż nie popisują się w Zgorzelcu, gdzie nawet na zewnątrz otrzymujemy bądź informację o treści „no signal” bądź terminal loguje się w roamingu do operatorów niemieckich. Wracając do przejazdu na kolejowej trasie – dziś – już w dobie rozwoju sieci 5G – swoistą kompromitacją jest praca stacji w 4G wyłącznie z pasmem LTE800. Chwilę po uruchomieniu stacji w miejscowości Rębiszów, która to miejscowość również znajduje się na trasie biegu pociągu – wspominaliśmy o słabej efektywności tej stacji. Dziś, sytuacja pozostaje niestety bez zmian. Głównie na azymucie w kierunku linii kolejowej do Jeleniej Góry. Terminal loguje się do losowych stacji w znacznych odległościach, zaś sygnał z cytowanej stacji jest niestabilny. Bardzo źle wygląda sytuacja na dworcu kolejowym Lubań Śląski. Test speedtest.net daje u wszystkich operatorów wyniki ledwie rzędu kilku megabitów w dół, z wynikiem nawet kilkuset kilobitów w górę, co oznacza konieczność wybudowania dedykowanej stacji bazowej dla sąsiedztwa z tą stacją kolejową. Problemy z jakością sygnału – również u wszystkich operatorów – występują także – z drobnymi wyjątkami – na odcinku od stacji Gryfów Śląski aż po wspomnianą stację Lubań Śląski. Raz jeszcze podkreślmy – to problem wszystkich operatorów. Dokrycia sygnałem wymaga także odcinek od Jeleniej Góry po Rybnicę i również dotyczy to wszystkich operatorów.
Mając na uwadze dynamiczny rozwój sieci Play – trochę żal, że dotąd nie powstała stacja bazowa w miejscowości Zaręba, co przyczyniłoby się do poprawy jakości pokrycia sygnałem tego operatora właśnie na trasie kolejowej, o której mowa. Warto wrócić również do gminnej miejscowości Siekierczyn, gdzie Play co prawda ma stację, ale 80% tej miejscowości pozostaje bez zasięgu, ponieważ stacja bazowa jest zlokalizowana na skraju Siekierczyna. Wskazana byłaby kolejna stacja w tej gminnej, obszarowo rozciągniętej miejscowości. Trafioną stacją Play jest za to stacja w Mikułowej, choć warto, aby najmłodszy gracz dowiesił się również do wieży Orange w miejscowości Włosień. Gdyby poza Włosieniem, Siekierczynem i Zarębą powstała stacja w miejscowości Jerzmanki – Play pokryłby stabilnym sygnałem cały odcinek od stacji Lubań Śląski po Zgorzelec. Zważywszy na drogę krajową nr 30, również do granicy Państwa – warto dowiesić się z infrastrukturą do lokalizacji stacji operatorów globalnych w miejscowości Biedrzychowice za Gryfowem Śląskim.
Mając na względzie bieg trasy kolejowej, o której piszemy, w tym jej lokalizację w większości na Pogórzu Izerskim, czyli w terenie turystycznym, ale także przygranicznym – raz jeszcze wskazujemy na konieczność rozszerzenia do czterech sektorów wszystkich stacji każdego z operatorów, począwszy od miejscowości Rybnica i skończywszy na stacji Play w miejscowości Mikułowa i stacji wszystkich operatorów w Łagowie koło Zgorzelca. Stacja Łagów również u wszystkich wymaga uwagi, bowiem obszar jej pokrycia to nawet nie cały obszar Łagowa. Jak wspomniano wcześniej – braki występują również w Zgorzelcu, mieście granicznym w Republiką Federalną Niemiec.
Kilka słów od jakości pokrycia w odniesieniu do wszystkich.
Niestety, najgorzej w rankingu jakościowym wypada Plus. Spotkamy tu i 3G i GSM i niestabilny sygnał sieci. Po kilku dodatkowych inwestycjach Play, na które wskazaliśmy wyżej – śmiało będzie można ocenić tego operatora jako najlepiej pokrywającego kolejową trasę. Natomiast brak zasięgu na zewnątrz w przypadku operatorów globalnych i często brak dostępności LTE wewnątrz w mieście Zgorzelec nie można ocenić inaczej, jak zwykły wstyd i wizerunkową porażkę!
– plik logu dla T-Mobile z przejazdu koleją od Jeleniej Góry po Zgorzelec
źródło: informacja własna (wk)
Materiały powiązane:
– Braki w zasięgu – region jeleniogórski. Propozycje lokalizacji stacji
– Play Jelenia Góra: stacje pracujące i stacje wciąż niepowstałe
– GUNB. Wnioski budowlane – inwestycje telekomunikacyjne