Jak się dowiadujemy, w ramach Cellnex, na rzecz obu operatorów dla których realizowane są prace modernizacyjne, utrzymaniowe i inwestycyjne i optymalizacyjne (Plus oraz Play) – realizowane są testy obszarowe w zakresie implementacji MORAN. Założeniem jest wspólne, przez obu operatorów – wykorzystanie zaawansowanej infrastruktury antenowej.
Prace mają na celu trzy zadania:
1) optymalizacja kosztowa w utrzymaniu sieci i jej modernizacji
2) możliwość wykorzystania wspólnej, nowoczesnej infrastruktury antenowej (radiowej), pracującej na rzecz obu operatorów
3) optymalizacja ilości (lokalizacji) stacji bazowych
W związku z powyższym, zarówno w przypadku sieci z grupy Cyfrowego Polsatu, jak i Play możemy w aplikacjach testowych zobaczyć informację o radiowym modelu MOCN, w który to sposób prezentowana jest również implementacja MORAN w aplikacjach.
źródło: informacja własna (wk)
Materiały powiązane:
– Play zastępuje 3G kolejnymi generacjami sieci
– Plus wirtualizuje sieć, czy modyfikuje dostęp do sieci po reshufflingu?
– UKE: rejestr urządzeń
– Play i Plus po części ze wspólnym organizmem i lepszym zasięgiem?
Czyżby jednak zalążek NetWorkS 2 stawał się realny? Trochę tak to powiewa.
Tak aż Networks2 – póki co – nie. Ma być wspólna infrastruktura i dosył. Bez wspólnych zasobów radiowych.
Co to właściwie w praktyce dla nas oznacza? W ramach testów Poprawi się zasięg Plusa czy nie? W wybranych miejscach plus będzie działał tam gdzie działa Play? I tylko na 2G i 3G Playa?
W praktyce się zobaczy. Realnie, to są oszczędności dla Cellnexu i operatorów. Reszta, to nadal są odrębne decyzje każdego z nich, choć wydaje się że przy tym rozwiązaniu przynajmniej schemat GUL przestanie mieć rację bytu
Oby z tego „cichacza testowego” wyszło coś dobrego dla klientów sieci Plus i wszystkich jego MVNO.