Inteligentne zamki podbiją rynek smart home

Inteligentne zamki podbiją rynek smart home
– Zdaniem ekspertów globalny rynek technologii, urządzeń smart home może odnotować wzrost sprzedaży o 30 proc. r/r w nadchodzących miesiącach pomimo negatywnego wpływu COVID-19 [1]
– Wiele osób w obawie przed zakażeniem koronawirusem będzie szukać rozwiązań mobilnych, takich jak inteligentne zamki do drzwi.
– Światowy sektor inteligentnych zamków osiągnie wartość ok. 2 mld USD do 2023 r. [2]
Globalna kwarantanna spowodowana przez przyrost zachorowań na COVID-19 wpłynęła na zmianę dotychczasowych zachowań ludzi. Ciekawym na to przykładem są, chociażby aplikacje randkowe lub te do nauki języków obcych. Przez kilkanaście ostatnich miesięcy uchodziły one za nudne i wiele osób z nich rezygnowało, a teraz zyskały nowe życie. We Włoszech i Hiszpanii popularny serwis randkowy odnotował wzrosty liczby rozmów nawet o 25 proc. Z kolei w krajach Europy Wschodniej długość rozmowy wzrosła od 10 do 30 proc. w porównaniu z lutym br. [3] Prawdopodobnie powyższy trend jest tymczasowy i utrzyma się tylko w okresie wzmożonej izolacji. W nowej rzeczywistości jednak każdy będzie sięgać po nowe rozwiązania mobilne, szczególnie takie, które będą przydatne także po pandemii. Jakie technologie mają największy potencjał?
Inteligentne zamki przyszłością smart domu
W trzecim kwartale 2019 r. rynek inteligentnych domów rozwijał się szczególnie dynamicznie w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie wzrósł o 51 proc. W Polsce najpopularniejsze wśród smart urządzeń są obecnie systemy oświetleniowe (21 proc. udziału w rynku) oraz głośniki (16 proc.) [4]. Analitycy oczekują, że światowy sektor inteligentnych zamków w najbliższych latach dorówna im i osiągnie wartość ok. 2 mld USD do 2023 r. [5] – Wzrost świadomość na temat bezpiecznych rozwiązań dla domu, stały wzrost liczby urządzeń smart, rosnący dochód do dyspozycji konsumentów oraz rozpowszechnianie Internetu rzeczy (IoT) są jednymi z głównych czynników napędzających ten rynek. Powszechność smartfonów i coraz większa liczba ich użytkowników powoduje, że sektor aplikacji mobilnych oraz łączących się z nimi urządzeń również będzie rósł w szybkim tempie – dodaje Andrzej Kaszycki, wiceprezes zarządu tedee. Według firmy doradczej ABI Research zajmującej się globalnym rynkiem technologii 26 proc. amerykańskich gospodarstw domowych posiada co najmniej jedno inteligentne urządzenie domowe, takie jak inteligentna blokada drzwi, dzwonek wideo lub inteligentny termostat. Badania pokazują, że urządzenia smart home mogą spodziewać się wzrostu sprzedaży o 30 proc. r/r w nadchodzących miesiącach, pomimo negatywnego wpływu COVID-19 na chińskie fabryki w I kwartale 2020 r. [6]. Światowa izolacja sprawiła, że coraz więcej osób interesuje się nowymi technologiami, które mogą zastosować w swoich domach.
Polska coraz bardziej smart
Konsumenci szukają gadżetów oraz urządzeń do domu, które ułatwią im życie oraz pomogą zadbać o bezpieczeństwo także po pandemii. Jeszcze w 2019 roku w Polsce co trzecia osoba budująca dom lub mieszkanie zdecydowała się na zamontowanie urządzeń smart. [7] Wśród najpopularniejszych inteligentnych technologii Polacy wymieniają nie tylko telewizory lub zegarki, ale także rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo: alarmy (13 proc.), czujniki, np. czadu lub otwartego okna (10 proc.) oraz kamery monitoringu (9 proc.). [8] – Współcześni konsumenci oczekują, ze smart technologie pomogą im w drobnych sprawach, na które nie chcą tracić czasu. Obecnie silną motywacją dla tego typu rozwiązań jest również chęć ograniczenia obcowania z potencjalnym wirusem. Najlepszym przykładem jest wzrost zainteresowania inteligentnymi zamkami do drzwi. Wiele osób boi się bowiem zakażenia przez kontakt różnego rodzaju powierzchni, które dotyka wiele osób, na przykład z klamkami do drzwi. Dlatego szukają rozwiązań, które ograniczą tę konieczność – mówi Andrzej Kaszycki, wiceprezes zarządu tedee. Eksperci oczekują, że światowy sektor inteligentnych zamków w najbliższej przyszłości znajdzie się w fazie wzrostu. Jego głównymi motorami będą duże inwestycje w działalność badawczo-rozwojową oraz większy nacisk społeczeństwa na rozwój internetu rzeczy (IoT). Pandemia już teraz napędza popyt na technologie mobilne, co spowodowane jest potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony siebie lub rodziny. W najbliższych latach trend powinien się odwrócić, a dominującą motywacją do zakupu takich urządzeń jak inteligentne zamki, będzie chęć ułatwienia sobie życia.

[1] https://www.androidauthority.com/coronavirus-smart-home-1101558/
[2] AMR, Smart Locks Market – Global Opportunity Analysis and Industry Forecast, 2017-2023
[3] https://www.thehindu.com/society/dating-apps-see-rise-in-users-during-covid-19-lockdown/article31191764.ece
[4] https://cyfrowa.rp.pl/technologie/smart-home-city/36018-smart-home-w-polsce-wciaz-czeka-na-boom
[5] AMR, Smart Locks Market – Global Opportunity Analysis and Industry Forecast, 2017-2023
[6] https://www.androidauthority.com/coronavirus-smart-home-1101558/
[7] „Raport o budowie domów w Polsce”, Oferteo.pl
[8] „Raport o budowie domów w Polsce”, Oferteo.pl

O Tedee:
Tedee to połączenie dwóch światów: nowoczesnych technologii i klasycznej mechaniki. To polski producent najnowocześniejszych na świecie inteligentnych zamków do drzwi, z siedzibą w Warszawie, założony w 2017 roku. Tworzy go zespół ludzi z wieloletnim doświadczeniem w IoT oraz inżynierowie firmy GERDA, lidera wśród producentów zabezpieczeń. Pierwszym produktem marki jest inteligentny zamek – najmniejszy, najmocniejszy i najszybszy jaki dotychczas zaprojektowano. Łączy najnowsze technologie i legendarną jakość, gwarantowaną przez GERDA. Dzięki inteligentnemu zamkowi tedee możesz otwierać i zamykać drzwi za pomocą smartfona lub udostępniać klucze bliskim, choćby z drugiego końca świata. Zamek tedee spełnia najnowsze standardy bezpieczeństwa protokołu TLS 1.3, a wkładka modułowa GERDA, z którą zamek współpracuje, posiada atest Instytutu Mechaniki Precyzyjnej.
(www.tedee.com)

źródło: Tedee