Koniec 2020 roku: posiadacz największych zasobów częstotliwości radiowych w ogonie migracji pasma 2100MHz pod LTE – docelowo do 5G

W ostatniej dobie roku 2020 r. technologicznie spoglądamy na jakość sieci komórkowych. Finalnie oznacza to ich niezawodność, zaś praktycznie, z punktu widzenia klienta – gwarancję prędkości transmisji danych. Kończymy ten rok również obecnością sieci 5G NSA, z zamierzeniem startu tego segmentu w postaci standalone w roku 2021 r. Kilka dni temu mogliśmy przeczytać, że od 1. stycznia 2021 roku Play migruje pasmo 2100MHz z sieci 3G do 4G. Natomiast operatorzy globalni, tj.: Orange i T-Mobile już to zrobili. 15MHz zasób LTE2100 pracuje w T-Mobile na nośnej 227, zaś w Orange na nośnej 79.

Jak pokazuje historia: przez prowadzoną politykę, w Polkomtelu z kolei – co jakiś czas zdarzają się wpadki, które pierwotnie stanowiąc teoretyczny atut – z czasem oznaczają dla operatora wizerunkowe kłopoty, w tym technologiczne trudności, choć na wstępie pozwalają co nieco “przyoszczędzić”. Najpierw był model sieci z instalacjami dookólnymi i dwoma sektorami, następnie utracone korzyści technologiczne z tytułu rezygnacji z pasma 800MHz w LTE. Wykorzystano co prawda sprytnie częstotliwość 900MHz, tworząc z czasem tzw. projekt GUL, ale jak pokazało doświadczenie – ten sam GUL stał się w dużej mierze wizerunkową zmorą.

modelowa stacja GUL, choć w kluczowej lokalizacji w Jeleniej Górze

Po pierwsze dlatego, że operator zrobił z cytowanego schematu swoisty model sieci, po drugie dlatego, że w terminalach, realizujących system agregacji – pojawiły się kłopoty z agregacją LTE900 z pozostałymi pasmami, po trzecie dlatego, że już w 5G kotwica oparta na LTE900 stanowi z reguły o mniejszej wydajności samego 5G, po czwarte dlatego, że wymieszany system pasm w stacjach degraduje jakość 4G, zaś za moment będzie oznaczać konieczność sporych inwestycji w infrastrukturę, aby nadrobić braki w stacjach, gdzie z kolei nie ma pasma 2100MHz. Reasumując, Polkomtel chwaląc się zakresem 95MHz – w dużej mierze marnuje z tej puli 20MHz (mowa o modelu GUL, z którego pożytek jest wątpliwy [5MHz] oraz o zasobach z pasma 2100MHz [15MHz], gdzie w sporej części stacji tego pasma po prostu nie ma). Warto przy tym podkreślić, że sieć 5G jest budowana przynajmniej w trzeciej strefie radiowej z mocno wątpliwą jakością, zaś model NSA i tak nie zapewnia dobra wykorzystanego pasma 2600MHz TDD, ponieważ kluczem priorytetu wyboru pasma radiowego przez terminal są zaimplementowane w stacjach częstotliwości LTE. Jak będzie wyglądał pod względem technologicznym w sieciach komórkowych rok 2021? Zapewne w dużej części zależy to od tego, jak rozwinie się walka z pandemią. O ile jednak ustabilizuje się na tyle, że będzie można realizować bezproblemowe inwestycje – po dystrybucji nowych pasm po aukcji 5G – grupa Zygmunta Solorza będzie musiała włożyć sporo trudu w to, aby wreszcie uporządkować obecne na stacjach pasma, aby zweryfikować dosył i jakość transmisji danych oraz określić, który dostawca infrastruktury dla 5G będzie kluczowy, ponieważ jak pokazuje rzeczywistość – mimo normatywnych rozwiązań – efekt końcowy bywa różny. Na koniec pozostanie zaś temat budowy nowych stacji, gdzie konkurenci Plusowi sporo uciekli, zaś Play w 2021 roku uczyni to na pewno

źródło: informacja własna

Materiał powiązany:
Pasmo 2100MHz: dlaczego Polkomtel nie idzie drogą Play i nie przeniesie pasma na usługi LTE?
Plus BT34555 Jelenia Góra bez zmian
Plus 5G: co się dzieje w trzeciej strefie radiowej? Nie kopie się leżącego, ale…

0 0 votes
Article Rating
21 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mapai

Odnoszę wrażenie, od pewnego czasu, że portal ten zbliża się do swojego kresu. Generalnie zasłużonego, ale też wyczekiwanego. Zasłużonego, bo wystarczy spojrzeć ilu zapaleńców ze swoimi stronami o BTS-ach zostało w przeciągu tych ponad 2 dekad. Nikt oprócz tego. Wyczekiwanego, bo autor, pomijając jego fatalna polszczyznę, coraz częściej tworzy tzw. tematy z luftu. Choćby i ten ostatni. Jednocześnie świadomie lub nie pomija rzeczy wspomniane choćby przez habisza, nie wspomina także o świetnym rozwoju zasięgu Plusa w tym roku (wraz z modernizacjami) i w koło macieju kręci się wokół spraw technicznych sieci, o których, jako laik, nie ma bladego pojęcia. 
Nie jestem chirurgiem, ale wiem jak operować na otwartym sercu, zdaje się ciągle mówić, pełen głupkowatego samozadowolenia.

piotrzet

A ja natomiast odnoszę wrażenie, że fanatycy Plusa pieją z zachwytu, bo Plus w końcu coś trochę zaczął poprawiać w swojej sieci gdy inni już dawno mają to za sobą. Chociaż wspomniany tutaj np refarming pasma 2100. I jak w ogóle jakim prawem takie portale jak te piszą o tym mało albo wcale. To jest problem tego typu i tego, że Plusowi wytyka się błędy. Taki standard i nie jest to tylko widoczne tutaj, a na innych portalach również.

piotrzet

Brawo.
Trafne podsumowanie. Pozostaje tylko złożyć Życzenia z okazji Nowego Roku, większej liczby odsłon i większej liczby testów takich jak do tej pory 😉

habish

Oczywiście że nie było informacji prasowej na temat VoLTE i VoWiFi.
Na pewno ten link do niej nie prowadzi: https://www.plus.pl/news/art-8484-klienci-plusa-z-dostepem-do-volte-i-vowifi

habish

Absolutnie nie ma we mnie niepokoju.
Krytyka Plusa – jesteśmy pierwsi.
Chwalenie Plusa – klawiatura nas parzy.
Najlepszego w Nowym Roku!

habish

Dobra, wracając do merytorycznej dyskusji.
VoLTE i VoWiFi działa wam na Xioami? Nie jest oficjalnie wspierany, ale sporo takich telefonów spoza listy ogarnia usługi, a przynajmniej VoLTE.

Jan

W zasadzie tytuł artykułu wszystko wyjaśnia. Po co wymieniać anteny i dokładać LTE2100, skoro zasobów częstotliwości nie brakuje?

Zamiast uruchamiać 5 czy 10 MHz w LTE2100 (z 3G tutaj jeszcze nie zrezygnują, bo VoLTE dopiero ruszyło i trzeba trochę czasu by je dopracować i zwiększyć świadomość klientów o istnieniu takiej usługi i jej zaletach), często można dodać LTE2600 na pełnych 20MHz, a często nawet na 6 sektorach. Są nawet przypadki, że anteny na stacji od dawna czekają z niepodłączonymi portami dla LTE2600.

Dla Plusa podstawa to LTE900+LTE1800+LTE2600 i narzekania tego nie zmienią.

Natomiast ja czekam na refarming LTE2600TDD do 5G. 🙂 Stacji jest mało (może z 200-400). Tam powinni uruchomić całe dostępne pasmo dla LTE włącznie z 2100 (jeśli nadal mało, to budujemy dodatkową stację) i przenieść 2600TDD na 5G.

habish

To prawda, przez brak VoLTE ruch po U2100 ciągle jest duży, na niektórych stacjach niezbędne są dwie nośne U2100. Z czasem się to zmieni i na L2100 będzie można przeznaczyć więcej pasma.
Na razie ciągle mało ludzi wie o wdrożeniu VoLTE i VoWiFi w Plusie (np. redakcja GSM.biz która nie wspomniała o tym słowem). 😉

Przejście z LTE TDD do 5G TDD to kwestia zmiany oprogramowania, ale raczej nastąpi to w dalszej perspektywie czasu.

piotrzet

Mało ludzi wie co to VoLTE i VoWiFi tylko nie o wiedzę tutaj chodzi, a o liczbę urządzeń. Większości oprócz tego, że wyświetla im się ikona tych usług i tak nie wie z czym się je. Tutaj ważna jest ilość urządzeń, która może z tego korzystać i jak największa liczba klientów. W Plusie tylko najnowsze urządzenia i to nie wszystkie. Prawie 4x mniej niż u sieci, która obsługuje najwięcej.

habish

[…] Komentarz usunięty ze względu na treść nie związaną z tematem

habish

“Koniec 2020 roku: Orange, T-Mobile i Play w ogonie migracji pasma 900MHz pod LTE” – też spoko tytuł.

habish

Hmmm… Mają 800.
A Plus ma szersze bloki L1800 i L2600, oraz TDD w zapasie.

piotrzet

T-Mobile ma jedyne pozwolenie na L900 w lokalizacji Ornak w województwie Małopolskim. Czy jest to uruchomione trudno powiedzieć, bo nikt taką informacją się nie pochwalił. W wykazie jest już od ładnych kilku miesięcy.