Networks! inwestycje: Szklarska Poręba, ul. Sanatoryjna 1

Jak informuje nasz Czytelnik, Orange zmodernizował stację bazową, zlokalizowaną na dachu budynku szpitala Izerskiego Centrum Pulmonologii i Chemioterapii “IZER-MED” Spółka z o.o. w Szklarskiej Porębie (Szklarska Poręba Dolna). Zestawy antenowe zamontowane są na wieżyczce dachowej. Choć dziś stację bazową posiadają tu Orange i T-Mobile (obiekt Orange) – wcześniej pracowała tu również stacja Plusa. Od kilku lat wspomnianej stacji Polkomtel nie posiada. Stacja uzupełnia radiowo sygnał pochodzący z obiektów w centrum oraz z lokalizacji przy ul. Muzealnej. Choć “od zawsze” pracują tu dwa sektory i wskazane byłyby trzy, co widać głównie przy podjeździe pod obiekt od strony głównej ulicy, wijącej się wzdłuż Szklarskiej Poręby Dolnej – jest bardzo pożądana. Jak wspomnieliśmy – stanowi bowiem nie tylko pokrycie sygnałem obiektu i jego sąsiedztwa oraz części linii kolejowej w kierunku Szklarskiej Poręby Górnej, ale nade wszystko ze względu na zróżnicowaną topografię terenu uzupełnia to, co terminal otrzymuje od stacji w centrum miasta i stacji “parasola” przy ul. Muzealnej 3. Jak uzupełnia nasz Informator – stacja została zmodernizowana dzięki inwestycjom w ramach POPC2, gdzie BTS podłączony został bezpośrednio linkiem światłowodowym FTTx z tej sieci optycznej.
Infrastruktura i konfiguracja radiowa stacji na dzień testu (5. marca 2021 r.):
1. LTE:
– pasmo 800 MHz, kanał o szerokości 10 MHz, implementacja modulacji 256QAM MIMO 2×2
– pasmo 1800 MHz, kanał o szerokości 10 MHz, implementacja modulacji 256QAM MIMO 4×4
– pasmo 2100 MHz, kanał w momencie testu o szerokości 10 MHz, implementacja  modulacji  256QAM MIMO 4×4. Dziś pasmo LTE2100 rozszerzono do 15MHz
– pasmo 2600 MHz, kanał o szerokości 15 MHz, implementacja modulacji 256QAM MIMO 4×4
2. UMTS:
– 900 MHz
– 2100 MHz ( dziś już nie ma tam tego pasma, nastąpił refarming zasobów do LTE)
3. GSM/EDGE:
– 900 MHz
Test z aplikacji Speedtest wykonany został za pomocą routera Huawei B818-263 z sektora skierowanego na kotlinę, czyli bardziej obciążonego potencjalnym ruchem sieciowym.
Jak dodaje nasze Źródło, na uwagę pod względem uzyskiwanych wyników speedtest i jakości ogólnej zasługują także inne stacje podmiotów N! w Szklarskiej Porębie takie jak ta na dachu bloku przy ul. Małej 1G czy na schronisku na Hali Szrenickiej, gdzie prędkości ponad 200 Mb/s też są normą.
Przy całym “zachwycie” warto wspomnieć jednak o realiach poza miastami, gdzie wciąż w niemałej ilości stacje pracują wyłącznie w LTE800, zaś nawet tam gdzie refarming spowodował pojawienie się LTE2100 prędkości nie są imponujące. Mimo sporych inwestycji w zasięg i wymianie lokalizacji z Play – globalni operatorzy wciąż posiadają spore braki w dostępie do usług mobilnych jako takich.
Przykładami w sąsiedztwie Jeleniej Góry są na przykład:
– przygraniczna droga od Zgorzelca do Bogatyni,
– przygraniczna droga od Świeradowa-Zdroju przez miejscowość Świecie w kierunku miasta Leśna
– droga wojewódzka od Świeradowa-Zdroju do Szklarskiej Poręby
– Pogórze Kaczawskie i Góry Kaczawskie oraz odcinek od miejscowości Pławna po granice powiatowego miasta Lwówek Śląski, gdzie Play prześciga dziś każdego z konkurentów
– szlaki turystyczne w Górach Izerskich, w tym szlak od Polany Jakuszyckiej po schronisko “Na Stogu Izerskim” w Świeradowie-Zdroju
– pozostają jeszcze niemałe braki w Kotlinie Kłodzkiej, w tym w miejscach turystycznie tak istotnych jak: Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, miejscowość Kamieniec z malowniczym zamkiem na odcinku od Kłodzka w kierunku Polanicy-Zdrój, sąsiedztwo granicy Państwa koło granicznego Międzylesia (miejscowości Różanka, czy jedyna w swoim rodzaju miejscowość Kamieńczyk z zabytkowymi: świątynią drewnianą i cmentarzem.
– nie sposób pominąć linii kolejowych, gdzie operatorzy – czasami mogłoby się wydawać – jakby zapomnieli o ich istnieniu
Oczywiście, to tylko przykłady, które realnie i bez żadnej przenośni można mnożyć, zaś w obszarach przygranicznych występują niemal masowo. Nie znaczy to, że główny konkurent, czyli Plus ma się lepiej, choć dysponuje mniej korzystnym bilansem ilościowym stacji.
Niezaprzeczalnym jest jednak to, że mimo braków oraz wspomnianych deficytów radiowych w przypadku podmiotów Networks! statystyczne poziomy transmisji danych są nieporównywalne (in plus) do tego, co widzimy w Plusie i to nawet w przypadku segmentu 5G NSA, gdzie znać o sobie daje coraz częściej brak należytego dosyłu, ograniczenia wynikające ze stosowania łączy linii radiowych zamiast światłowodów i oszczędności, które wynikają z realiów własnościowych oraz braku wiedzy ze strony właściciela o tym, jak powinna wyglądać sprawna technicznie, jednorodna i stabilna sieć komórkowa. To, co widzimy w Plusie – wynika również z zaniedbań inwestycyjno-modernizacyjnych zanim Polkomtel przez Zygmunta Solorza został przejęty. Jeśli już dziś słyszymy, że regionalni radiowcy Plusa nie mają możliwości decydowania np. o implementacji  LTE2100 na stacjach, zaś decyzje są podejmowane z poziomu biurka w centrali Polkomtel, a nawet (ponoć) o modernizacjach decyduje już CellNex – nie mamy nic więcej do dodania.
Odchodząc od tematu Polkomtela – poniżej zdjęcia stacji Orange (pracuje na rzecz obu operatorów z grupy Networks!) i jej otoczenia wg stanu na dziś, w tym zrzut ekranu testu LTE z aplikacji speedtest na bazie konfiguracji i zasobów, o których wspomnieliśmy wyżej.
1. zdjęcia stacji i otoczenia stacji

3. test speedtest w segmencie LTE:

( dziękujemy naszemu Informatorowi za nadesłany materiał)

źródło: informacja własna

Materiał powiązany:
Play uruchomił nową stację w turystycznych Karpnikach. Prędkości transmisji danych operatorów w stacji Karpniki

0 0 votes
Article Rating
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
piotrzet

Skoro stacja została wyposażona w MIMO 4×4 na wszystkich pasmach oprócz L800 jestem ciekaw czy albo nie zostało już uruchomione 5G albo będzie w niedalekiej przyszłości. Z tego co pamiętam to chyba jak pojawia się właśnie MIMO 4×4 na większości pasm oznacza to, że zaraz będzie albo jest już 5G.

Marcin

Hmmm…
Szczerze mówiąc nie wiem skąd ta teoria. Nie kojarzę aby wyposażanie stacji w MIMO 4×4 miało jakikolwiek związek z szybkim uruchomieniem na niej 5G. To kwestia całkowicie niepowiązana. Na L800 nie stosuje się nigdzie MIMO 4×4 ze względu na fakt iż mało, który terminal wspiera tę funkcjonalność w paśmie 800, w zasadzie nie spotkałem się z takowym sprzętem. Warto natomiast dodać, że Huawei B818-263 jako jeden z niewielu routerów (jak nie jedyny) potrafi scalić transfer ze wszystkich 4 pasm nawet mimo odmienności konfiguracji MIMO na L800. Także mamy tutaj 3x MIMO 4×4 + MIMO 2×2 = wynik natomiast większość routerów agreguje do transferu jednocześnie tylko pasma z tą samą modulacją czyli np. 1880+2100+2600 MIMO4x4 nie wykorzystując L800 z MIMO 2×2.