Plus 5G: transmisja danych w skorygowanej stacji BT-34526 w Jeleniej Górze

Prezentujemy kolejny raz dane, związane z jakością transmisji danych w jeleniogórskiej stacji Plusa o kodowym numerze BT-34526.
Lokalizacja stacji: dach kamienicy, przy ul. Groszowej 7.
Przypomnijmy, zaraz po rozszerzeniu stacji do 5G pasma 5G nie było widać w eterze, następnie zawieszała się transmisja danych na jednym z sektorów w LTE, zaś na kolejnym etapie notowaliśmy w paśmie LTE bardzo mizerne wyniki. Stacja była rekonfigurowana, zaś obecnie wyniki transmisji danych wyglądają jak niżej (testy w godzinach poza szczytem). Warto dodać, że wedle naszych informacji, w standardzie dosył do stacji 5G jest zestawiany na poziomie 1Gbps. Statystycznie więc patrząc – reklamowany wynik transmisji danych o ekwiwalencie 600Mbps jest możliwy przy jednym terminalu 5G korzystającym z usług stacji. To z kolei oznacza, że przy obecnych ruchach operatora – przy rzeczywistym obciążeniu sieci wspomniane 600Mbps przy dosyle radioliniowym jest praktycznie nierealne
1. sektor pierwszy:

a) segment LTE:

b) segment 5G:

2. sektor drugi:

a) segment LTE:
b) segment 5G:

3. sektor trzeci:

a) segment LTE:

b) segment 5G:

źródło: informacja własna

Materiały powiązane:
Plus 5G: w imieniu klientów podejmujemy interwencję w sprawie reklamy „nawet do 600Mbps” w 5G
12 milionów mieszkańców Polski w zasięgu sieci 5G Plusa
Prezydent Jeleniej Góry protestuje przeciwko masztowi, czy manipuluje opinią publiczną?

0 0 votes
Article Rating
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dziku

Ocenianie sieci w tak niskim procesie nasycenia terminalami 5G jest tylko i wyłącznie miarodajne jak ta testowa sieć jest zbudowana (prawidłowo lub nieprawidłowo). Gdyby nasycenie terminalami 5G było na poziomie jak obecnie LTE, sieć Plusa uklękłaby i najprawdopodobniej sytuacja byłaby taka jak teraz tj. przeciążone do granic LTE i działające w wielu przypadkach szybciej 3G. Marketing testowego 5G niestety zrobił swoje.

Jan

Według mnie problem jest inny. W żadnej reklamie żadnego z operatorów nie wspomina się, że reklamowane prędkości są do podziału na wszystkich użytkowników danego sektora stacji bazowej. A także, że dosył do stacji dzieli się na wszystkich jej użytkowników. Co więcej, nie jest to wspomniane w żadnym artykule na temat 5G. Zamiast tego można spotkać slogany typu “5G to rewolucja, światłowód to przeżytek” (i mówię tu o wszystkich operatorach).

5G to mobilne uzupełnienie światłowodu do domu, a nie jego zamiennik. Za kilka lat 5G będzie zapchane (szczególnie pasmo zasięgowe), a po LTE będzie hulał wiatr jak dzisiaj po 3G (które zresztą niedługo zostanie wyłączone).

Jan

525 Mbps? Łał, jednak można. 😀 Pozostałe sektory w 5G też świetnie. Chyba pierwsza stacja w Jeleniej Górze z takimi wysokimi prędkościami.