Plus zasięg: stacja bazowa BT-34530 Jakuszyce przestała działać

W dniu 14. czerwca br. Polkomtel Infrastruktura złożył w Starostwie Powiatowym Powiatu Karkonoskiego informację o zakończeniu działania stacji BT-34530 na Polanie Jakuszyckiej. W najbliższej odległości od wspomnianej stacji, w schemacie GUL pracuje stacja BT-33499 (maszt własny na terenie nieczynnej kopalni „Stanisław”). Kolejna w łańcuchu, to stacja BT-34500 na własnym maszcie, zlokalizowanym tuż przy budynku schroniska „Kamieńczyk”. O obu stacjach pisaliśmy w naszym serwisie wiele razy. Stacja BT-33499 w obecnej postaci nie zapewnia efektywnego dotarcia sygnału sieci ani na szlak turystyczny od Polany Jakuszyckiej, kolejno przez schroniska” „Orle” i „Chatka Górzystów” w kierunku schroniska „Na Stogu Izerskim” w Świeradowie-Zdroju ani też na bieg drogi wojewódzkiej nr 358, łączącej Szklarską Porębę ze Świeradowem-Zdrój. Wskazana jest nie tylko rozbudowa stacji o kolejne pasma, ale nade wszystko weryfikacja azymutów sektorów oraz dołożenie kolejnych, które spełnią swoją rolę zarówno na szlakach turystycznych, jak i w ciągu drogi wojewódzkiej nr 358. Z kolei stacja BT-34500 na własnym maszcie przy schronisku „Kamieńczyk” od lat prosi o czwarty sektor, z azymutem ku drodze krajowej nr 3 na kierunek Polana Jakuszycka/granica Państwa, gdzie klienci sieci na około 1,5 kilometra tracą zasięg.
informacja w witrynie Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze o zakończeniu działania stacji Plusa o kodowym numerze BT-34530
Ponieważ Plus jest partnerem GOPR sytuacja, którą obrazujemy – choćby z punktu widzenia wizerunku operatora – jest niebywała.
W ramach suplementu – niezorientowanych w terenie informujemy, że stacja Polana Jakuszycka obsługiwała:
a) ruch turystyczny: pieszy i rowerowy.  Każdego dnia ze względu na specyficzną topografię oraz mikroklimat przybywa tu spora ilość turystów bez względu na porę roku. Polana Jakuszycka, to m.in. główny punkt wypadowy w Góry Izerskie
b) ruch przygraniczny, w tym ruch towarowy odbywający się na styku Polska – Republika Czeska
c) ruch kolejowy na trasie Jelenia Góra – Szklarska Poręba – Polana Jakuszycka – Liberec (CZ)
Przy okazji polecamy śledzenie kamer internetowych na Polanie Jakuszyckiej.
Reasumując, stacja bazowa w punkcie, o którym mowa w żadnej mierze nie jest stacją obsługującą ruch sporadyczny, ale regularny ruch pokażnej ilości terminali. Stąd właśnie u konkurentów stacje są tak dobrze wyposażone radiowo.

źródło: Starostwo Powiatowe Jelenia Góra / informacja własna

Materiały powiązane:
Okolice Jeleniej Góry: weekend czerwcowy rozpoczął turystyczny boom. Co z zasięgiem?
Zasięg sieci: Plus od Jeleniej Góry do atrakcji Kolorowe Jeziorka w Wieściszowicach koło Kamiennej Góry
Plus zasięg: stacja bazowa operatora w mieście Mirsk na Dolnym Śląsku
– GUNB: wnioski budowlane – stacje bazowe
Światłowód Fiberhost zasili blisko 100 stacji bazowych Orange Polska. Radiowcy Plusa: nam wystarczy – przecież radiolinie 1Gbps pracują z zapasem!

9 komentarzy

 1. A czy zamiennik działa? W lutym na forum nic nie wiedzieli, w kwietniu już tak – zamiennikiem będzie BT34659, w lokalizacji cytuję „okolice przystanku kolejowego Szklarska Poręba Jakuszyce”.

  • Nic nie ma w zamian jak dotąd

   • Sprawdzone w terenie czy tylko wirtualnie na stronie starostwa?

    • W terenie

     • No to faktycznie – sytuacja jest absurdalna.

 2. W dzisiejszym Rejestrze urządzeń pojawiła się stacja-zamiennik BT34659.

  LTE900. Na dwóch sektorach. I tyle. 🙁

  Pozostaje mieć nadzieję, że odwiedzający Dolnośląskie Centrum Sportu, które tam powstaje (jest naprawdę imponujące) będą składać dużo reklamacji na internet działający z prędkością ślimaka. To już nawet w Mucznem jest LTE1800, a ważność obiektu nieporównywalnie mniejsza.

  • To nie jest kwestia samego centrum sportu. Naprawdę. Tam jest całoroczna turystyka i ruch przy drodze ku granicy Państwa. Centrum Sportu to sezonówki, choć kumulują duży jednoczesny ruch mający się do GUL nijak. Jak stacja Plusa działała, to w weekend prędkości download oscylowały wokół 100/200 Kbps, a upload się wieszał. U konkurentów download rzędu 200Mbps i upload ponad 40! Konkurenci mają trzy sektory. Dwa na drogę krajową, jeden na główny szlak Izerski. Przydałby się czwarty na kolejną odnogę szlaku i piąty ślizgiem na Karkonosze, bo w okolicy odbiera się radiowy śmietnik. Plus miał sektory tylko na drogę. Jak pisaliśmy – do korekty jest również stacja BT33499 i BT34500. Dopiero na tej bazie można stworzyć spójny zasięgowy organizm. A sam GUL na Polanie Jakuszyckiej i na BT33499 to kompromitacja planistów sieci i radiowców, podobnie jak instalacja dookólna na BT33262 w śródmieściu Jeleniej Góry, czy wyłączenie 5G na kolejnej środmiejskiej stacji, czyli BT33522

   • Ależ dobrze wiem, jak beznadziejnie działała stacja w Jakuszycach – byłem tam jakiś czas temu. 🙂 Wystarczy trochę turystów i jest bezużyteczna jeśli chodzi o internet.

    Prawda jest taka, że L900 only nie ma po prostu racji bytu w 2021 roku. Wystarczy kilkanaście osób z włączonym streamem i stacja zapchana. A niestety tylko to działa w okolicznych dwóch, nazwę to, „złotych” lokalizacjach – kopalnia kwarcu i Zamek Chojnik. LTE1800 to mus. Wbrew pozorom LTE1800 nieźle się propaguje na okoliczne wniesienia z racji braku przeszkód – oczywiście przy dobrze ustawionych antenach. A LTE900 powinno zostać tylko do najtrudniejszych miejsc jeśli chodzi o sygnał.

    No, ale – w lipcu kolejna próba z Chojnikiem – trzymam kciuki by się udało w końcu dodać LTE1800.

    PS A w roku 2022 nie będzie już miało racji bytu LTE800 only. Orange, T-Mobile – do dzieła!

    • Tak już dla przykładu: w stacjach Zagrodno i Zamek Grodziec N! jest to samo w jakościach transferu, co Polana Jakuszycka w Plusie

Comments are closed.