Play 5G: operator tworzy powiatową sieć nowej generacji

Jak się dowiadujemy – Play rozpoczął budowę sieci 5G opartą o przewodnią koncepcję: “powiatowa sieć nowej generacji”. Pierwsze efekty widać już m.in. na Dolnym Śląsku oraz w województwie warmińsko-mazurskim. 5G budowane jest w pierwszej kolejności w stacjach, posiadających 4 pasma LTE. Modernizacje stacji widać wyraźnie już przy standardowych testach speedtest w segmencie LTE, gdzie osiągane średnie prędkości download oscylują w granicach 340Mbps oraz upload w granicach 60Mbps. Jak podkreślają nasi informatorzy – zasadniczym problemem w korzystaniu z sieci 5G w Play jest jednak znacząco ograniczona dostępność ofertowa: zarówno w segmencie abonamentowym, jak i prepaid.

źródło: informacja własna

Materiał powiązany:
GUNB: wnioski budowlane (stacje bazowe)
UKE: pozwolenia radiowe
UKE: rejestr urządzeń

0 0 votes
Article Rating
24 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
piotrzet

https://gsmonline.pl/artykuly/5g-play-zasieg-lipiec-2021
Apropo. “PLAY obiecuje, że do końca lipca jego sieć 5G pokryje 35% populacji Polski. Na koniec lipca operator będzie miał 2576 nadajników obsługujących 5G.”
“Sieć Play wykorzystuje rozwiązanie dynamicznego współdzielenia częstotliwości (Dynamic Spectrum Sharing – DSS). Play wdraża 5G w oparciu o posiadane zasoby częstotliwości w paśmie 2100 MHz.” Ciekawe, bo podobno inne również.

Jan

Zapowiada się niezwykle interesująca rywalizacja z Plusem. Do końca lipca to i on uruchomi kolejne stacje 5G. Idą “łeb w łeb”. 😀

Jan

Również brawo dla Play. W ciągu kilku lat rozbudowali sieć tak, że dopiero teraz można powiedzieć, że mamy 4 ogólnopolskich operatorów. Co prawda z gigantycznym finansowaniem z zewnątrz (miliardy z kredytów), ale to już pomińmy. Wcześniej między miastami Play był tragedią. Tylko nie wiem po co ten roaming Orange do 2025, skoro rozbudowali siatkę nadajników.

Dobrze, że ruszyli z rozbudową 5G. Tak głośno reklamowana sieć “5G ready”, a zasięg 5G najgorszy. My wiemy – światłowody itp., ale klienci nie.

Teraz czekam na osobny ranking 5G speedtest, by wreszcie wszystko było czarno na białym.

kalapix

To 5G ready to nie było takie puste gadanie. W ramach tej akcji uruchomiono MIMO 4×4 w paśmie LTE1800/2100, które jest niezbędne do włączenia 5G DSS w ramach pasma N2100 (które po tych modernizacjach polega jedynie na wymianie karty w BBU urządzeń).
A roaming jest konieczny, bo w wielu miejscach Polski jest nadal problem z zasięgiem Play. Są powiaty w których uzyskiwanie pozwoleń ciągnie się w nieskończoność. Dochodzą tereny górskie, gdzie są duże problemy z wejściem infrastruktury na schroniska.

Jan

Światłowody, MIMO 4×4 – właśnie my, zainteresowani tematem o tym wiemy.

Tylko czemu kazali tak długo czekać na szersze włączenie 5G? Ponad rok! W tym czasie Plus wyprzedził ich o kilka długości. 😀 A Plus ma najtrudniej, bo na bieżąco instaluje cały osprzęt na masztach i modyfikuje dosyły. I przy okazji modernizuje LTE.

piotrzet

Modernizacja LTE w Plusie idzie niestety słabo. Tak jak szła. Niestety ale dodanie L2600 na stacjach, których go nie było to obecnie za mało, dodając do tego śmieszne 5MHz w LTE2100 to już w ogóle kompromitacja. Nie zapominajmy o najwięszych brakach w liczbie stacji. Tego w kilka miesięcy się nadrobić nie da.
Plus niestety ale pomimo najszybszego 5G dalej jest za konkurencją i to kilka kroków szkoda, że dłużej nie czekali z odpaleniem VoLTE. Byłoby tylko gorzej, a listy urządzeń też się jakoś nie powiększają. Tak samo jak i największe problemy sprawia 5G. Przykładowo ostatnio na testy miałem 9 Pro od oneplus. Sprawdzałem wszystkie karty 5G wszędzie śmiga oprócz Plusa pomimo tego, że telefon wsparcie pasma Plusowego 5G ma, a z tego co czytam na różnych forach takie problemy są również z innymi telefonami. No i brak wsparcia iPhone i pisanie przez konsultantów, że 12 nie obsługują częstotliwości 2600 jest co najmniej śmieszne.

kalapix

Bo większość sił idzie już na budowę 5G na 3500MHz 🙂

Jan

Niewątpliwie. Szkoda tylko, że lubili chwalić się zamkniętymi testami na kilku stacjach, a z poważnej inwestycji w przyszłość 5G robią tajemnicę.

Może coś więcej? Ile jest już stacji, w jakich miastach, jaki sprzęt? 😉

piotrzet

W Plusie to większość sił powinna iść na modernizację LTE, które leży i kwiczy, a nie sieci do której nie ma nawet rozdysponowanych pasm.

kalapix

Huawei i Ericsson 😉
Większość stacji z N2100 dostanie N3500 😉

piotrzet

O jakiej ty sieci mówisz? Bo ja chyba piszę o czymś innym, a ty o czymś innym? 😀

piotrzet

Brawo Play. Sieć, która ma mniejsze zapasy pasma niż Plus, a na LTE prędkości znacznie lepsze do tego budują sieć 5G DSS. Szkoda, że inni, a w szczególności Plus nie bierze przykładu z tego operatora.

Jan

I co najważniejsze – agregacja DSS na kilku pasmach pozwala konkurować z 2600TDD. Pewnie Networks! też w to pójdzie, DSS tylko na 2100 to katastrofa.

I tak oto za sprawą aktualizacji oprogramowania LTE zmienia się w 5G. Nic dziwnego, że to będzie najszybciej wdrożona generacja sieci komórkowych. 😀

Jan

No właśnie. Dlatego ciągle wspominam o tych speedtestach 5G. Dają najlepszy obraz tego, jak statystycznie dobrze działa sieć w skali ogólnopolskiej. Bo lokalnie to wiadomo – każda sieć ma miejsca, gdzie jest absolutnie najlepsza.

piotrzet

Mają racje Play to żadna konkurencja, bo ten odjechał dawno im na kilometry nie mając nawet dodatkowych 40 MHz jak ma Plus. Fakty są takie, że nawet po uruchomieniu 5G w Plusie ten nadal jest za konkurencją. Jak w najbliższym czasie nie zwiększą liczby lokalizacji to o 5G w tej sieci na paśmie 3,5GHz będzie można pomarzyć.

piotrzet

Pytanie w ogóle na to ile w N! jest pasma na 5G DSS? 10 MHz czy 15 MHz? I co dzieje się po refarmingu? W Kielcach przykładowo jakieś 2-3 tygodnie wyłączyło UMTS2100 do dzisiaj LTE2100 ma 10 MHz, a nie 15, więc ani nie działa 3G w paśmie 2100, ani LTE nie dostało zwiększenia szerokości pasma.
Po za tym DSS w N! to nie tylko pasmo 2100 ale i inne. Spokojnie można osiągać prędkości i 200 Mb/s, a co najważniejsze w uploadzie jest agregacja i ten wędruje nawet w okolice 60 Mb/s.

Jan

Inne pasma DSS niż 2100? Nie, nie ma takich pozwoleń. Chyba, że nadają nielegalnie. 😀

Albo agregacja weszła na nowy poziom i oprócz kotwicy agreguje się LTE. A telefon dumnie wyświetla “5G”. Ach ten marketing!

Plus też coś kombinuje z uploadem, ostatnio można uzyskiwać 80Mbps. To więcej niż podane w regulaminie (60Mbps).

piotrzet

A gdzie ja coś napisałem o innych pasmach 5G w N! oprócz 2100?

piotrzet

Fakty są takie, że w wielu lokalizacjach to LTE Play działało już dawno lepiej niż 5G Plusa. Natomiast żeby jeszcze lepiej wyglądało to marketingowo trzeba dać znaczek 5G