Play 5G: operator tworzy powiatową sieć nowej generacji

Jak się dowiadujemy – Play rozpoczął budowę sieci 5G opartą o przewodnią koncepcję: „powiatowa sieć nowej generacji”. Pierwsze efekty widać już m.in. na Dolnym Śląsku oraz w województwie warmińsko-mazurskim. 5G budowane jest w pierwszej kolejności w stacjach, posiadających 4 pasma LTE. Modernizacje stacji widać wyraźnie już przy standardowych testach speedtest w segmencie LTE, gdzie osiągane średnie prędkości download oscylują w granicach 340Mbps oraz upload w granicach 60Mbps. Jak podkreślają nasi informatorzy – zasadniczym problemem w korzystaniu z sieci 5G w Play jest jednak znacząco ograniczona dostępność ofertowa: zarówno w segmencie abonamentowym, jak i prepaid.

źródło: informacja własna

Materiał powiązany:
GUNB: wnioski budowlane (stacje bazowe)
UKE: pozwolenia radiowe
UKE: rejestr urządzeń

24 komentarze

 1. Brawo Play. Sieć, która ma mniejsze zapasy pasma niż Plus, a na LTE prędkości znacznie lepsze do tego budują sieć 5G DSS. Szkoda, że inni, a w szczególności Plus nie bierze przykładu z tego operatora.

  • To, co się dzieje w zakresie tempa uruchamiania 5G DSS w Play i rozpoczęcie świadczenia usługi w paśmie 2600MHz, to ewidentnie odpowiedź na ruchy Plusa. W 5G Play na mniej obciążonych stacjach wyciąga się średnio 470Mbps

   • I co najważniejsze – agregacja DSS na kilku pasmach pozwala konkurować z 2600TDD. Pewnie Networks! też w to pójdzie, DSS tylko na 2100 to katastrofa.

    I tak oto za sprawą aktualizacji oprogramowania LTE zmienia się w 5G. Nic dziwnego, że to będzie najszybciej wdrożona generacja sieci komórkowych. 😀

    • Polkomtel twierdzi, że to w sumie żadna konkurencja, bo Play degraduje jakość L2600. Tak jednak niekoniecznie jest

     • No właśnie. Dlatego ciągle wspominam o tych speedtestach 5G. Dają najlepszy obraz tego, jak statystycznie dobrze działa sieć w skali ogólnopolskiej. Bo lokalnie to wiadomo – każda sieć ma miejsca, gdzie jest absolutnie najlepsza.

     • Coś trzeba wykombinować. Play nie zadeklarował wsparcia w temacie póki co

     • Mają racje Play to żadna konkurencja, bo ten odjechał dawno im na kilometry nie mając nawet dodatkowych 40 MHz jak ma Plus. Fakty są takie, że nawet po uruchomieniu 5G w Plusie ten nadal jest za konkurencją. Jak w najbliższym czasie nie zwiększą liczby lokalizacji to o 5G w tej sieci na paśmie 3,5GHz będzie można pomarzyć.

    • Pytanie w ogóle na to ile w N! jest pasma na 5G DSS? 10 MHz czy 15 MHz? I co dzieje się po refarmingu? W Kielcach przykładowo jakieś 2-3 tygodnie wyłączyło UMTS2100 do dzisiaj LTE2100 ma 10 MHz, a nie 15, więc ani nie działa 3G w paśmie 2100, ani LTE nie dostało zwiększenia szerokości pasma.
     Po za tym DSS w N! to nie tylko pasmo 2100 ale i inne. Spokojnie można osiągać prędkości i 200 Mb/s, a co najważniejsze w uploadzie jest agregacja i ten wędruje nawet w okolice 60 Mb/s.

     • Inne pasma DSS niż 2100? Nie, nie ma takich pozwoleń. Chyba, że nadają nielegalnie. 😀

      Albo agregacja weszła na nowy poziom i oprócz kotwicy agreguje się LTE. A telefon dumnie wyświetla „5G”. Ach ten marketing!

      Plus też coś kombinuje z uploadem, ostatnio można uzyskiwać 80Mbps. To więcej niż podane w regulaminie (60Mbps).

     • A gdzie ja coś napisałem o innych pasmach 5G w N! oprócz 2100?

   • Fakty są takie, że w wielu lokalizacjach to LTE Play działało już dawno lepiej niż 5G Plusa. Natomiast żeby jeszcze lepiej wyglądało to marketingowo trzeba dać znaczek 5G

 2. Również brawo dla Play. W ciągu kilku lat rozbudowali sieć tak, że dopiero teraz można powiedzieć, że mamy 4 ogólnopolskich operatorów. Co prawda z gigantycznym finansowaniem z zewnątrz (miliardy z kredytów), ale to już pomińmy. Wcześniej między miastami Play był tragedią. Tylko nie wiem po co ten roaming Orange do 2025, skoro rozbudowali siatkę nadajników.

  Dobrze, że ruszyli z rozbudową 5G. Tak głośno reklamowana sieć „5G ready”, a zasięg 5G najgorszy. My wiemy – światłowody itp., ale klienci nie.

  Teraz czekam na osobny ranking 5G speedtest, by wreszcie wszystko było czarno na białym.

  • To 5G ready to nie było takie puste gadanie. W ramach tej akcji uruchomiono MIMO 4×4 w paśmie LTE1800/2100, które jest niezbędne do włączenia 5G DSS w ramach pasma N2100 (które po tych modernizacjach polega jedynie na wymianie karty w BBU urządzeń).
   A roaming jest konieczny, bo w wielu miejscach Polski jest nadal problem z zasięgiem Play. Są powiaty w których uzyskiwanie pozwoleń ciągnie się w nieskończoność. Dochodzą tereny górskie, gdzie są duże problemy z wejściem infrastruktury na schroniska.

   • I stacje w Jeleniej Górze czekające na uruchomienie wieki 😉

   • Światłowody, MIMO 4×4 – właśnie my, zainteresowani tematem o tym wiemy.

    Tylko czemu kazali tak długo czekać na szersze włączenie 5G? Ponad rok! W tym czasie Plus wyprzedził ich o kilka długości. 😀 A Plus ma najtrudniej, bo na bieżąco instaluje cały osprzęt na masztach i modyfikuje dosyły. I przy okazji modernizuje LTE.

    • Modernizacja LTE w Plusie idzie niestety słabo. Tak jak szła. Niestety ale dodanie L2600 na stacjach, których go nie było to obecnie za mało, dodając do tego śmieszne 5MHz w LTE2100 to już w ogóle kompromitacja. Nie zapominajmy o najwięszych brakach w liczbie stacji. Tego w kilka miesięcy się nadrobić nie da.
     Plus niestety ale pomimo najszybszego 5G dalej jest za konkurencją i to kilka kroków szkoda, że dłużej nie czekali z odpaleniem VoLTE. Byłoby tylko gorzej, a listy urządzeń też się jakoś nie powiększają. Tak samo jak i największe problemy sprawia 5G. Przykładowo ostatnio na testy miałem 9 Pro od oneplus. Sprawdzałem wszystkie karty 5G wszędzie śmiga oprócz Plusa pomimo tego, że telefon wsparcie pasma Plusowego 5G ma, a z tego co czytam na różnych forach takie problemy są również z innymi telefonami. No i brak wsparcia iPhone i pisanie przez konsultantów, że 12 nie obsługują częstotliwości 2600 jest co najmniej śmieszne.

    • Bo większość sił idzie już na budowę 5G na 3500MHz 🙂

     • Niewątpliwie. Szkoda tylko, że lubili chwalić się zamkniętymi testami na kilku stacjach, a z poważnej inwestycji w przyszłość 5G robią tajemnicę.

      Może coś więcej? Ile jest już stacji, w jakich miastach, jaki sprzęt? 😉

     • W Plusie to większość sił powinna iść na modernizację LTE, które leży i kwiczy, a nie sieci do której nie ma nawet rozdysponowanych pasm.

     • Huawei i Ericsson 😉
      Większość stacji z N2100 dostanie N3500 😉

     • O jakiej ty sieci mówisz? Bo ja chyba piszę o czymś innym, a ty o czymś innym? 😀

     • Proszę tonować emocje i mimo wszystko starać się śledzić tok dyskusji. Użytkownik Jan pytał wcześniej o sprzęt i rozwiązania i padła w tym temacie odpowiedź, zaś dyskusja w tym tonie niczego nie wnosi

 3. https://gsmonline.pl/artykuly/5g-play-zasieg-lipiec-2021
  Apropo. „PLAY obiecuje, że do końca lipca jego sieć 5G pokryje 35% populacji Polski. Na koniec lipca operator będzie miał 2576 nadajników obsługujących 5G.”
  „Sieć Play wykorzystuje rozwiązanie dynamicznego współdzielenia częstotliwości (Dynamic Spectrum Sharing – DSS). Play wdraża 5G w oparciu o posiadane zasoby częstotliwości w paśmie 2100 MHz.” Ciekawe, bo podobno inne również.

  • Zapowiada się niezwykle interesująca rywalizacja z Plusem. Do końca lipca to i on uruchomi kolejne stacje 5G. Idą „łeb w łeb”. 😀

Comments are closed.