UKE: aktualizacja danych Rejestru urządzeń

W internetowym serwisie Urzędu Komunikacji Elektronicznej opublikowano zaktualizowane dane Rejestru urządzeń. Najnowsze wpisy powiązane są z procesem inwestycyjnym sieci Play. Data arkuszy, to 2. lipca 2021 r. Wartym podkreślenia jest, że w pozycjach kończących bieżący arkusz jest informacja o nowej stacji bazowej operatora w Szklarskiej Porębie, przy ul. 1-go Maja 36a. Jest to co prawda stacja „ucieczkowa” z roamingu krajowego – niemniej w Szklarskiej Porębie dopełnienie zasięgu każdego operatora jest potrzebne dla jakości usług niemal jak tlen do życia.
Rejestr urządzeń – pliki:
2021-07-02_2016-2017 – 10,3 MB plik XLSX
2021-07-02_2018 – 25,4 MB plik XLSX
2021-07-02_2019 – 18,5 MB plik XLSX
2021-07-02_2020 – 36,5 MB plik XLSX
2021-07-02_2021 – 20,9 MB plik XLSX

Każdy z operatorów ma dla przykładu spore problemy z dostępem do usług w części Szklarskiej Poręby Dolnej. W Szklarskiej Porębie Górnej zaś problemy operatorów, to ciąg ulicy Kilińskiego oraz Uroczej w kierunku dolnej stacji wyciągu na Szrenicę, dzielnica Biała Dolina (ul. Demokratów, Wojska Polskiego, Żeromskiego, Hutnicza i sąsiedztwo) oraz część obszaru wewnątrz budynków przy dworcu kolejowym Szklarska Poręba Górna. Jak wiele razy wspominaliśmy – tragedia z dostępem do sieci u każdego z operatorów jest także od Zakrętu Śmierci niemal po rogatki miasta Świeradów-Zdrój, wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 358, łączącej właśnie Szklarską Porębę ze Świeradowem-Zdrój. W samej Szklarskiej Porębie najgorszą sytuację ma Plus, posiadając wyłącznie jedną stację w centrum Szklarskiej Poręby Górnej. Druga, przy ul. Muzealnej 3, to już Szklarska Poręba Średnia, gdzie stacja oprócz swojego sąsiedztwa dociera do ogromu punktów losowych z różnym skutkiem tylko dlatego, że operator nie ma kolejnych stacji. Operatorzy Networks!, czy za moment Play – choć także w Szklarskiej Porębie mają deficyt stacji, to mimo wszystko sytuacja wygląda tu inaczej. T-Mobile i Orange uzupełniają pokrycie Szklarskiej Poręby Dolnej i Średniej stacją przy ul. Sanatoryjnej, drogę krajową nr 3 na odcinku Piechowice-Szklarska Poręba dopełniają stacją na dachu hotelu „Las”, gdzie w Plusie mamy ledwie GUL, zaś sąsiedztwo nowej stacji Play – to w grupie podmiotów Networks! obszar działania propagacyjnego stacji przy ul. Małej. W Play zaś sygnał sieci w części Szklarskiej Poręby Średniej i Górnej uzupełniany jest pracą stacji przy ul. Górnej. Po uruchomieniu nowej stacji przy ul. 1-go Maja 36a Play będzie posiadać w samym mieście trzy stacje:
a) ul. Górna, maszt ZE
b) ul. Mickiewicza, dach hotelu „Bornit”
c) ul. 1-go Maja 36a (nowa stacja)
Operatorzy Networks! dysponują dziś w mieście (Szklarska Poręba Górna i Szklarska Poręba Średnia) czterema stacjami:
a) ul. Muzealna 3, maszt Orange
b) ul. Sanatoryjna, dach szpitala
c) ul. Mała, dach bloku 3-piętrowego
d) ul. Mickiewicza, dach hotelu „Bornit”
Plus z kolei posiada w mieście, łącznie ze stacją w Szklarskiej Porębie Średniej dwie stacje. Są nimi:
a) stacja przy ul. Muzealnej 3, były maszt T-Mobile
b) stacja przy ul. Mickiewicza, dach hotelu „Bornit”
Na obrzeżach miasta sytuacja wygląda następująco:
A. północ:
1. operatorzy Networks! oraz Polkomtel: stacja na dachu hotelu „Las”. Niestety w Plusie, to dwa sektory GUL
2. Play: brak stacji
B. południe:
1. sąsiedztwo schroniska „Kamieńczyk”, maszt Polkomtel: stacje Plusa i operatorów Networks! U wszystkich brakuje czwartego sektora na azymut biegu drogi krajowej nr 3 w kierunku Polany Jakuszyckiej, zaś w Plusie pasma LTE2600.
Play w tym miejscu stacji nie posiada
2. teren byłej kopalni „Stanisław”, stacja tylko Plusa. Niestety zarówno GUL, jak i niedopasowanie azymutów do biegu drogi wojewódzkiej nr 358 oraz do biegu izerskich szlaków turystycznych czynią z tej stacji w większości pozycję na liście i nic więcej. Stacji brakuje również dodatkowych sektorów.
Play ani operatorzy Networks! stacji w tym miejscu nie posiadają
3. Polana Jakuszycka, przejście graniczne. Stacja operatorów Networks! i Play [trzysektorowa z kompletem pasm]. Plus w ostatnich tygodniach swoją stację, pracującą przez lata w standardzie GUL zlikwidował. Jest plan na jej zamiennik, niemniej nie wiadomo kiedy powstanie i jak zostanie wyposażony w zakresie ilości sektorów oraz pasm
W zakresie konieczności wybudowania solidnego zasięgu w sąsiedztwie Szklarskiej Poręby zwracamy uwagę na ogromne braki w sygnale i jego losowość także na turystycznym szlaku od dworca kolejowego Szklarska Poręba Górna w kierunku schroniska „Wysoki Kamień”, a z niego w kierunku schroniska „Orle”. W samych Karkonoszach, w części sąsiadującej ze Szklarską Porębą, oprócz tego, o czym wspomnieliśmy wcześniej Plus powinien od zaraz przenieść kompromitującą operatora stację poniżej schroniska „Szrenica”, z której dla samych gór i schroniska „Szrenica” pożytek jest śladowy, a stacja powinna powstać na budynku schroniska w oparciu o schemat biegu szlaków turystycznych. Każdemu zaś z operatorów brakuje stacji przy schronisku „Pod Łabskim Szczytem”, w dolnej części biegu szlaku turystycznego pod Śnieżnymi Kotłami, w tym na szlaku od Jagniątkowa i Michałowic w kierunku Śnieżnych Kotłów oraz w samych Michałowicach
(Jagniątków, to dzielnica Jeleniej Góry, zaś Michałowice to dzielnica miasta Piechowice. W obiegu turystycznym nazwy te funkcjonują jednak odrębnie.)

Przypominamy, że przy projektowaniu stacji górskich oraz przy analizie kierunków biegu szlaków szlaków turystycznych operatorzy mogą skorzystać z serwisu internetowego mapa-turystyczna.pl

Na kanwie planowanej inwestycji Play w Szklarskiej Porębie przypominamy operatorowi o oczekujących na uruchomienie stacjach bazowych w Jeleniej Górze oraz o oczekującej na zmianę lokalizacji anten po montażu wsporników stacji bazowej w Jeleniej Górze, przy Pl. Niepodległości 1. Dobrze byłoby w najbliższym czasie zweryfikować azymuty najnowszych stacji oraz do każdej z nich (ul. Wyczółkowskiego 2, ul. Dolnośląska oraz Pl. Niepodległości 1) dołożyć czwarty sektor. Jak zaznaczaliśmy w naszych wcześniejszych informacjach zadziwiający jest brak dedykowanego, czwartego sektora w stacji przy Pl. Niepodległości 1 na ulicę Długą, wchodzącą wprost do serca miasta, choć dotychczasowa stacja taki azymut posiada, czy brak wprost dedykowanych azymutów na bieg obu kierunków ulicy Wolności w stacji przy ul. Wyczółkowskiego 2. Natomiast w stacji przy ul. Dolnośląskiej trzeba zagwarantować pokrycie sygnałem obu kierunków ulicy Sobieszowskiej, biegu szlaku kolejowego Jelenia Góra-Szklarska Poręba,  Osiedla Orle (ul. Orla, Wita Stwosza) oraz miejscowości Wojcieszyce.
Przy okazji realizowanych inwestycji warto pomyśleć o kolejnych stacjach:
– spinającej dzielnice: Sobieszów i Cieplice, czyli w sąsiedztwie bloków przy ul. Gabrieli Zapolskiej oraz
– tam, gdzie problemy w dzielnicy Cieplice  ma każdy z operatorów, tj.:
a) wzdłuż biegu ulicy Cieplickiej na odcinku od kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela po rondo przy ul. Macieja Rataja
b) przy ul. Krośnieńskiej, w tym na Osiedlu Słoneczna Dolina na pograniczu dzielnicy Cieplice i turystycznego Staniszowa

źródło: UKE / informacja własna

Materiały powiązane:
Play inwestycje: operator planuje nową stację w Karkonoszach. A jak sytuacja w górach oraz pozostali gracze?
Play 5G: operator tworzy powiatową sieć nowej generacji
GUNB: wnioski budowlane (stacje bazowe)
Do końca lipca sieć 5G Play pokryje 35% populacji Polski
Okolice Jeleniej Góry: weekend czerwcowy rozpoczął turystyczny boom. Co z zasięgiem?