Play inwestycje: operator uruchomił stację bazową w Częstochowie na latarni inteligentnej

Na targach elektroniki konsumenckiej w Barcelonie oraz na IFA w Berlinie kilka lat temu prezentowano inteligentną infrastrukturę miejską, na której można zainstalować stację bazową. W Częstochowie mamy jeden z przykładów. Operatorem, który takie rozwiązanie zastosował jest Play.
Kodowa nazwa stacji, to: CZE0038L.
Lokalizacja: Częstochowa, ul. Łęczycka 53/55.
Stacja pracuje w oparciu o trzy sektory w standardach: GSM/UMTS900/LTE800/LTE1800/LTE2100/LTE2600. Wiele wskazuje na to, że po uruchomieniu – z radiowego punktu widzenia nie została zweryfikowana, bowiem transmisja na dwóch sektorach się zawiesza, zaś możliwa jest w sposób stabilny wyłącznie na jednym sektorze. Jak widać na załączonych zrzutach – jak na pasmo o szerokości 50MHz uzyskiwane prędkości transmisji danych pozostawiają wiele pytań.
sprawozdanie z badania poziomu pól elektromagnetycznych w otoczeniu stacji po jej uruchomieniu

Zdjęcia zrzutów ekranów z aplikacji testowych oraz zdjęcia stacji:
A. zrzuty ekranów:

2. zdjęcia stacji:
źródło: informacja własna (materiał Korespondenta ze Śląska)

Materiały powiązane:
UM Częstochowa: inwestycje celu publicznego, łączność
Play inwestycje: operator uruchamia stację po przebudowie przy Pl. Niepodległości 1 w Jeleniej Górze. Sektory propagują sygnał donikąd
Dostęp do usług: czy turystyczna dzielnica Piechowic – Michałowice – doczeka się wreszcie zasięgu sieci?

5 komentarzy

 1. Funkcja latarni trochę naciągana (za wysoko), ale sam BTS może być dobrze wkomponowany w krajobraz miejski. Aż szkoda, że takie stacje nie zdobyły większej popularności.

  Najpierw był Plus i Ericsson Zero Site w Pile w 2018 roku.

  2 lata później Emitel w Miasteczku Wilanów przygotował 2 stacje gotowe do współdzielenia. Testował Play, chyba Orange (pozwolenia). Co z tego wyszło – nie wiadomo. Na BTSearch brak stacji.

  I chyba tylko tyle przedostało się do mediów…

  • To ma 23 metry, więc jako latarnia może być 😉

  • Pierwsze sztuczne drzewo w Polsce to również stacja Play whttps://www.tabletowo.pl/play-antena-nadajnik-stacja-bazowa-drzewo-roztoczanski-park-narodowy/

   Stacje Emitel nadal działają a po kilku miesiącach dołączyły pozostałe sieci. Ale to nie są typowe BTSy a bardziej repeatery zapewniające zasięg wewnątrz budynków i telefony generalnie nie logują się do nich na zewnątrz, sygnał doprowadzony światłowodami jest z tej lokalizacji: http://beta.btsearch.pl/bts/details/9813/

   To nie jest latarnia inteligentna ale połączenie stacji typu Monobot i typu WN5, oprawa oświetleniowa LED to taki dodatek jako przykład innych możliwości wykorzystania estetycznej stacji bazowej.

   • Tak, było jeszcze drzewo Playa w 2019. Szkoda, że tylko jedno. Nie ukrywam – w wielu Parkach Narodowych przydałyby się podobne stacje dla polepszenia zasięgu.

    Dzięki za ciekawostkę dotyczącą stacji Emitela. Faktycznie te latarnie to jeden sektor stacji na ul. Europejskiej 125. Cieszy fakt, że cała czwórka podłączyła się do tego eksperymentu.

 2. Nice mast, a bit like UK steetpoles style.

Comments are closed.