UKE: aktualizacja danych Rejestru urządzeń. Czy instalacja stacji Play na byłych obiektach Plusa to strzał w kolano dla Polkomtela?

W internetowej witrynie Urzędu Komunikacji Elektronicznej opublikowano zaktualizowane arkusze z danymi Rejestru urządzeń. Aktualizacja datowana jest na 3. listopada 2021 r. Ostatnie wpisy w bieżącym pliku dotyczą procesów inwestycyjnych, realizowanych przez najmłodszego operatora infrastrukturalnego, czyli Play. W odmienności od poprzednich modyfikacji danych – można zauważyć, że Play rozpoczął mocne, inwestycyjne uderzenie w postaci instalacji stacji na obiektach sprzedanych przez Polkomtel dla Cellnex. Taka operacja nade wszystko przyśpieszy instalację nowych stacji dla P4, ponieważ zminimalizuje procedury administracyjne. Warto zauważyć – co widać zresztą od dłuższego czasu – że Play stara się swoje stacje wyposażać w komplet pasm. Co za tym idzie – infrastruktura dołączana do byłych obiektów Plusa – będzie dość bogata.
Czy przez proces odsprzedaży infrastruktury i decyzyjny marazm Zarządu w zakresie sharmonizowanych decyzji inwestycyjnych Polkomtel na operacji dołączania Play do swoich byłych obiektów nie straci?
Obserwując procesy inwestycyjne Plusa od wielu lat można było zauważyć swoiste „zrywy”. A to realizujemy masowe doposażanie stacji do UMTS900, a to doposażamy stacje do LTE900, a to przebudziliśmy się z kolejnymi sektorami, czy to tu, to tam dokładaniem pasma 2100MHz. W ostatnim czasie taki zryw dotyczy modernizacji stacji do 5G 2600TDD i etapami likwidacji w stacjach schematu GUL, choć akurat w tym zakresie plany to jedno, a czas realizacji i charakterystyczny marazm, to drugie. W momencie, kiedy Play decyzje podejmuje szybko, w tym ekspresowo uwinął się z decyzjami w zakresie dołączania do byłych obiektów konkurenta – wieże Plusa zapełnią się kolejną infrastrukturą dość szybko. Równie szybko może się również okazać, że „przebudzony” w którymś momencie Plus będzie miał spory problem z rozwojem sieci, ponieważ na niedawnych, własnych obiektach zabraknie miejsca lub dostatecznego zasilania energetycznego, na zapewnienie którego dziś wciąż oczekuje się spory czas. W pamięci mamy co najmniej dwie sytuacje z jeleniogórskiego podwórka, gdzie w przypadku stacji BT-33262 Plus nie mógł w swoim czasie rozszerzyć infrastruktury, ponieważ zaniedbał prace modernizacyjne wcześniej, a w tzw. „międzyczasie” do lokalizacji dołączył z pełną stacją T-Mobile. Dziś, w tym miejscu konkurenta już nie ma, za to Plus wciąż pozostaje z instalacją GUL. Podobnie rzecz się miała w przypadku stacji BT-33522 na kościelnej wieży w śródmieściu, gdzie brak modernizacji stacji przez długi czas i dołączenie do lokalizacji Play – spowodowało podobne problemy z możliwością rozszerzenia infrastruktury przez Plusa.
Powiedzmy szczerze
Proces modernizacji stacji Plusa wciąż jest niespójny, a w wielu miejscach nielogiczny. Sieć wciąż jest wybudowana niejednorodnie w zakresie istniejących na stacjach technologii, operator posiłkuje się w przeważającym zakresie dosyłem radioliniowym, a nawet tam gdzie odnajdziemy światłowód okazuje się, że również są deficyty. Łącza światłowodowe budowane są w zakresie dosyłów również na zmianę z transmisją radioliniową, co często powoduje brak możliwości zsynchronizowania stabilnego i stabilnego dosyłu w całości. Doposażanie stacji w kolejne pasma LTE odbywa się również bardziej metodą „na chybił-trafił”, aniżeli w sposób logiczny.
Ekonomia?
Jak powiadają nasi informatorzy ze środowiska zbliżonego do operatora – w grupie Polsat Plus złotówka jest obracana przed wydaniem kilka razy dookoła. To dobrze, a wręcz bardzo dobrze, bo kto dba o pieniądze – ten ma efekty! Czy takie spojrzenie sprawdza się w tym przypadku? Jak twierdzą nasi informatorzy – niekoniecznie, a wręcz po prostu NIE! Tam, gdzie nie ma efektywnie zbudowanej części sieci – tam wcześniej, czy później klienci odejdą. Tam będą również przypadki, o których wspominamy, czyli Plus za późno obudzi się z modernizacją, a w tym czasie konkurent wejdzie na byłą wieżę Plusa i zacznie się efektywnościowy problem. Dodajmy, że byli pracownicy Polkomtel Infrastruktura, którzy przeszli do Cellnex – mogą jedynie sugerować optymalizacje sieci. Z każdego „dopełniającego” efektywność ruchu muszą się tłumaczyć, zaś mówiąc wprost: Cellnex jest dziś parterem technologicznym operatora i jeśli ten nie zleci określonej modernizacji, czy budowy stacji oraz za to nie zapłaci – stacja nie zostanie zmodernizowana, zoptymalizowana, czy wybudowana. A w międzyczasie… Play dołączy do kolejnych lokalizacji Plusa!

W sąsiedztwie siedziby naszej redakcji, to jest Jeleniej Góry Play planuje dowieszenie się do następujących obiektów Plusa:
1. Jelenia Góra, ul. Wolności 179. Węzłowa stacja Plusa, wieża operatora
2. Gorzanowice, jedna z bardziej strategicznych zasięgowo stacji Plusa z brakującymi sektorami. Sąsiedztwo miasta Bolków oraz dróg krajowych nr 3 i nr 5
3. Lwówek Śląski-Płakowice, wieża Plusa. W stacji również brakuje kolejnych sektorów
4. Kaczorów, przy drodze krajowej nr 3. Również w Plusie brakuje kolejnych sektorów. Stacja wciąż pracuje w modelu GUL

Arkusze Rejestru urządzeń:
2021-11-03_2016-2017 – 9,8 MB plik XLSX
2021-11-03_2018 – 25,4 MB plik XLSX
2021-11-03_2019 – 18,4 MB plik XLSX
2021-11-03_2020 – 36,5 MB plik XLSX
2021-11-03_2021 – 61,4 MB plik XLSX

źródło: UKE / informacja własna

Materiał powiązany:
– GUNB: wnioski budowlane – obiekty telekomunikacyjne

0 0 votes
Article Rating
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
DjDark

Podpisuję się dwiema rękami, cisną do celu, widać jakiś plan na realne pokrycie kraju przynajmniej LTE1800/2100. Siatka już miejscami wygląda lepiej niż u konkurencji. Tu i ówdzie są lekkie wpadki trochę fuszerki ale raczej z początku budowy sieci. Nowe stacje powstają jak grzyby po deszczu, stare modernizowane, dodawane są pasma w/g potrzeb, są wszystkie nowoczesne technologie (jedyny ból to brak E-sim). Zasięg dociera w rejony tam gdzie pozostali operatorzy po ćwierć wieku działalności nawet nie pomyśleli, żeby się tam pojawił.

Odnoszę wrażenie, że gdyby nie rozwój fioletowych to konkurencja by nadal odcinała kupony. Poczuli zagrożenie i inwestycje przynajmniej w N! lekko ruszyły.

Rozwój Plusa widzę w ponurych barwach. Muszą płacić za każdą nową lokalizację a to przypadku p. Solorza raczej dobrze nie wróży na przyszłość.
Działania inwestycyjne robione prawie wyłącznie pod marketing o czym nieraz pisał właściciel tego zacnego portalu…

Jan

Play ma niesamowitą energię i chęć do działania. Tej wytrwałości w dążeniu do celu (składanie wniosków po kilka razy, wielokrotne przesuwanie planowanej lokalizacji jak są problemy) cała pozostała trójka powinna zazdrościć.

Play również przy uruchamianiu stacji wykorzystuje wszystkie możliwości prawne (powiedzieć „luki” to chyba za dużo). Widziałem stację, gdzie na początek uruchomiono tylko 800/900 z mocą chyba 94W. Moc dobrana idealnie, by załapać się na limit 100W i uniknąć wykonywania pomiarów! Za kilka miesięcy dochodzą pozostałe pasma, ale w międzyczasie klienci już korzystają z nowej stacji.

A Plus? Złoży wniosek, dostaje odmowę i się poddaje. Za rok próbuje kolejny raz, kolejna odmowa i znowu długa przerwa. To akurat Łowicz. W międzyczasie Play wybudował obok swoją stację. 😀 Chyba będzie szybka podwieszka jak obiekt przejdzie na Cellnex.

https://www.telko.in/maszty-plusa-i-play-stana-na-tej-samej-dzialce-w-lowiczu

Plus bodajże od 2017 roku próbuje postawić stację w północnej części Łowicza. A Play zaczął próby w 2020, ponawiał wniosek i wieża już stoi.

Czasami Plus zaskoczy szybkością – nowa stacja BT14291 w Żyrardowie na obiekcie Cellnex. Wpis w rejestrze 2 miesiące temu, konsultanci na forum nic nie wiedzieli a stacja już działa.