Play: mamy 10000 stacji bazowych, ale… czy na pewno?

Na korporacyjnym blogu najmłodszy operator pochwalił się uruchomieniem 10000 stacji bazowych. Pod materiałem podstawowym możemy obejrzeć nawet film, prezentujący stację bazową, która została zdefiniowana jako ta, uruchomiona „z numerem” 10000. W bieżącej informacji pomijamy jakość stacji uruchamianych przez najmłodszego operatora, czy te konfiguracje które pozostały tylko z 3G oraz te… „zapomniane”, nie uruchomione od kilku lat pod wybudowaniu. A jest ich całkiem sporo. Skupimy się natomiast na statystykach. Na kanwie materiału operatora oraz danych, wysłanych do Rejestru urządzeń UKE przez tegoż samego można mieć mieszane uczucia co do rzetelności danych P4.
Dlaczego?
Ano choćby dlatego, że na przykład w arkuszu Rejestru urządzeń z dnia 21. czerwca br. pod tą samą datą złożenia wniosku możemy nie raz zobaczyć stacje, które występują podwójnie! Jest ta sama nazwa stacji, jest ta sama data złożenia wniosku do UKE, są te same współrzędne stacji, ale nazwa stacji z tymi samymi zakresami występuje z dwoma, różnymi identyfikatorami. Pozostaje pytanie: co taka sytuacja ma oznaczać? Ewidencyjny bałagan, to że operator gubi się w tym, co realnie ma, a może jest w tym jednak jakiś cel? Jeśli to jednak skutek ewidencyjnego bałaganu, to te 10000 stacji bazowych można mimo wszystko postawić pod wielkim znakiem zapytania.
Poniżej przeedytowany plik arkusza Excel z witryny UKE, zawierający ostatnie dane Rejestru urządzeń z bieżącego roku (21.06.2022) z informacjami, dotyczącymi wyłącznie stacji Play
UKE: rejestr urządzeń 2022. Aktualizacja 21. czerwca 2022 r. Stacje Play

źródło: Play / UKE / informacja własna

Materiały powiązane:
Plus vs konkurencja. Reklama, prasówki a… rzeczywistość. Karkonosze
UKE: rejestr urządzeń. Aktualizacja arkuszy z danymi
– GUNB: wnioski budowlane. Obiekty telekomunikacyjne