Kiedy chcesz obsiać pole i wybudować dom…

Gościliśmy we Wrocławiu. Pod lupę wyrywkowo wzięliśmy jakość tego, co prezentuje Play. Na spokojnie można było usiąść w Galerii „Wroclavia”. Poniżej zrzuty ekranów z aplikacji testowych dla wszystkich operatorów w paśmie LTE. Jak zobaczymy na ekranach poniżej – Play w niczym nie przypomina tego, co prezentował we Wrocławiu jeszcze pół roku temu, gdzie nie było problemem, aby w stacji tej, czy tuż obok osiągnąć właśnie LTE w download prędkości ponad 300Mbps, zaś w upload nawet 80Mbps. Pod screenami z testów link do logu z kolejowej trasy dla sieci Play, na odcinku od Wałbrzycha do Jeleniej Góry. O ile dostępność sygnału jest taka, na jaką pozwala obecność stacji bazowych, a brakuje ich jeszcze kilku w samym Wałbrzychu, w Boguszowie-Gorcach, w Sędzisławiu, w Jaczkowie, w Janowicach Wielkich, w Trzcińsku i w Wojanowie – o tyle prędkości transmisji danych w stacjach po „swapie”, których eNodeB rozpoczynają się od cyfry „3” pozostawiają bardzo wiele do życzenia. Losowo zweryfikowaliśmy stacje na odcinku wałbrzyskim, gdzie względem prędkości przed modernizacją wartości, o których mowa spadły w download nawet 10-krotnie! Reasumując – nie jest jak być powinno.
Podczas naszych redakcyjnych dyskusji w temacie, jedna z koleżanek stwierdziła, że modernizacja sieci Play przypomina dziś rozminowanie terenu. Żeby obsiać pole i wybudować na takim obszarze dom – trzeba go dobrze uporządkować. Wydaje się, że dziś w Play wciąż zapomina się o tej zasadzie. Buduje się zatem dom i obsiewa pole w miejscu, gdzie za chwilę może nastąpić potężny wybuch i… symbolicznie ma już to w wielu momentach miejsce. Operator zbiera żniwo wieloletnich zaniedbań, zatrudniania niekompetentnych osób na stanowiskach technicznych i budowania sieci za pomocą wsparcia osób z przypadku. Proces modernizacji powinien jednak być rozpoczęty od rzetelnego audytu, na który za moment może już nie być ani czasu, ani być może – również pieniędzy. Operator pozostanie więc z ogromem wydatkowanych pieniędzy, mnóstwem losowo pracujących stacji, niedbale zrealizowanej sieci na różnych poziomach, jeszcze większych oczekiwań i… z przysłowiową „ręką w nocniku”.
Wrocław: Galeria Wroclavia, drugie piętro. Testy przy oknie.
1. Plus
2. Orange
3. T-Mobile
4. Play

Plik logu jakości sygnału sieci Play na kolejowej trasie od Wałbrzycha do Jeleniej Góry:
Play log Wałbrzych – Jelenia Góra

Oznaczenia kolorów czcionki:
– standardowy kolor czcionki: pokrycie sygnałem LTE
– wytłuszczony, czarny kolor czcionki: przejazd w segmencie 3G
– czerwony, wytłuszczony kolor czcionki: przejazd bez zasięgu sieci

źródło: informacja własna

Materiały powiązane:
Play zasięg: 10000 stacji, poprawa zasięgu śladowa, jakość sieci bez zmian. Pomogą radiowcy Plusa?
Play zasięg: sygnał sieci operatora od granicy Państwa w Słubicach po Wrocław. Sieć niekompetencji, marnowanych szans i braku szacunku do udziałowców!

5 komentarzy

  1. Zastanawia mnie tylko fakt dlaczego będąc we Wroclavii telefon wpadł w L800 Playa skoro (chyba wszyscy operatorzy mają tam swoje piko). Na pewno N! ma swoje piko w garażu podziemny i pod dachem na najwyższej kondygnacji. Plus też ostatnio zamontował swoją piko… Play ma od dawna pozwolenie.

    • Może ta piko do drugiego piętra nie sięga? Może nie działa albo działa znowu nie tak albo… tak ma być, bo miało być dobrze

Comments are closed.