Świeradów-Zdrój zasięg: jakość transmisji danych operatorów mobilnych w turystycznym mieście Gór Izerskich

Odwiedziliśmy turystyczny Świeradów-Zdrój. Do tego urokliwego i jedynego w swoim rodzaju w zakresie klimatu punktu kraju – przyjeżdżają nie tylko turyści i kuracjusze z Polski, ale choćby z racji bliskości granicy Państwa – również turyści i kuracjusze z Niemiec i Czech. W Świeradowie-Zdroju gościmy w terminie pozaszczytowym. Wszak to jeszcze nie punkt kulminacyjny przed Świętami Bożego Narodzenia, nie punkt kulminacyjny przełomu roku, nie czas ferii zimowych ani nie sezon letni. Reasumując, obłożenie sieciowym ruchem nie jest takie, jakie można zobaczyć w czasie, o którym mowa wcześniej. W Świeradowie-Zdroju w zakresie ilości stacji bazowych, ale nade wszystko w zakresie ich wyposażenia najgorzej wypada Plus. Najlepiej radzą sobie operatorzy globalni. Posiadają bowiem 5 stacji dobrze wyposażonych radiowo, gdzie Plus posiadając dwie stacje oferuje:
– z wieży Emitela, na Górze “Zajęcznik” poza miastem ledwie dwa sektory w schemacie 25MHz w LTE oraz
– w stacji na budynku hotelu “Malachit” przy ul. Kościuszki (wjazd do miasta od strony Szklarskiej Poręby) – również schemat 25MHz w LTE.
Na obu stacjach jest także 5G 2600TDD.
Dodajmy, że mimo obecności 5 stacji operatorów globalnych – podmioty z grupy Networks! – podobnie zresztą, jak Play oraz Plus – kuleją w samym śródmieściu, co widać głównie wewnątrz budynków na przykład w sąsiedztwie Domu Zdrojowego i pijalni wód. W ścisłym centrum operatorzy nie posiadają bowiem stacji bazowej. Mając na uwadze Świeradów-Zdrój nie sposób kolejny raz nie wrócić do tematu braku obecności stacji bazowej przy przejściu granicznym Czerniawa z Republiką Czeską. Przed integracją Networks! stację posiadał Orange. Dziś na odcinku od dzielnicy Czerniawa po przejście graniczne zasięg sieci operatorów globalnych, ale również pozostałej dwójki jest wizerunkową kompromitacją. Podobnie rzecz się miała przy przejściu granicznym Miłoszów w sąsiedztwie miasta Leśna. Przed integracją w ramach Networks! przy samej granicy Państwa pracowała z kolei stacja T-Mobile. Dziś jej nie ma, zaś przy przejściu granicznym problemy są nawet na zewnątrz. Z czwórki operatorów nieco lepiej wypada tu Play. Operator uruchomił bowiem niedawno swoją stację w sąsiedztwie cmentarza w Leśnej, z której szczątkowo dobiega sygnał na pas graniczny. Ponieważ od stacji jest jednak ponad 3 kilometry – rewelacji nie ma, a wewnątrz budynków mieszkańcy krańca Leśnej oraz Miłoszowa zasięgu także i w Play nie mają.
Wróćmy jednak do miasta Świeradów-Zdrój.
Testy zrealizowaliśmy w trzech punktach:
1. wewnątrz budynku w hotelu
Krasicki Hotel Resort & Spa (dziękujemy za gościnę i przemiłą obsługę), przy ul. Sienkiewicza 1B, w sali restauracyjnej
2. na peronie dworca kolejowego
3. wewnątrz Domu Zdrojowego – Uzdrowiska Świeradów Zdrój (hall) [śródmieście]

Testy przeprowadziliśmy według następującego schematu:
a) dla Plusa: segment LTE i 5G [jeśli był dostępny]
b) dla Orange: segment LTE
c) dla T-Mobile: segment LTE
d) dla Play: segment LTE

Wyniki prezentowały się jak niżej:
I. restauracja wewnątrz budynku w hotelu Krasicki Hotel Resort & Spa
a) Plus LTE:
b) Plus 5G:
c) T-Mobile LTE
d) Orange LTE
e) Play LTE:
II. wewnątrz Domu Zdrojowego – Uzdrowiska Świeradów Zdrój (hall)
a) Plus LTE:
b) Plus 5G:
c) T-Mobile LTE:
d) Orange LTE:
e) Play LTE:
III. peron, dworzec kolejowy Świeradów-Zdrój
a) Plus LTE:
b) T-Mobile LTE:
c) Orange LTE:
d) Play LTE:
Na koniec jeszcze kilka słów na temat trasy kolejowej.
Wydaje się, że największe problemy z dostępem do sygnału sieci, w tym do jej stabilności oraz logiki logowań do stacji u każdego z operatorów wystąpiły na odcinku od sąsiedztwa z dzielnicą Jelenia Góra-Goduszyn po dojazd do stacji kolejowej Rybnica. To konsekwencja braku stacji bazowej na styku drogi krajowej nr 3 z wyjazdem w kierunku dzielnicy Goduszyn oraz brak stacji w dzielnicy Goduszyn. Dalej nie było większych problemów z dostępem do sieci u każdego z operatorów, przy czym jakość “dostępowa” wyglądała jak niżej:
a) operatorzy globalni
b) Play
c) Plus, który wypada jakościowo na trasie najgorzej.
W temacie operatorów globalnych nie sposób pominąć braku logiki handover w sąsiedztwie stacji kolejowej Rębiszów i wcześniej, na styku zasięgu sieci Stara Kamienica – Janice. W pierwszym przypadku brak logiki i przypadkowość korzystania ze stacji bierze się z obecności w stacji Rębiszów tylko niepriorytetowego pasma LTE800, zaś w drugim przypadku to syndrom, który można nazwać symbolicznie “syndromem Polkomtela”. Jak nasi Czytelnicy się zapewne domyślają – chodzi o wymieszane pasma pomiędzy stacjami sąsiadującymi. I tak: w stacji Stara Kamienica dostępne jest 4xCA, zaś w stacji Janice tylko 2xCA. Stąd terminal nawet przy sporo lepszych parametrach jakości sygnału stacji Janice na siłę utrzymuje terminal w stacji Stara Kamienica. Niestety, nasze spostrzeżenia w terenie coraz częściej wskazują na tego typu syndrom – głównie w Orange, ponieważ wydaje się, że sieć T-Mobile jest pod tym względem nieco bardziej elastyczna. Kolejne, większe problemy występują u wszystkich operatorów na odcinku Gryfów Śląski – Świeradów-Zdrój. Tutaj po prostu nie ma stacji dedykowanych linii kolejowej przy czym warto zauważyć, że “królową obsługi” w Plusie jest na większości tego odcinka stacja na wieży Emitela na Górze Zajęcznik w Świeradowie-Zdroju oraz w sporej mierze stacja Mirsk, która jest tak dobita ruchem sieciowym, że pod stacją uzyskujemy w LTE przy szerokości dostępnego pasma równej 25MHz ledwie ponad 1Mbps w dół. Co będzie w ferie i w wakacje – nawet sobie trudno wyobrazić.

Przy okazji wyjazdu odremontowaną linią kolejową do Świeradowa-Zdroju raz jeszcze zwracamy uwagę na:
a) konieczność rozbudowy do czterech sektorów stacji każdego operatora jak niżej:
– Rybnica
– Stara Kamienica
– Janice
– Barcinek ARF (sugerowane rozszerzenie z LTE800 do LTE1800/LTE2100 u operatorów globalnych. Pozostali tu stacji nie posiadają)
– Wieża (w sieci Plus, ponieważ pozostali tu stacji nie mają. Ze względu na radiowe sąsiedztwo tej stacji ze stacją bazową w śródmieściu Gryfowa Śląskiego – dla logiki handover i ustabilizowania obciążenia stacji warto stację w miejscowości Wieża oprócz czterech sektorów rozszerzyć o LTE2600)
– Ubocze 296 (N! oraz Plus, Play nie ma tu stacji. W Plusie mamy tu tylko GUL. Z racji radiowego sąsiedztwa stacji Plusa w Uboczu ze stacjami: Rząsiny oraz śródmieście Gryfowa Śląskiego – dla ustabilizowania handover i obciążenia każdej ze stacji – stację Ubocze warto byłoby oprócz czterech sektorów rozszerzyć o kolejne pasma, w tym LTE2600)
– Biedrzychowice (N! – pozostali nie mają tu stacji)
– Rębiszów (N! oraz Play, Plus nie posiada tu stacji)
Ponieważ Pogórze Izerskie oraz Góry Izerskie są potraktowane przez operatorów po macoszemu rozszerzenie do 4 sektorów oraz rozszerzenie stacji o kolejne, sugerowane pasma poprawiłyby nie tylko jakość i dostępność sygnału sieci przy linii kolejowej, ale także przy drodze krajowej nr 30: Jelenia Góra – Zgorzelec oraz na Pogórzu Izerskim i w części Gór Izerskich. Oczywiście, należy zagwarantować obecność logicznych stacji bazowych na kolejowej trasie od Gryfowa Śląskiego po Świeradów-Zdrój. To z kolei wymaga inwestycji w nowe obiekty.

źródło: informacja własna (wk)

3.7 3 votes
Article Rating
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kozien70

Strefa uzdrowiskowa A. To nie wina operatorów, że nie mają stacji w ścisłym centrum.