Nie dalej jak wczoraj kierowaliśmy naszych Czytelników do witryny regulatora, celem zapoznania się z nowymi wpisami Rejestru urządzeń. Jak zapewne Państwo pamiętają – odnosiły się do procesów inwestycyjnych i modernizacyjnych, realizowanych w sieci Play. Nie minął dzień, a dziś ukazała się kolejna edycja Rejestru urządzeń UKE. Tam zaś kolejne rekordy z danymi i kolejny raz poświęcone temu, co w ramach modernizacji i inwestycji realizuje Play. Starsi Czytelnicy zapewne mają w głowie dowcip o czerwonym i zielonym komarku (odpowiednik dzisiejszego skutera, tylko nie ta klasa), które się ścigały. Ten zielony gonił, gonił aż przegonił. Konkluzja była taka, że te zielone komarki są szybsze niż czerwone. Tutaj nie mamy zielonego komarka, ale zielonego operatora, zaś zamiast czerwonego – jest fioletowy. Z tym, że… role się zmieniają. To filetowy “komarek” wciąż jest szybszy niż zielony i gonił, gonił aż przegonił. W finale chyba musi jednak gonić samego siebie, żeby uporządkować to, co w sieci najmłodszego operatora niestety nie działa jak powinno. A tego jest całkiem sporo. W ostatnim czasie – powoli i nie zawsze skutecznie – ale w trakcie procesów modernizacyjnych i wymiany sprzętu coś się zmienia. Jak słyszymy, przyśpiesza proces optymalizacji lokalizacji i przenosin infrastruktury z dwóch sąsiadujących obiektów operatorów, których siecią zarządza Cellnex – na jeden, wspólny. W większości są to przenosiny z obiektów Play na obiekty Plusa. W tych okolicznościach drugi obiekt jest likwidowany lub jeśli gości na nim konkurent globalny – jest opcja przekazania takiego obiektu w dzierżawę lub sprzedaż.
Zakulisowo słyszymy, że powody przenosin stacji Play na obiekty Plusa są dwa:
– pierwszy taki, że z reguły obiekty Play były budowane metodą “żeby było taniej” i mogą “nie udźwignąć” tyle infrastruktury
– drugi taki, że przy okazji przenosin będzie kolejna okazja do poprawy stacji, które w procesie budowy, instalacji i parametryzacji były potraktowane na zasadzie “oby szybciej, oby taniej i niekoniecznie fachowymi rękami”
Generalnie, zarówno Cellnex, jak i Play zaczynają iść w kierunku analizy i optymalizacji kosztów. Te zaś, to nie tylko na bieżąco wydawane środki, ale również utrzymanie sieci, które gwarantowałoby jakość. Co za tym idzie… może będzie również weryfikacja umiejętności radiowców i projektantów stacji, optymalizacja zatrudnienia oraz analiza środków “wydawanych w terenie”, aby nie szły w przysłowiowy kosmos, a tam nie ginęły w czeluściach bylejakości.
Linki do powiązanych plików Rejestru urządzeń w serwisie UKE:
– 2024-09-03_2016-2023 – 4,2 MB plik XLSX
– 2024-09-03_2024 – 132,8 MB plik XLSX
Przypominamy nasz materiał:
– Play i Plus jako jeden organizm sieciowy na wzór Networks?
źródło: UKE / komentarz red. (wk)
Materiały powiązane:
– Play: czy sieć mimo wszystko może być lepszej jakości?
– Sieci komórkowe – niemal – po wakacjach
– Braki w zasięgu – region jeleniogórski. Propozycje lokalizacji stacji
– Play deficyty sygnału: propozycje stacji w Jeleniej Górze
– Zasięg w Jeleniej Górze. Wykaz stacji bazowych operatorów sieci w mieście
– Są słowa na “k” na “h”: czyli co się słyszy na trasie kolejowej od Jeleniej Góry po Polanę Jakuszycką?
– Cztery duże imprezy w Jeleniej Górze już za moment
– GUNB: wnioski budowlane. Obiekty telekomunikacyjne
– UKE: wykazy wydanych pozwoleń radiowych. Stacje bazowe
– si2pem.gov.pl: zgłoszenia instalacji. Stacje bazowe
– plusforum.pl: konsultanci Plusa odpowiadają na pytania o zasięg i inwestycje
– Play i Plus po części ze wspólnym organizmem i z lepszym zasięgiem?
– Cellnex: zmiana w Zarządzie Cellnex Poland
– UKE: i znów kolejna edycja Rejestru urządzeń. Pantha rhei
“Zakulisowo słyszymy, że powody przenosin stacji Play na obiekty Plusa są dwa” – oba wyssane z palca. Po pierwsze wieże Play mają nośność dla 3 sieci i jest wiele lokalizacji gdzie 3 sieci z nich korzystają, nawet kilka dni temu pokazaliście jedną z najniższych i najstarszych gdzie do Play i NetWorks dołączył Polkomtel. To z wieloma byłymi wieżami Plusa jest problem konieczność remontów m.in. korozja, wzmacnianie fundamentów czy brak miejsca. Ale czynników jest znacznie więcej m.in. koszty dzierżawy, lepsza lokalizacja pod względem radiowym, wysokość konstrukcji, zgoda właściciela działki na kolejne lata dzierżawy lub odkupienia części działki na własność Cellnex itd. Również Cellnex buduje zamienne nowe wieże w miejscu likwidowanych ex. Polkomtel które są tego samego typu które stosuje Play oraz dostosowane do siatki radiowej Play. W skali skaju zdecydowanie więcej zostanie wież Play i obecnie rozebrano ponad 30 wież po Plusie i 2 po Play, natomiast przenosiny dotyczą również z innego typu obiektów jak np. kominy. Dodatkowo mnóstwo jest tam gdzie Plusa brak, kolejne są w budowie oraz setki zaprojektowanych. Optymalizacja i modernizacja sieci sieci Play trwa cały czas w istniejących lokalizacjach a nie przy okazji małej ilości lokalizacji zamiennych. Projektantem stacji bazowych innych operatorów na istniejącej wieży jest z reguły ten sam który tą wieżę zaprojektował ówcześnie dla właściciela.