Jak połączyć radio ze światłowodem i budować na tym 5G? Książka z wkładem od Orange. Temat 5G jest bardzo gorący, lecz cały czas trwają prace, analizy i badania, które mają określić, jak sieć radiowa za kilka bądź kilkanaście lat będzie działać. W moje ręce wpadła książka Optical and Wireless Convergence for 5G Networks. Nieprzypadkowo, gdyż jej drugi rozdział dotyczy eksperymentu, który przeprowadziliśmy w Polsce kilka lat temu. Światłowód wewnątrz radiolinii? Cel był taki, by stworzyć technologię, która pozwala sygnał sieci światłowodowej, takiej samej jak ta, która dociera już do ponad 4 mln gospodarstw domowych w… Czytaj dalej →
Latest Posts Under: inwestycje Orange
W internetowym serwisie Urzędu Komunikacji Elektronicznej opublikowano zaktualizowane wykazy wydanych pozwoleń radiowych dysponentom częstotliwości radiowych. Pośród nich znalazły się te, wydane operatorom sieci komórkowych dla stacji bazowych. Z najnowszymi danymi można zapoznać się pod linkami, jak niżej: – wykazy wydanych pozwoleń radiowych – stacje bazowe (data: 25.11.2019 r.) – wykazy wydanych pozwoleń radiowych – linie radiowe (data: 25.11.2019 r.) – rejestr urządzeń zwolnionych z konieczności uzyskania pozwolenia radiowego (data: 22.11.2019 r.) źródło: UKE Informacje powiązane: – Wyszukiwarka publiczna RWDZ Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego
Pierwsza komercyjna sieć 5G Orange uruchomiona w Rumunii. Orange Romania po raz pierwszy w zasięgu sieci 5G Orange. Oferta komercyjna 5G zawiera propozycję świadczenia usług na bazie najnowszych technologii oraz usług Premium, z których korzystają klienci operatora. 5G została wdrożona w trzech głównych miastach kraju: Bukareszcie, Klużu-Napoce i lasi Orange Romania uruchamia sieć 5G Orange Romania jest dziś pierwszym krajem w zasięgu grupy Orange, który wprowadził na rynek 5G. Sieć 5G w Rumunii na wstępie uruchamia się w trzech głównych miastach – Bukareszcie, Klużu-Napoce i Iasi – wraz z innymi miastami w 2020 r. I… Czytaj dalej →
T-Mobile oraz Orange intensyfikują inwestycje, związane z pokryciem sygnałem sąsiedztwa nowej nitki ekspresowej drogi S3, w kierunku przejścia granicznego w dolnośląskiej Lubawce. Kolejne, nowe stacje mają zostać wybudowane w miejscowościach, gdzie dziś występują spore kłopoty z dostępem do usług. Pierwsza z nich dotyczy właśnie sąsiedztwa z drogą ekspresową S3 i ma powstać w miejscowości Domanów (powiat kamiennogórski), druga zaś – to stacja, która uzupełni zasięg wzdłuż biegu linii kolejowej: Wrocław – Jelenia Góra – Liberec (Republika Czeska) i ma powstać w miejscowości Imbramowice (gm. Żarów, pow. świdnicki). Ponieważ są to lokalizacje, gdzie ewidentnie występują kłopoty… Czytaj dalej →
Od naszego Czytelnika otrzymaliśmy relację fotograficzną z wyprawy na szczyt Wielkiej Sowy w Górach Sowich. Z operatorów sieci komórkowych swoje stacje na maszcie Emitela posiadają: Plus oraz Orange (podmioty Networks!). Idąc szlakiem turystycznym na szczyt Wielkiej Sowy od strony miejscowości Rzeczka w Plusie wciąż terminal obsługiwany jest po części przez … roaming międzynarodowy ze strony operatorów czeskich. Po wybudowaniu stacji przez podmioty grupy Networks! – klienci tych operatorów takiej sytuacji już nie mają. Otrzymaliśmy również wynik pomiaru z aplikacji speedtest.net dla terminala z kartą SIM w sieci Orange. Test zrealizowano pod masztem: – link do… Czytaj dalej →
Regulacje dotyczące rynku 3a i 3b dla Orange Polska. W wyniku rosnącej pozycji operatorów alternatywnych na niektórych obszarach, Prezes UKE wydał 22 października 2019 r. decyzje i postanowienie dotyczące rynku 3a i 3b. Wyłączone spod regulacji zostały te obszary, na których Orange Polska nie jest już operatorem o znaczącej pozycji rynkowej. Na hurtowym rynku usługi lokalnego dostępu w stałej lokalizacji (3a) Prezes UKE zidentyfikował 51 takich obszarów gminnych, zaś na hurtowym rynku usługi centralnego dostępu w stałej lokalizacji dla produktów rynku masowego (3b) 151 obszarów. Efektem przeprowadzonej regulacji jest zniesienie obowiązków na obszarach konkurencyjnych oraz… Czytaj dalej →
Rozpoczęliśmy testy 5G w Lublinie. Orange Polska i Nokia uruchomiły w mieście sieć 10 stacji bazowych. Orange Polska – w partnerstwie z Nokią – rozpoczął testy sieci 5G w Lublinie. To kolejny etap największych w Polsce testów najnowszej technologii mobilnej. Dziesięć stacji bazowych działa w dzielnicach Ponikwoda, Tatary, Wieniawa i Śródmieście. Miesiąc temu Orange Polska, rozpoczął testy 5G w Warszawie. Teraz podobne próby rozpoczęły się w Lublinie. – Od ponad roku pracujemy nad budową polskiego 5G, aby wybrać optymalne rozwiązanie dla naszych klientów i rozwoju sieci mobilnej. Testy z różnymi dostawcami dają nam bezcenne doświadczenia…. Czytaj dalej →