Plus z Grupy Cyfrowy Polsat z największym transferem danych w Polsce i 5. w Europie

Plus z Grupy Cyfrowy Polsat z największym transferem danych w Polsce i 5. w Europie. Według najnowszego raportu przygotowanego przez niezależną firmę analityczną Tefficient dotyczącego mobilnej transmisji danych na świecie klienci Plusa i Cyfrowego Polsatu w całym 2019 roku, podobnie jak rok wcześniej, przetransferowali najwięcej danych w Polsce. [1] Taki wynik daje Grupie Cyfrowy Polsat 5. pozycję w zestawieniu europejskich sieci komórkowych. Zgodnie z analizą I półrocza 2020 r. ruch generowany w tym okresie w sieci Plusa i Cyfrowego Polsatu był największy także w kraju.
Rekordowe wyniki korzystania z internetu mobilnego
Plus jest najbardziej internetową siecią w Polsce. W ubiegłym roku użytkownicy Plusa i Cyfrowego Polsatu przetransferowali aż 1,1 eksabajt danych – najwięcej w kraju. Według zestawienia Tefficient jest to piąty najwyższy wynik w Europie. Pozostali trzej główni konkurenci zanotowali mniejszy ruch. Na drugim miejscu w Polsce pod względem transferu danych w 2019 r. znalazł się Play – jedyny poza Plusem operator, którego klienci także przesłali ponad 1 eksabajt danych. Trzecią pozycję zajmuje Orange z rocznym transferem na poziomie 920 PB. Najmniej danych w odniesieniu do pozostałych największych telekomów przetransferowali klienci T-Mobile.

Wykres i dane z raportu firmy Tefficient AB pt. „Industry analysis #3 2020 Mobile data – first half 2020”.

[1] https://tefficient.com/mobile-data-operators-1h-2020/#more-5743

Wzrost również w I półroczu 2020
W pierwszych 6 miesiącach bieżącego roku klienci Plusa i Cyfrowego Polsatu przetransferowali ok. 727 PB danych w porównaniu do ok. 530 PB przesłanych w analogicznym okresie 2019 roku, co oznacza wzrost na poziomie 37%. Tym samym Plus i Cyfrowy Polsat znalazły się również najwyżej spośród polskich operatorów w zestawieniu obejmującym transfer danych w pierwszym półroczu 2020 r. Zwiększony ruch w sieci jest w dużej mierze konsekwencją zmiany nawyków korzystania z internetu spowodowanej epidemią koronawirusa. Za sprawą trwającej pandemii wiele aktywności dotychczas prowadzonych bez konieczności dostępu do internetu zostało przeniesionych w przestrzeń wirtualną. Zalecenia pozostania w domu zintensyfikowały ruch w sieci. W pierwszym półroczu bieżącego roku za pośrednictwem sieci kontynuowana była m.in. nauka i praca, do internetu przeniosły się także spotkania z bliskimi i współpracownikami, co przełożyło się na wzrost ilości transferowanych danych.
5G w Plusie – nowa jakość internetu mobilnego
Według raportów Urzędu Komunikacji Elektronicznej Plus od wielu kwartałów notuje dodatni bilans przenoszenia numerów – najlepszy wśród operatorów infrastrukturalnych. Jednocześnie według tych samych danych najmniej osób przenosi swoje numery z Plusa do innych operatorów, co świadczy o zadowoleniu użytkowników z jakości dostarczanych im usług. Wychodząc naprzeciw potrzebom użytkowników związanych z rosnącym ruchem internetowym Plus prowadzi intensywne prace nad rozwojem najszybszej sieci 5G w dedykowanym paśmie 2600 MHz TDD. Infrastruktura 5G w Plusie zapewnia nową, dodatkową pojemość sieci przeznaczoną do obsłużenia wzrastającej ilości przesyłanych danych, czym różni się od 5G wdrażanego w znacznie węższym zakresie pasma na częstotliwości 2100 MHz w technologii Spectrum Sharing. W tym drugim przypadku stacja bazowa musi podzielić to samo pasmo pomiędzy klientów 5G i 4G, więc by dać coś tym pierwszym musi zabrać coś drugim. Jedynie sieć 5G Plusa zapewnia średnią szybkość pobierania danych zasadniczo wyższą od tej aktualnie dostępnej w technologii 4G, co potwierdzają niezależne testy. Przeciętna szybkość 5G w Plusie nie odbiega też od wyników uzyskiwanych w sieciach 5G na całym świecie. [1] 5G w Plusie oferuje prawdziwie nową jakość internetu mobilnego, będącą odpowiedzią na zmieniające się trendy korzystania z internetu i związany z nimi rosnący transfer danych. Tym samym Plus uwiarygadnia pozycję polskiego lidera technologii 5G.

[1] https://www.opensignal.com/2020/08/26/benchmarking-the-global-5g-user-experience

źródło: Plus

Materiały powiązane:
Jelenia Góra: testy transmisji danych operatorów. Podsumowanie
Pogórze Kaczawskie – Góry Kaczawskie – Pogórze Izerskie. Część 3. Sygnał Play i podsumowanie dla wszystkich
Pogórze Izerskie – Pogórze Kaczawskie – Góry Kaczawskie. Losowe testy transmisji danych
Szacunkowe skłonności inwestycyjne operatorów na bazie arkuszy pozwoleń radiowych z dnia 25. sierpnia 2020 r.

0 0 votes
Article Rating
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
rozbawiony

“Najmniej danych w odniesieniu do pozostałych największych telekomów przetransferowali klienci T-Mobile” – no bo kto chciałby być w T-Mobile? 🙂
To nonsens! 🙂