Plus 5G: sytuacja miernej jakości transmisji danych w jeleniogórskiej stacji BT-30668 pozostaje otwarta

W informacji z dnia 9. lutego br. prezentowaliśmy problemy jakościowe z transmisją danych w segmencie LTE w jeleniogórskich stacjach: BT-34555 (rozszerzona do 5G) oraz BT-33522 (stacja w śródmieściu). Przy okazji kolejny raz wspomnieliśmy o problemach jakościowych z transmisją danych w stacji BT-30668 na największym osiedlu bloków 10-piętrowych, gdzie zamieszkuje około 30. tysięcy ludzi. Warto zaznaczyć, że problemy pojawiły się wraz z wymianą sprzętu pod 5G. W sprawie stacji BT-34555 oraz BT-30668 monitowaliśmy do Polkomtela wiele razy. Jak nasi Czytelnicy zobaczą poniżej – operator prawdopodobnie uważa, że nic się nie dzieje. Wczoraj do stacji BT-30668 wróciliśmy.
Przeprowadziliśmy testy zarówno w sieci 4G, jak i 5G. W obu segmentach sytuacja jakościowa w zakresie transmisji danych poza godzinami szczytu pozostawia wiele do życzenia i rodzi pytania, czy problem pozostawił podwykonawca dostawcy infrastruktury, czy kłopoty, o których mowa wynikają z zaniedbań operatora?
Testy realizowaliśmy terminalem Xiaomi Mi 10T Pro 5G
1. jakość sygnału pod stacją

2. jakość transmisji danych w segmencie LTE:

3. jakość transmisji danych w segmencie 5G:

Wnioski pozostawiamy naszym Czytelnikom oraz – co uzasadnione – przedstawicielowi dostawcy infrastruktury 5G i samemu operatorowi

źródło: informacja własna

Informacje powiązane:
Stacja Plusa na Polanie Jakuszyckiej przy granicy Państwa do likwidacji
Jelenia Góra: testy transmisji danych operatorów. Podsumowanie
Pogórze Kaczawskie – Góry Kaczawskie – Pogórze Izerskie. Część 3. Sygnał Play i podsumowanie dla wszystkich

0 0 votes
Article Rating
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
piotrzet

U konkurencji w dużych miastach na nadajnikach wypasionych na “full” też już trudno osiągać prędkości 200 Mb/s. Ale fakty są natomiast takie, że Plus mógłby pokazać innym sieciom gdzie ich miejsce. Szczególnie jeśli chodzi o ilość pasma jakie może przeznaczyć na LTE. Budowa sieci 5G jak widać nie wszędzie wyszła na dobre, a tam gdzie jest lepiej to jest to najczęściej dorównanie do konkurencji, która podobne prędkości osiąga po LTE. Na razie to w większości lokalizacji nie ma się co martwić. Ciekaw tylko jestem co się stanie jak po 5G pójdzie obciążenie takie jak po LTE czy jedno i drugie wtedy nie klęknie.

Marcin

Od lat doskonale wiemy co Polkomtel reprezentuje swoją infrastrukturą. Tylko żeby stawiając rzekome jak oni to nazwali “jedyne w Polsce prawdziwe 5G” odwalać takie jaja z tak marnymi przepustowościami, masakra. Na wielu ich BTSach 5G można osiągać ponad 200 Mb/s ale ..stop. w NetWokrS! takie prędkości są normą na stacjach LTE podłączonych pod światło i nie tylko tych pod światłem. Wystarczy, że na stacji jest LTE 2600+2100+1800 z QAM256 i wynik ponad 200 jest praktycznie zawsze. Dlaczego zatem w Polkomie nie może być tak samo, gdzie posiadają ogromny potencjał….? Leża projekty, leżą analizy, leży cała struktura zarządzania radiem u Solorza, przede wszystkim strategia sieciowa, strategia jaką dobrze znamy i już nie będę się powtarzać.