Wyłączenie 3G: T-Mobile strzelił sobie w stopę. Jak będzie w Orange?

T-Mobile wyłączył segment 3G. W tej technologii pozostały jedynie pojedyncze stacje, głównie w paśmie UMTS2100. Konsekwencje, to pozbawienie klientów jakiegokolwiek dostępu do internetu, którzy po wyłączeniu pasma 3G pozostali jedynie z GSM. Stacje LTE900 w T-Mobile powstają zaś w tempie, który śmiało można określić “żółwim”. Obecnie proces uruchamiana pojedynczych stacji realizowany jest w województwie śląskim. Komunikat o rozpoczęciu wyłączania segmentu 3G opublikował Orange. Biorąc pod uwagę jakość segmentu GSM u tego operatora z racji deficytu kanałów radiowych – przy realizacji wdrażania LTE900 w podobny sposób, jak ma to miejsce w T-Mobile klienci operatora z wyróżnikiem 260-03 mogą mieć jeszcze większy dyskomfort.
Dla zainteresowanych, w załączonym pliku poniżej sektory LTE900 T-Mobile, zapisane w naszej bazie aplikacji G-Nettrack Pro podczas objazdów testowych, które realizowaliśmy w kraju w ostatnich miesiącach.
sektory LTE900 w stacjach bazowych T-Mobile Polska

Komunikat Orange w temacie wyłączenia segmentu 3G brzmi jak niżej:
Zgodnie z zapowiedziami, Orange startuje we wrześniu z wygaszaniem sieci 3G. Pierwszy etap rozpocznie się 26 września w powiatach: pilskim, złotowskim, wałeckim, wieruszowskim, wieluńskim i pajęczańskim. Poprawi to zasięg i jakość rozmów, bo wykorzystana dotychczas częstotliwość zostanie użyta dla nowocześniejszej technologii LTE. Wyższa generacja sieci to większy komfort korzystania z usług mobilnych. Zapotrzebowanie na nią rośnie – obecnie ponad 96% transmisji danych w Orange przechodzi właśnie przez sieć LTE. W ciągu ostatnich kilku lat udział 3G, w całym ruchu w sieci operatora, zmniejszył się z 26% do około 2,5%. Dlatego nadeszła pora na zmiany.
Jak się przygotować?
Choć dla większości klientów wyłączenie 3G nie wymaga podjęcia żadnych działań, warto wcześniej sprawdzić czy ma się kartę SIM i telefon, które obsługują rozmowy w technologii VoLTE bezpłatnego SMS-a o treści KARTA na numer 80233. Usługa jest dostępna dla klientów indywidualnych oraz małych i średnich firm – korzystających z ofert abonamentowych i prepaid. Dotyczy to także użytkowników nju mobile. W Orange Flex można sprawdzić swoją kartę SIM za pomocą aplikacji. Jeśli karta będzie wymagać wymiany, wystarczy tam złożyć takie zlecenie (opcja dostępna w zakładce „Karty SIM”). Klienci korporacyjni również mogą sprawdzić karty SIM przez SMS-a. W razie konieczności wymiany, pierwszym kontaktem będzie – w ich przypadku – opiekun klienta biznesowego. Wymiana starej karty SIM na nową, obsługującą 4G i 5G, jest bezpłatna dla wszystkich.
Dodatkowo, na stronie:
www.orange.pl/zobacz/wylaczamy-3g
każdy może sprawdzić, czy jego telefon obsługuje VoLTE (czyli połączenia głosowe w technologii LTE) w Orange. Nowsze smartfony – dostosowane do planowanych zmian i gotowe już na sieć 5G – można zakupić w salonach Orange w całej Polsce. Konsultanci pomogą dobrać odpowiedni sprzęt. Klienci, którzy pozostaną przy korzystaniu z kart SIM lub telefonów starszego typu, nieobsługujących 4G, będą mieli zapewnione usługi w technologii 2G.
Kolejne kroki
Od drugiej połowy października, do końca listopada, 3G będzie wyłączane w kolejnych powiatach:
– czarnkowsko-trzcianeckim,
– chodzieskim,
– obornickim,
– wągrowieckim,
– sieradzkim,
– zduńskowolskim,
– poddębickim i
– łaskim.
W kolejnym etapie, w drugim kwartale 2024 roku, z siecią 3G pożegnają się w okolicach Koszalina i Słupska. Pełne wygaszanie w całej Polsce, planowane przez Orange, potrwa do końca 2025 roku.

Źródło: informacja prasowa Orange Polska / komentarz red. (wk)

Materiały powiązane:
– T-Mobile: wyłączyliśmy 3G
– UKE: arkusz wydanych pozwoleń radiowych, LTE900
– UKE: arkusz wydanych pozwoleń radiowych, GSM900
– UKE: arkusz wydanych pozwoleń radiowych, DCS

5 1 vote
Article Rating
12 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dziku

Dokładnie tak. W mojej okolicy ruch po 3G był nadal spory bo LTE jest skupione wokół większych tras. Teraz to wszystko wisi na jednej technologii bo terminale wiszą na oparach sygnału LTE 800 i już obecnym LTE 900. Bez znaczących inwestycji w nowe lokalizacje, stan pozostanie taki jak jest. Nie jestem zwolennikiem wiecznego 3G ale jak robi się rewolucję TO Z GŁOWĄ. A w moim powiecie absolutnie tego nie widać.

Marcin

W Orange będzie to o wiele lepiej ogarnęte, zyskają obaj operatorzy. L900 nabierze sensu. Konfiguracja będzie zrobiona już praktycznie docelowo.Tyle powiem od siebie 🙂

piotrzet

L900 niestety ale nie pokryje zasięgiem tak samo jak 3G co widać po niektórych lokalizacjach T-Mobile.

mixiorek

Co zyska TMobile w L900 czego nie ma teraz?

piotrzet

Nie zmieni się nic, a to z prostego powodu obecnie żadna technologia nie zapewni podobnego zasięgu dalej będą miejsca gdzie będzie 2G albo nic. Czas wyłączenia nie będzie miał znaczenia chyba, że Orange zacznie stawiać kolejne stacje i dostawi jakieś 2-3k. A no i kwestia VoLTE, które w Orange w przeciwieństwie do T-Mobile blokuje systemowo dla telefonów spoza listy. W T-Mobile nie są wstanie po wyłączeniu 3G osiągnąć nawet 90% rozmów po VoLTE to co będzie w sieci, która dodatkowo blokuje je systemowo dla telefonów, których nie ma w sprzedaży. Moim zdaniem przy obecnej siatce w żadnej sieci nie unikniemy problemów takie jak ma T-Mobile w niektórych lokalizacjach chyba, że sieci zaczną dostawiać nagle kilka ładnych setek nowych lokalizacji.

piotrzet

A i P.S zapomniałem dopisać T-Mobile również prowadzi testy dla wszystkich 5G pasma 3,5 GHz dzisiaj udało mi się złapać na jednej stacji w Kielcach prędkość prawie 650 Mb/s pobierania i 102 wysyłania.

Marcin

Wrzuć link do screena

piotrzet

https://www.speedtest.net/result/a/9542763445 Mam z rana jeszcze z netomnstera, że działa 3500 MHz ale rano wyniki były gorsze i nie da się ich udostępnić. Mam też jeden na ponad 900 Mb/s ale jego też nie można z linku udostępniać.

Dziku

Wyłączenie 3G 900 w ekspresowym tempie to był dobry biznes. Tysiące ludzi ruszyło do salonów aby wymienić swoje smartfony (przy okazji przedłużyć umowy), które były poza sieciową obsługą VoLTE. Kolejni czekają w kolejce. Mam testową kartę sim T-Mobile, którą używam jako back-up do internetu i widzę jak download w LTE spadł po wyłączeniu 3G do około nawet 40%. W wieczornych godzinach szczytu w mojej okolicy (powiat wołomiński), T-Mobile działa jak sieć Plus czyli pobieranie na poziomie 2-3 Mbp/s, upload poniżej 1 Mbp/s! Rok temu takie sytuacje (poza awariami) nigdy nie występowały. Oczywiście w eterze jest już LTE 900 ale każdy wie, że to pasmo tylko pokryciowe i z reguły używane przez terminale wewnątrz budynków gdzie jest tłumienie wyższych pasm. Gołym okiem laika widać, że ten cały switch-off 3G 900 przyniósł na ten czas więcej szkód niż korzyści.

piotrzet

Czyli niby według Ciebie ruch po 3G był równie duży co pozwoliło odetkać LTE?

Marcin

Nie masz racji niestety. Zobaczysz ile korzyści przyniesie obecny ruch w Orange.

mixiorek

Czekam z niecierpliwością bo na dziś L900 to dało równolegle głównie dużo częstsze 2G na wyświetlaczu i brak transmisji danych, która w U900 TMPL chodziła tak, że dało się coś zrobić.
A na dziś to co robi Orange na stacjach np: w woj. Mazowieckim to zmianę anten na aktywne w LTE czyli Huawei AAU5726E. Co daje 12 sektorów na stację w L1800 i L2100. A w TMPL zostają klasyczne trzy sektory… :/