24 lata od startu sieci komórkowych w standardzie cyfrowym okiem Polkomtel

Kontynuujemy serię naszych publikacji, związanych z 24. rocznicą działania sieci komórkowych w standardzie cyfrowym. Jak wspominaliśmy w naszym pierwszym wpisie w temacie o kilka zdań i wybranie najważniejszych wydarzeń z tego okresu poprosiliśmy trzech najstarszych operatorów. Z Plusa właśnie informacje otrzymaliśmy, T-Mobile obiecał wzięcie udziału w naszej akcji, na głos Orange wciąż czekamy. Dla naszych Czytelników mamy również “wisienkę na torcie”. Kilka zdań o historii rozwoju publicznej bezprzewodowej telekomunikacji cyfrowej i swoich doświadczeniach obiecała również Pani Anna Streżyńska, której wkład w ustabilizowanie rynku telekomunikacyjnego w tym w regulacje rynku telekomunikacji komórkowej jest bezsprzeczny. Bardzo dziękujemy
Oto, co ze swojej historii jako najistotniejsze wybrał Plus:
Plus rozpoczął świadczenie usług 1 października 1996 r, natomiast za najważniejsze wydarzenia rynkowe to:

1) 03.1997 r. – uruchomienie usługi SMS, wówczas rewolucyjnej technologii przesyłania wiadomości.
2) 1998 rok – Plus jako pierwszy operator w Polsce wprowadza usługę „telefon na kartę” i jednoczesnie wprowadza submarkę komórkową Simplus.
3) 2000 rok – Plus jako pierwsza sieć w Polsce umożliwia korzystanie z Internetu w oparciu o technologię WAP
4) 2002 rok – uruchomienie usługi MMSów
5) 2004 rok – wprowadzenie oferty mix, która pozwalała na kontrolę kosztów, a jednocześnie umożliwiała nabycie telefonu już za 1 zł.
6) 2008 rok – Plus uruchamia pierwszy w Polsce serwis z legalną muzyką z Internetu
7) 2010 rok – Plus jako pierwszy operator w Polsce otworzył internetowy ośrodek z audiobookami, e-bookami i e-prasą
8) 2011 rok – Plus jako pierwszy operator komórkowy rozpoczął świadczenie usługi transmisji danych w technologii LTE
9) 2012 rok – Plus pierwszy na świecie osiągnął w LTE prędkość ponad 150 Mb/s na częstotliwości 1800 MHz
10) 2013 rok – Plus jako pierwszy operator w Polsce wprowadził smartfony LTE
11) 2014 rok – pierwsze w Polsce testy LTE BROADCAST (eMBMS) oraz Voice over LTE (VoLTE).
12) 2014 rok – Plus wraz z Cyfrowym Polsatem stworzyli Program smartDOM, czyli kompleksowa oferta produktów, z jakich korzysta każdy dom i rodzina i rozszerzyli portfolio usług o pochodzące spoza rynku telekomunikacyjnego i do telefonii, internetu i telewizji dał klientom możliwość skorzystania z ofert prądu, gazu, usług ubezpieczeniowych i bankowych
13) 2014 rok – Plus wprowadził specjalną platformę edukacyjną e-Tornister umożliwiającą edukację online (podręczniki i ćwiczenia szkolne oraz dostęp do Internetu zintegrowane w tablecie z technologią LTE)
14) 2015 rok  – Plus jako pierwszy operator komórkowy w Polsce zapewnił klientom dostęp do serwisu vod HBO GO z rachunkiem za telefon a klienci operatora mogą korzystać też ze streamingu video w Telewizji Internetowej IPLA
15) 2015 rok – Plus jako pierwszy operator komórkowy udostępnił klientom usługę dostępową do porad profilaktyczno-medycznych za pomocą smartfona lub tabletu w postaci wideokonsultacji, czatu i zwykłej rozmowy.
16) 2016 rok –  Plus wprowadził w Polsce nowy standard mobilnego Internetu, czyli LTE Advanced
17) 2018 rok – grupa Cyfrowy Polsat jako pierwsza w Polsce wdraża technologie TDD w pasmie 2600 MHz
18) 2018 rok – wprowadzenie do oferty możliwości zakupu sprzętów na raty 0% bez kosztów abonamentu,
19) 2018 rok – wprowadzenie oferty internetu światłowodowego na infrastrukturze Netii z prędkością do 1 Gb/s
20) 2020 rok – uruchomienie pierwszej w Polsce komercyjnej sieci 5G na częstotliwości 2,6 GHz TDD
21) Plus to również 22 lata współpracy i zaangażowania w sponsoring polskiej siatkówki, czego efektem jest wiele sukcesów i medali naszych reprezentacji (w tym wygrane Mistrzostwa Świata Mężczyzn oraz Mistrzostwa Europy Kobiet oraz Mężczyzn)
22) Plus od 20 lat wspiera górskie i wodne służby ratownicze i jest Partnerem Technologicznym GOPR, TOPR i WOPR (szczególnie Sopockiego WOPR i Mazurskiego OPR) i wspólnie z nimi stworzył Zintegrowany System Ratownictwa obsługujący specjalne numery ratunkowe: 601100100 nad wodą oraz 601100300 w górach.
W listopadzie 2011 roku Polkomtel S.A. zostaje przejęty przez Zygmunta Solorza-Żaka. Operator posiada wtedy 14 mln bazę kliencką jako samodzielny podmiot telekomunikacyjny. W dalszym etapie, w listopadzie 2013 roku Spółka zostaje zintegrowana z grupą Cyfrowy Polsat. Taki status posiada do dziś

Wymieniając najbardziej istotne elementy swojej działalności Polkomtel dziękuje wszystkim klientom sieci za zaufanie, którym zostaje obdarzony. Szczególne wyrazy pamięci przekazuje tym, którzy są związani z operatorem od początku jego działalności

(Redakcja gsm.biz.pl dziękuje operatorowi za wzięcie udziału w naszej rocznicowej akcji, wskazując jednocześnie na bardzo poprawne kontakty z operatorem przez wszystkie lata od początku jego działalności. Jak wspominaliśmy, kontakt mieliśmy już z pierwszym Prezesem Spółki – Panem Władysławem Bartoszewiczem. Polkomtel odpowiedział na naszą prośbę jako pierwszy z operatorów – dop. red.)

źródło: Plus

Materiały powiązane (prasowe, archiwalne)
Polkomtel, kulisy przejęcia przez Solorz-Żak (serwis rp.pl)
Dziś może być wybrany Prezes Polkomtela (serwis bankier.pl)

0 0 votes
Article Rating
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Lotus

Play jako pierwszy operator wprowadził UMTS900 MHz. W 2011 roku usługa była dostępna tylko poza miastami. To wtedy Play ośmieszył się tym, że UMTS900 to 4G.

Pixellus

Zwróciłem uwagę na jedno: Plus całkiem słusznie chwali się uruchomieniem LTE w 2011 r. ale w podanej wyliczance najważniejszych wydarzeń pomija start usług w starszym standardzie 3G (przez który idzie w Polsce na dzień dzisiejszy jakieś 80-90 % ruchu głosowego) Sieć 3G która ostatecznie skończyła u nas głównie jako standard rozmów głosowych startowała u nas z oporami.LTE pojawiło się u nas i rozbudowywało dosyć szybko – jeszcze przed aukcją z 2015 r. operatorzy wykorzystali pasmo b3 (1800 mHz). Dość szybko pojawiły się też obsługujące technologię urządzenia z różnych półek cenowych. Za to pamiętam, że z 3G UMTS było początkowo baaardzo słabo… zarówno jeśli chodzi o zasięg jak i dostępność urządzeń. Przypominam sobie, że w ofertach operatorów były początkowo tylko (kosmicznie drogie) modemy – karty “pcimcia” itp. w drogich abonamentach, a telefonów z 3G prawie nie było – jak chciałeś telefon z 3G to trzeba było udać się do komisu GSM gdzie sprzedawane były pokraczne aparaty 3G pochodzące z brytyjskiej sieci Three. Kiedy w 2007 r. nabyłem obsługujący 3g model Sagem my 600x ( w sieci Orange) to zasięg umts tego operatora był w Łodzi w zasadzie tylko w centrum, a przecież od aukcji 3G minęło już wtedy sporo czasu…

Pixellus

3G umts na dobrą sprawę zaczęło być rozbudowywane gdy pojawił się Play, który początkowo dysponował tylko pasmem 2100 mHz i przynajmniej w miastach rzeczywiście zaczął stawiać te 3G. A tak naprawdę to dopiero start 3G w zasięgowym pasmie 900 mHz upowszechnił umts.

piotrzet

Plus niby pierwszy jeśli chodzi o nowinki ale wystarczy 2-3 lata poczekać a konkurencja wyprzedza ich znacznie. Szkoda, ze z tym być pierwszym nie idzie zostać 1.