5G Plusa: rewolucyjna technologia telekomunikacyjna świata dotarła do Jeleniej Góry

W dniu dzisiejszym Polkomtel włączył część stacji rozszerzonych do 5G w Jeleniej Górze. „Na gorąco” zweryfikowaliśmy jakość pracy stacji jak niżej:
1. BT33741, ul. Wincentego Pola 31. Maszt własny
2. BT34562, ul. Wincentego Pola 8. Dach budynku drukarni
Przy okazji przetestowaliśmy te same stacje w pasmach LTE, a dodatkowo dzięki zestawieniu przez sieć agregacji trzech nośnych sprawdziliśmy prędkość działania w takiej konfiguracji dla stacji Plusa BT33217. W przypadku stacji 5G Plusa – dla porównania przeprowadziliśmy testy prędkości speedtest dla stacji T-Mobile w sieci LTE, które działały w lokalizacjach, jak niżej:
1. w przypadku stacji Plusa BT33741 stacja T-Mobile znajduje się dokładnie w tym samym miejscu, czyli na maszcie Polkomtel
2. w przypadku stacji Plusa BT34561 stacja T-Mobile znajduje się w sąsiedztwie około 100 metrów na kominie
Wyniki testów
1. sieć LTE Plusa, stacja BT33217 Różyckiego, zagregowane trzy pasma. Łączna szerokość bloku, to 50MHz (LTE1800+LTE2100+LTE2600FDD). Stacja jest bardzo obciążona ruchem. Zlokalizowana jest na największym, jeleniogórskim osiedlu blokowym, na którym zamieszkuje około 30 tysięcy mieszkańców. W LTE zaimplementowano w niej następujące pasma: LTE900/LTE1800/LTE2100/LTE2600FDD oraz LTE2600TDD. Jest to jedyna tak obficie wyposażona radiowo stacja operatora w Jeleniej Górze. Aby zaspokoić potrzeby pojemnościowe oraz pokryciowe osiedla powinno powstać w jego obszarze jeszcze pięć kolejnych stacji w lokalizacjach, jak niżej:
a) ul. Ogińskiego, sąsiedztwo Szpitala Wojewódzkiego
b) ul. Komedy-Trzcińskiego, na przykład blok 10-piętrowy, na którym pracuje stacja T-Mobile
c) ul. Elsnera 6, blok 10-piętrowy
d) ul. Małcużyńskiego, pogranicze osiedla Zabobrze i gminnej miejscowości Jeżów Sudecki
e) ul. Noskowskiego 3, blok (szeregowiec) o rozległej zabudowie


2a. sieć LTE Plusa, stacja BT33741, maszt własny, ul. Wincentego Pola 31. Zagregowano trzy pasma: LTE2100, LTE1800 i LTE900. Innych w stacji nie ma. Łączna szerokość bloku, to 30MHz

2b. sieć 5G NSA, stacja BT33741 – jw.


2c. dla porównania test prędkości transmisji danych w sieci LTE T-Mobile w tej samej lokalizacji, co stacja Plusa BT33741 (maszt Polkomtel).
Zagregowane 4 pasma LTE, o łącznej szerokości bloku 45MHz

3a. sieć LTE Plusa, stacja BT34561, dach budynku drukarni, ul. Wincentego Pola 8. Zagregowano trzy pasma: LTE2100, LTE1800 i LTE900.
Innych w stacji nie ma.
Łączna szerokość bloku, to 30MHz


3b. sieć 5G NSA Plusa, stacja BT34561 – jw.

3c. dla porównania – test jakości transmisji danych w LTE dla stacji T-Mobile,
pracującej tuż obok stacji Plusa BT34561, również pod adresem ul. Wincentego Pola 8

Podsumowując działanie sieci 5G w Plusie w Jeleniej Górze liczymy na to, że nie jest to psikus na wzór 1. kwietnia i operator jednak cokolwiek zrobi w zakresie dostępnych prędkości w tym segmencie. Podobnie zresztą, jak upload w sieci 4G, który nawet w przypadku pasma LTE2600TDD charakteryzuje się mizernymi osiągami. Liczymy na to, że tu kolejny raz w nieoficjalnych rozmowach nie będzie winien dostawca infrastruktury, który nie radzi sobie ze sprzętem, konfiguracją lub oprogramowaniem lub oczekuje za dodatkowe implementacje usług kolejnych opłat, kiedy Huawei wszystko oferuje nie tylko taniej, ale w pakiecie. Mówiąc wprost – oczekujemy zdecydowanego działania, aby zarówno sieć 4G, jak i 5G przypominały funkcjonalnością to, co wynika z ich specyfikacji technicznej. Dziś, choć w segmencie 4G jest lepiej, jak było jeszcze moment temu, to do tzw. standardu brakuje jeszcze bardzo wiele. Nie zapominajmy, że konkurencja również nie stoi w miejscu, a jeśli 5G ma być budowane w Plusie podobnie jak 4G wyspowo i według wątpliwych standardów jakościowych, co widzimy na przykładzie Jeleniej Góry – to za moment okaże się, że przewaga Polkomtela nad konkurencją w zakresie posiadanych częstotliwości nie tylko nic nie dała, ale dodatkowo i kolejny raz utwierdziła ów podmiot w przekonaniu, że jesteśmy najlepsi, co w przypadku tego operatora już wiele razy bywało bardzo zgubne
Testy zrealizowano za pomocą smartfonu firmy Xiaomi – model Mi10T Pro.
Przy okazji polskiemu oddziałowi producenta dziękujemy za doskonałą komunikację

źródło: informacja własna

Materiały powiązane:
Plus na szlaku turystycznej: Polana Jakuszycka – schronisko Orle – droga asfaltowa – Polana Jakuszycka
T-Mobile oraz Plus na Polanie Jakuszyckiej. Czy Plus wie, jaką ma sieć?
Jelenia Góra: testy transmisji danych operatorów. Podsumowanie
Plus 5G: nocne testy transmisji danych w sieci 5G
Pogórze Kaczawskie – Góry Kaczawskie – Pogórze Izerskie. Część 3. Sygnał Play i podsumowanie dla wszystkich

5 komentarzy

  1. Sprawdź czy nie masz włączonych głupot w stylu „inteligentne 5G” czy też „oszczędzanie energii 5G”, itp.

    • Nic takiego nie ma. Na takich samych ustawieniach terminal realizował testy w Katowicach i wyniki były lepsze, jak na Galaxy S20FE

  2. Ja to się nieraz zastanawiam co byłoby gdyby to inna sieć miała takie zapasy pasma jak Plus. Czy też byłyby tak niewykorzystywane czy wyglądałoby tak jak teraz u innych.

  3. W przypadku 5G występują podobne dziwne wahania transferu jak przy LTE. Nie wiem – słabe dosyły czy może sieć szkieletowa w tym rejonie nie daje rady.

    Ewidentnie widać bardzo poważny problem niezależny od technologii. Jest szansa, że jak zostanie naprawiony, to i LTE zwiększy osiągi. Zostawienie obecnego stanu będzie natomiast przysłowiowym strzałem w stopę…

  4. Najwyrażniej coś jest nie tak z siecią w Jeleniej Górze. Mnie osobiście zastanawia utrata pakietów zarówno przy testach 4G jak i 5G.

Comments are closed.