Plus 5G: wracamy do jeleniogórskiej stacji BT-34526. Co się dzieje ze stacjami operatora po wymianie sprzętu pod 5G?

W dzisiejszym dniu, wspólnie z Plusem próbowaliśmy rozwiązać problem niskich transferów danych na drugim sektorze stacji BT-34526. Przy okazji okazało się, iż według systemów Polkomtela 5G w cytowanej stacji jest uruchomione od 2 tygodni. Postanowiliśmy więc pod stację przy ul. Groszowej 7 w Jeleniej Górze wrócić, przy okazji przeprowadzając testy speedtest na każdym sektorze. Oczywiście, przy założeniu, że 5G jednak rzeczywiście już działa – również dla tej technologii.
Co zastaliśmy na miejscu?
Na miejscu okazało się, że albo w systemach operatora jest błąd albo sieć z jakiegoś powodu blokuje emisję sygnału w paśmie 5G. Na przykład z powodu błędów w transmisji w paśmie LTE, które służy za kotwicę dla 5G NSA. Oznacza to, że terminal sygnału sieci 5G nie odebrał
A jak wygląda transmisja danych LTE na każdym z sektorów?
Testy rozpoczęliśmy od sektora trzeciego, ponieważ od tego kierunku do stacji zmierzaliśmy. Następnie zrealizowaliśmy test dla sektora pierwszego, aby zakończyć weryfikację jakości transmisji danych na sektorze, który ostatnim razem notował w LTE niskie transfery danych, głównie wtedy, kiedy częstotliwością wiodącą przy agregacji pasm było LTE1800. Dodajmy, że testy dziś, to czas kiedy jeszcze nie można mówić o wieczornym szczytowym ruchu sieciowym, który według naszych analiz w większości w roboczy dzień tygodnia rozpoczyna się około godziny 20.30.
Wyniki testów
1. sektor 1
a) jakość sygnału

b) test speedtest
2. sektor drugi
a) jakość sygnału

b) test speedtest

3. sektor 3
a) jakość sygnału

b) test speedtest

Podczas testów na sektorze trzecim niestety test upload zakończył się wartością ZERO. Transmisja była inicjowana od poziomu kilkudziesięciu kilobajtów po czym się zawieszała i tak było już do finalizacji testu. Z kolei przy upload (co zresztą widać na wykresie) transmisja w górę dochodziła do poziomów około 20Mbps, a następnie całkowicie się zawieszała. Testy powtarzaliśmy kilka razy. Zarówno przy użyciu tego samego serwera testowego, jak również innych. Rezultat zawsze był taki sam. Nawiązując do wykreowanej swego czasu tezy przedstawiciela Plusa pytamy kolejny raz: co się dzieje ze stacjami po modernizacji do 5G?
– winien jest sprzęt?
– brak umiejętności wykonawców?
– jakaś parametryzacja po stronie operatora?
– a może błąd tkwi „gdzieś głębiej”, niekoniecznie w samej stacji?
Ponieważ zjawisko staje się często powtarzalne, wykluczamy uszkodzony egzemplarz jakiegoś podzespołu przy procesie wymiany infrastruktury

W obecnych okolicznościach, naszym zdaniem – wizerunek powinien ratować zarówno Polkomtel, jak i podwykonawca dostawcy infrastruktury. Analiz problemu powinien podjąć się również sam producent sprzętu. Pozostaje pytanie, czy ambicja każdego z podmiotów ustąpi pola rzetelnej weryfikacji problemu i sieć 5G, w tym 4G po modernizacji stacji do 5G – zacznie w trzeciej strefie radiowej pracować należycie, czy usłyszymy, że wszystko jest w porządku, zaś sytuacja pozostanie bez zmian i dobre 5G i jakość LTE po modernizacji stacji pozostaną tylko w reklamach?

źródło: informacja własna

Materiały powiązane:
Plus 5G: wracamy do jeleniogórskiej stacji BT-34555
Plus 5G: Kolejna stacja rozszerzona do 5G ze zdegradowaną po rozszerzeniu transmisją LTE
Plus 5G: sytuacja miernej jakości transmisji danych w jeleniogórskiej stacji BT-30668 pozostaje otwarta
Grupa Cyfrowy Polsat zamierza wejść w długoterminowe partnerstwo z Cellnex Telecom, dzięki czemu będzie możliwe przyspieszenie rozwoju technologii 5G w Polsce

8 komentarzy

 1. Kolejna stacja Plusa, która ma tylko L1800? Z tego co widzę to na btsearch również L2100. Nawet jeśli oba pasma to kpina z klientów. Sieci, które przesyłają mniejsze ilości danych czym szczyci się Plus w okolicy mają stacje o wiele bardziej rozbudowane min 3CA do tego w większej ilości. Nie ma się co dziwić, że Plus ma najsłabszą sieć w PL pomimo tego, że ma największe zapasy częstotliwości. Każda stacja Plusa w mieście powinna mieć min 3CA L900+L1800+L2600, a nie takie coś jak to. 5G nie wiele się obecnie zda.

  • L2100 jest na 5MHz, czyli łącznie daje to tyle, co w standardzie L1800+L900. Rzeczywiście, co widać coraz częściej po wynikach testów, to zdecydowanie mało. Trzeba jednak uczciwie dodać, że sporo gorzej wypadają stacje N! poza miastami z samym L800. Częstokroć gorzej, aniżeli GUL na stacjach Plusa. Głównie w zakresie stabilności transmisji

   • Zgadza się. L800 only w N! to dno i metr mułu. Natomiast na szczęście jak widać przy okazji wyników kwartalnych liczba takich stacji ciągle maleje. Po za tym łatwiej coś dodać niż postawić stację od nowa, a jak wiadomo Plusowi brakuje sporo lokalizacji. Nawet 11k w N! jest za mało i w niektórych lokalizacjach brakuje.

 2. To pozwólcie, że nie do końca się z Wami zgodzę w kwestii owej rzekomej beznadziejności L800 w N! Owszem, prawda iż takie ubogie w pasmo stacje nie powinny w ogóle istnieć, bo absolutnym minimum powinno być L1800 + L800 i takie jest założenie inwestycyjne w N! do końca 2023 roku, czyli do czasu całkowitego wyłączenia 3G każda stacja N! będzie oferować minimum 20 MHz pasma. Zaś wracając do sytuacji obecnej, faktycznej – coraz więcej stacji L800! only jest w modulacji QAM256 co w połączeniu z 10 MHz pasma jakie mamy w N! daje osiągi teoretyczne na poziomie 100-105 Mb/s. Niestety nie stosuje się w N! na L800 konfiguracji MIMO 4×4, a to zwiększyło by transfer o kolejne kilkadziesiąt Mb/s. aczkolwiek mówię… dzięki QAM256 i tak jest bardzo dobrze.
  @gsmbiz Wspomniałeś, że owe L800 only w N! jest częstokroć gorsze niż GUL w Polkomie.. no i tu się w związku z tym co napisałem wyżej i co praktycznie wiem o sieci nie zgodzę. Szczególnie nie wiem co masz na myśli mówiąc o gorszej stabilności transmisji. Średnie osiągi na stacjach N! gdzie jest L800 only z QAM256 to 50 Mb/s więc na prawdę przyzwoicie, do tego lepsze sianie dzięki na ogół przemyślanym tilt’om, mocom i wysokościązawieszenia anten. Spróbujcie taki wynik wykrzesać z plusowskiego GULa – życzę powodzenia 😉

  • Niestety ale nie mogę się z tobą zgodzić. Owszem L800 w N! to więcej niż L900 w Plusie. Natomiast bardzo rzadko się zdarza, że stacja L800 ma jakieś normalne prędkości. Najczęściej jest przeciążona i o korzystaniu komfortowym z internetu można zapomnieć. Natomiast dobrze wiedzieć, że N! planuje mieć min 20 MHz. Chociaż w niektórych miejsach będzie moim zdaniem za mało.

   • Na pewno są takie lokalizacje o jakich wspominasz, czyli zapchane – bo mają zwyczajnie masę użytkowników i wówczas czego by się nie zrobiło .. jakiego MIMO i QAM nie wstawiło to i tak będzie klops, ale uwierz, że takich lokalizacji jest stosunkowo mało. Zapewne mówisz o zaludnionych wioskach czy obszarach gdzie jeden taki eNodeB L800 obsługuje promień nawet kilkunastu kilometrów. Tutaj dodam kwestię, która mnie bardzo irytuje w postaci zachowania N! gdzie posiadając własną stację mają L800 only, a dzierżawią miejsce dla P4 którzy walą z tego samego masztu Przynajmniej L1800+800 a bardzo często dochodzi u nich do tego jeszcze L2100. Trochę to dziwne, że N! nic sobie nie robi z tego, że konkurencja na ich maszcie rozwala ich jakością.

    • MIMO 4×4 przy L800 nikt nie doda, bo praktycznie żaden telefon tego nie obsługuje. Stacji L800 only jest około 2000 w całej Polsce. Z tego co widzę, po tym co wstawiają użytkownicy jak wybierają ofertę i mają stację L800 only to niestety ale znaczna większość jest przeciążona. Do tego L800 brakuje w dużych miastach. Gdzie powinno być ono na każdej stacji.

  • Nasze ostatnie analizy terenowe w kilku województwach z rzędu: dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie, łódzkie, śląskie i opolskie (droga ciągła, czyli ten sam okres) i losowe testy dają konkluzję, że naprawdę bardzo często te stacje 800MHz only powodują zawieszanie sesji DATA. Głównie upload, choć bywa, że download. Myślę, że to jest kwestia przeciążenia tych stacji. Może czasami dosył, choć tu raczej jest mniejsze prawdopodobieństwo. Stacje w GUL w Polkomtelu dają często transfery mizerniutkie, nawet rzędu 1Mbps w dół a bywa że mniej, ale choć to ledwie idzie, to testy speedtest dochodzą do końca. Czasem oczywiście zdarzy się zawieszenie sesji, ale odsetek jest mniejszy niż w N! Faktem jest również to, że zjawisko częściej bywa w Orange, aniżeli w TM na tej samej stacji. Podczas objazdu, o którym mowa przeprowadziliśmy około 200 testów na operatora, więc daje to jakiś obraz. Jakościowo niezmiennie najgorzej wypada Play, gdzie ilość stacji ma się najczęściej nijak ani do prędkości ani do efektywności pokrycia sygnałem. Swoją drogą obecnie, kiedy sieciowy ruch w niemałym stopniu przenosi się poza miasta widać deficyt radiowy stacji pozamiejskich i taki GUL, to nieporozumienie, zaś L800 trzeba przeanalizować w zakresie parametryzacji, bo może jednak coś jest nie tak? Dla przykładu kilka sąsiedzkich stacji N! na Pogórzu Kaczawskim ma tylko L800 po kolei, co też nie jest bez znaczenia, bo tam ponadto brakuje stacji, a te które są sieją na długie kilometry

Comments are closed.